Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak já jsem konečně spokojená,od včerejška mám dvě skalní :D :D
Problém mám ale s lučními.Nejdřív jsem si 4 usadila sama,ale to jsem ještě netušila,že další dva úlky mi obsadí navrátilky ;) .
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
pát 07. kvě 2021 11:56:22
Tak já jsem konečně spokojená,od včerejška mám dvě skalní :D :D
Problém mám ale s lučními.Nejdřív jsem si 4 usadila sama,ale to jsem ještě netušila,že další dva úlky mi obsadí navrátilky ;) .
Parada NIky - aspon nekdo ma Skalni. Ja doufam, ze s prichodem teplejsiho pocasi o vikendu se vrati jak ta usazena tak navratilci ze 3 lonskych cmelinu
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dnes spatřena první hledající rolní a také usazena. Orientační let a návrat. A rokytová má po 27 dnech první dělnice. Světlé i černé, hezký mix.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím. Od čtvrtka mám usazenu jednu zemní. Létá pravidelně. Dnes bezprostředně po jejím výletu, do úlku vlezla sama od sebe skalní. Po chvíli vylétla. Tak mám obavy, co bude, jestli se to bude opakovat. Vedle mám ještě jeden úlek zatím neobsazený.
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Tak že by už skalní vylétly? U mě zatím žádná sláva, čmelín 1 usazená zemní nelétá pravidelně, nechávám jí klid, další dva čmelíny prázdné, rokytku jsem našel spící na výstelce, ale ani teplo nepomohlo, asi umrzla, ani další zemní se zatím nevrátily, i když jeden krásný pamatovaci let byl, ještě počkám, u nás strašně fouká, ale na sluníčku je fajn, ale skalní zatím žádný. Mějte se krásně a buďte zdrávi.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pát 07. kvě 2021 11:56:22
Tak já jsem konečně spokojená,od včerejška mám dvě skalní :D :D
Problém mám ale s lučními.Nejdřív jsem si 4 usadila sama,ale to jsem ještě netušila,že další dva úlky mi obsadí navrátilky ;) .
Přesně jako u mne Niky,první dvě mají už dělnice a další dvě se mi samy vetřely a usadily-jedna ovšem po týdnu zmizela,takže se mi tam podařilo usadit skalní-a skalní mám teď 4.Dnes vylítly taky první zemní dělničky...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem přišel ke čmelínu,kde je týden usazena skalní a najednou přiletěla vosa a šup pod klapku,chtěl jsem ji přimáčknout,ale nebyla ještě úplně uvnitř a podařilo se jí uletět,sice trochu asi pošramocná byla,ale asi ne dost...Čekal jsem skoro půl hodiny a nic,tak jsem měl za to,že bude klid.Dnes sedím a koukám,přiletěla matka skalní,sedla a šup pod klapku a najednou vidím,že pod klapkou se hýbá něco žlutého.Byla to ta vosa.Normálně kolem ní skalní prošla,aniž si jí nějak všimla a vosa vyletěla ven.Ale když se dlouho nevracela,tak jsem koukl do čmelína(dělal jsem to i předtím a nic jsem tam nenašel...)no a pod strůpkem byl základ vosího hnízda-šťpka a na ní první 4 buňky.Vyhodil jsem jí to a doufám,že se tam přestane vnucovat dříve,než ji připravím o život.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

vikendovy update - zacali u nas letat konecne Skalni, v jednom cmelinu pro navratilce padl kaminek ale zatim nic vic. - zkusil jsem usadit tri a uvidim zitra - nebyl cas sledovat vylet ani u jedne.

Rolni zatim nic :(
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Tak jsem skalního usadil, na Šumavě lítali na louce. Chytit je je ale těžší než jiný čmeláky. Obvyklě mě viděl na 2 metry, nechal hledání a pryč. Byl jsem rád, že jsem za celý den chytnul 2 a ten druhý vypadal nadějně. Nicméně se ještě nejspíš nevrátil. Je to ani ne 24 hod, takže naděje žije ;)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj, mám dotaz. Úlek jsem dostala domácí výroby, bez větrání a klapky. Větrání jsem nechala vyvrtat a objednala zavírání a klapku. O víkendu se mi pravděpodobně usídlila do tohoto úlku skalní. Můžu klapku a větrání namontovat? Jak mám postupovat, když bude úlek obydlený? Díky za radu.
Odpovědět