Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 76
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Píšu letošní poslední příspěvek, už nebude o čem. Ta skalní, co udělala tak parádní pamatovaci let, se už 4 dny nevrátila. A ta druhá skalní, co už nosila pilové rousky do hnízda, taky zmizela. Takže končím sezonu se všemi pěti prázdnými úly. Přeju vám víc štěstí, než jsem měl já.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 178
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

To mě moc mrzí Vojto. To pak přijdou na člověka i myšlenky, že už do toho příští rok nejde. Ale na jaře s prvním čmelákem mu to nedá.
Jestli jsem ještě zavítáš, napiš co plánuješ udělat s výstelkou. Předpokládám že je téměř jako nová. Z pěti čmelínů jí bude pěkná hromada.
Co bylo čisté jsem dával do uříznutého kýble se sklenicí vody do mikrovlnky a trochu to prozářil. To kvůli případné mikrohavěti.

Letos mám pěkně pod nosem jedno přírodní hnízdo, tak jsem zvědav jestli to matka dotáhne do vítězného konce. V minulosti jsem to nezpozoroval ani jednou. Buď nějaké zvíře celé hnízdo vyhrabalo ze země nebo prostě v určité fázi hnízdo ztichlo aniž by došlo k významnějšímu zesílení provozu.
Známý z Kunratic mívá pravidelně, myslím někde u pergoly nebo nějakého přístřešku , ve zdi hnízdo, kde je přes léto takový provoz, že se tam skoro nedá chodit.
Docela by mě zajímalo jak ty hnízda vypadají, protože po "mých" čmelácích zůstává vždy pěkný svinčík.
Luboš
Příspěvky: 26
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Letos je to opravdu špatné,ze sedmi obsazených čmelínů vypadají k světu pouze dobře prosperující luční,další luční ve fázi prvních dělnic začalo skomírat,dnes bez pohybu.U jedné rolní čekám každým dnem dělnice,snad se dočkám,druhá se v dalším čmelíně staví jen občas bez rousek,nejspíše bludička a dvoje rokytky s dělnicemi se mi zdá,že se pořád nemohou rozjet.Způsobily mi letos hodně starostí.Po loňském úspěšném roce se mi vrátilo velké množství matek,které spolu neustále soupeřily o rodný čmelín,přístavil jsem narychlo další,druhý den byl obsazený a zase o něj mělo zájem více matek.Měl jsem dojem,že do obou létaly současně dvě matky,další mrtvou jsem objevil na dlažbě,prostě to je všechno nějak kontraproduktivní neměly klid na hnízdění,tak uvidíme.Jinak jsem postupně přišel o zemní během jarních mrazíků,měla plný džbáneček a buňky.Ležela vedle mrtvá nepoškozená a taktéž skalní krásně nosila,ztratila se beze stopy.Přeji všem hodně zdaru.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 76
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Hugo, jo, jsem zklamaný, ale pro příští rok plánuju přidělat šestý úl a doufat, že to bude lepší. Výstelku proberu a schovám na příští rok. Použiju tvůj návod na dezinfekci.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 178
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Správná volba. Teď myslím to, že to nevzdáváš. Taky každý rok vymýšlím nějaká vylepšení. Případně ruším předchozí výmysly, které jsem v dobré víře aplikoval, ale nesplnily očekávání.
Na příští sezónu mám v plánu nový úlek ve kterém bude buď nějaká masivní dlažka nebo kámen, aby měl vnitřní prostor nějakou tepelnou kapacitu. Možná použiji Pepanův návod na polystyrenový korpus, kterému podle některých z nás chybí právě to, co by stabilizovalo teplotu uvnitř. V podstatě to můžu testnout ještě letos bez čmeláků, protože mám několik venkovních neobsazených úlků pro porovnání
Porovnám rozptyl teplot mezi nejnižší a nejvyšší teplotou za 24 hodin a uvidíme.
Joey
Příspěvky: 11
Registrován: úte 16. črc 2024 15:56:13

Pepan píše:
pon 04. bře 2024 19:26:58
Zdravím všechny a přeji hodně úspěchů s chovem čmeláků v roce 2024.
Vypadá to, že už mám jednu "navrátilku" :o . Nevím jakou jen to na mně zevnitř
zabzučelo, když jsem dnes dělal nějaké úpravy s česnem.
Jinak provádím kompletní výměnu česen a klapek. Vše vytištěno na 3D tiskárně . Nakreslil mi to a zadal do programu synovec Víťa, přesně jak
jsem to měl v hlavě já. On má také svoje čmelíny.
Pak dám fotky.
Zdravím, akorát jsem najel na tenhle web a rád bych se zeptal na nějaké info ohledně chovu čmeldů.. Několik emailů jsem poslal i na jiné stránky (čmeláci plus, zelená domácnost), ale zdá se mi, že moc nejsou rádi, když je někdo prosí/otravuje o pomoc... hmmm
Pokud bude vadit i tobě, že se ptám, tak to klidně řekni narovinu, ať dál neotravuju, a v pohodě.
Ještě úplně nevím, jak to tady funguje, tak začínám takhle veřejně, jinač můj email je pallas.cz@seznam.cz
Letos jsem začal chovat čmeldy, sám jsem si odchytl kráolvnu matku a kolonie je v plném proudu, ale problémům s chovem se asi člověk prostě nevyhne, "je to koníček na plný úvazek".
Trápí mě vysoká teplota a vlhkost ve čmelínu, a teď i roztoči.
Díky, jestli se mi ozveš, abychom vše mohli probrat, Pepa
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 76
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, tak mám pocit, že po těch jarních mrazících uhynuli všichni čmeláci v mém okolí. Máme na zahradě různé kytky, mezi jiným levanduli. Ta byla každý rok hojně navštěvovaná čmeláky, letos ani jeden, a to už odkvétá. Jinak za poslední dva měsíce jsem na zahradě a v okolí viděl snad jen dva čmeláky. Tak se obávám, jestli příští rok se nějaká matka tady u mě vůbec objeví.
Odpovědět