Technické parametry čmelínů

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

ono je to drsné z principu, jak tiskárna tiskne, tak tam udělá takové schůdky, hlavně na té šikmé ploše. Dolů pod plexi klapku jsem stejně nalepil kobercovku pro jistotu. Proti dešti je dobré dát stříšku přímo nad klapku, aby na to nepršelo. Vyřešil jsem to vytvarovanou stříškou ze 2mm plexiskla. Mám to na Šumavě, pršelo tam furt a žádnej problém. Jen čmelák je už 6 týdnů single, asi z toho nic nebude. To ale nelze vyčítat klapce.

Jak ale udělat přírodní vzhled fakt nevím. Návrhům na vylepšení se vůbec nebráním :)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Ahoj,

posílám pro inspiraci nový zemní čmelín, co jsem letos postavil. Za nápady na vylepšení budu rád :D

Klapka a úchyty husince 30mm je 3D tisk, základ je betonová tvarovka, víko stříška na plotový sloupek. Odvonění a větrání klasické trubky na odpad. Využil jsem svahu na zahradě a trochu betonu.

Už v tom od včera bydlí krásně vybarvený a velký čmelák zemní :mrgreen: .

https://postimg.cc/gallery/QtW6pNx
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Taky jsem udělal pár zemních úlků, ale v minulých letech jsem měl problém s mravencema, což je u zemních staveb těžko řešitelný problém. Taky se mi vloni "procházel" po česně slimák, ale naštěstí se nedostal pod klapku. Koukal jsem na to ze záznamu z kamery a byly to pěkný nervy. Někdo tu psal, že mu tam slimák zalezl a ucpal trubku. Následky byly fatální. Tím snad negativa končí a pak už jsou jen samá pozitiva a sociální jistoty :-) Navíc mi přijde že ho zemní a skalní (jiné jsem tam zatím nezkoušel) velmi ochotně přijímají.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

tak mravence jsem snad vyřešil tím, že jsem hnízdo podbetonoval a všechny kolem trubek zadělal pořádně silikonem. Stejně tak kolem dřevěného víka. Klapka je předsunutá a je tam takový vysoký závit, aby to mravence zavedlo na šikmou plochu, kde se neudrží. Uvidíme, zda to odolá.

Slimáka jsem neřešil, to mi ani nenapadlo. Nedá se myslet na vše. Kolem hnízda, jak jsem to kopal není tráva, ale suchá zemina. Tak si myslím, že dokud se to nezazelená, tak se to slimákovi líbit moc nebude. I když ty tmavý velký potvory zvládnou jakoukoli překážku. Loni mi zlikvidovali komplet malé kedlubny :|
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Vadí čmelákům po rozšíření kolonie světlo? Letos už to nestihnu, ale přemýšlím pro příští rok o čmelínu z průhledného či lehce zabarveného plastu umístěném v garáži, kde je pološero a stabilní teplota jaro 15 stupňů, léto 20 st. Takový čmelín by ani nepotřeboval izolaci a byl by ideální na pozorování ze všech stran. Do vylíhnutí dělnic by samozřejmě byl zakrytý, aby tam byla úplná tma. Navíc by odpadlo riziko vniknutí zavíječe střechou a celkově by byl čmelín pod lepším dohledem. Akorát plast je takový blbý materiál, ale když jsou čmelíny z polystyrenu, tak to je možná i horší...
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Svetlo vadí jen na zabydleni, pak už je to jedno. O stejném postupu taky uvazuju, jen jsem to nestihl zatím udělat. Vytiskl bych na 3d tiskárně sroubovaci přírubu, kterou by husí krk šel do bedny, pak provrtal zed a klapku dal z venku. Větrání bych řešil podobně, jen by koukala do místnosti.

Pro mě ideální řešení na hory, bedna by přišla do sklepa, kde je stabilní teplota, nikdy tam nemrzne a je to tam v bezpečí. Tak třeba to zvládnu letos :D
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Nemáte nějaký tip na teploměr + vlhkoměr?
Na aliexpressu se dá cca za padesátikorunu koupit tohle, ale moc se mi nelíbí ten kabel a že musíte pro údaje ke čmelínu.
Obrázek

Víc by se mi líbilo něco s dálkovým přenosem třeba na frekvenci 433 MHz, v lidlu se prodává meteostanice + 3 snímače za 600 Kč což mi přijde dost, na aliexpressu jsem ale žádné podobné řešení zatím nenašel. Ideální by samozřejmě bylo něco do mobilu, když je člověk v práci, jenže zase nemám v dosahu čmelína wifi, takže by snímače museli být na 433 MHz a stanice pak na wifi :-D
Přílohy
Výstřižek2.PNG
(67.71 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Po přečtení předchozího příspěvku se mi vybavil monolog ze Šimkovi mykologické poradny - Milý Jiří, jestliže jsi požil houby které jsi nám zaslal do poradny, není již tento pořad určen pro tebe .......
A tak i já konstatuji, že moje informace nebude přínosná pro pisatele, ale spíš pro případné zájemce o tento vlhkoteploměr.
Pro použití ve čmelíně by bylo potřeba čidlo umístit do nějaké klece, aby ho čmeldové "nezatmelily" svými .......
Mě se to před pár lety stalo a první přestal měřit vlhkoměr a jelikož termistor pro měření teploty je ve stejném pouzdře s tím vlhkostním čidlem, tzn. není chráněn proti vlhkosti, tak ke konci sezóny už měřil špatně i teplotu.
Odpovědět