Úl z polystyrénu

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Josefe, vypadá to dobře tá "čmeláčí stěna" :) . Konečně vidím ,že někdo použil u klapky místo skobiček hřebíky.Dávám palec na horu!
Kdyby ti klapku náhodou vyhodili s "pantů" tak dej delší a s hlavičkou,která projde tak,tak dírkou v klapce. Nejlépe nerez,ale já také nemám nerez :( .
Ten úlek ve skalce ještě máš? Vypadalo to pěkně. Dílnu máš také dobře vybavenou :o .
Já jsem cca 260 m nad mořem,ale zatím jsem neviděl žádnou.No ,hlásí příští týden až 18°c tak uvidíme...
Ještě uvažuji, že si udělám jednoduchý úlek do práce.Mám venkovní sklad a někdy mi tam lítají a hledají a já je musím nechat být :) .
Tak se měj zatím pěkně.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravim Pepane. Při montáži klapky na hřebíčky se mi zdálo, že v horní části nedoléhala. Zkoušel jsem to pojistit gumičkou a vypadá to dobře. Na gumičce uprostřed jsem udělal uzlík a oba konce natáhl na hřebíčky. Ten uzlík přitlačoval klapku , dělat předpětí a nenadzvedávala se ani při větru. V létě na sluníčku bude možná gumička trouchnivět, dá se však lehce vyměnit.
Čmelín ve skalce pořád funguje.Vždy se podařil osadit na 2. maximálně 3. pokus. V loňském roce však matka se nevrátila a zůstala jen první generace dělnic.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Josefe, u té klapky se to musí přesně doladit, jak se říká "pohrát se s tím". Já jsem klapky nahříval nad kahanem nad dírkami a trošku natáhl, tak aby
pak klapka přesně dolehla.Díval jsem se na ní zboku a uvažoval kam to přihnout aby doléhala.(pokus-omyl).
Zkusím nafotit detail snad to bude vidět.
V té skalce ho máš fakt pěkný, dával jsem ho za příklad všem tady.
Tak zatím...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

josef569 píše:
sob 02. bře 2019 18:41:07
Zdravím všechny nadšence čmeláků. Jak jsem slíbil, přikládám několik snímků čmelínů, které jsem vyrobil na letošní sezonu. Vycházel jsem z návodu od Pepana, síla polystyrenu je 5 cm, potažený perlinkou a stěrkou. Přidal jsem do spodní části větrání, kde rovněž bude past z chemstopu. Na horní rámeček /síťka a uhelon/ v jarním období ještě přijde filc 1,5 cm, který používají včelaři k zateplení. Čmelíny mám umístěné na zahradě pod přístřeškem na přívěs za osobní auto a dále zde ukládám momentálně nepotřebné věci.Je ze tří stran chránění proti rozmarům počasí. Letos chci usazovat dle metody od Karla - rovnou do úlu bez dlouhé chodbičky. K propojení čmelínu s klapkou použiji část duše z kola, která se dá na trubky dobře nasadit a matku tak snadno navést k východu. Po usazení matky se provede pevnější spoj.Jako výplň na dno a boky použiji suchý mech, zbytek lintran /doufám, že včas dorazí/ s přídavkem chlupů od psů.Doufám, že takové ubytování se paní čmelákové bude líbit :lol: .
Jinak ve čtvrtek byl u nás zaznamenán první probuzený čmelák.Plzeňsko , cca 480 m nad mořem. Mějte se a vydržte, už to přijde.
https://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2019
Josefe, vypadá to opravdu parádně skrz tu stěnu ven. Mám jen jednu poznámku. Nepropouští ten husí krk trochu světlo? To by mohlo usazovanou matku rozhodit... Karel používá pevné plastové trubky, tam ten problém není. Jinak fakt moc pěkné!
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Někdo chtěl vidět venkovní řešení, tak tady je :)
Východní stěna - sklad na peletky 3 úly ( 1x pro rolního s krátkou chodbou chodby)
Obrázek

severní stěna : 9 úlů (2x pro rolního s krátkou chodbou)
Obrázek
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

A vnitřní řešení :
východ:
Obrázek

sever ( poslední úl mimo je pro kamaráda na ven)
Obrázek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,ale sis dal s tím práci :D ,vypadá to,že jsou chodbičky i dost prostorné,super :) .
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

No byla to makačka, příští rok dělám jen budky pro ptáky a o úlu nechci ani slyšet :) :)

Ty chodby maj vnitřních 32mm, (lepší by bylo asi 25mm, ale nedělá se taková samec-samice trubka) nejsem magor abych šetříl jako Dobrý na husím krku..., jsou zároveň vnější pastí, detailně zde:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... chova_past

Teď jsou ale zavřené a zalepené, ne kvůli světlu, ale kvůli průvanu. To není v této fázo žádoucí a matku by to mohlo i odradit. Fci pasti (a i chemostop na nosiči) budu dávat až v létě. - při rozvinuté kolonii.

- jinak na rolní jsem Niki myslel... maj rezerve na 3 úly, a pokud by bylo nakonec víc, tak se vnější chodba jen odpojí, to není problém...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,já myslím že 32mm je lepší při jejich délce.V době vrcholu rozvoje se jim nebude tak komplikovat průchod.Myší chodby také bývají až 50mm.
Jsem zvědavá co všechno se do těch pastí v sezóně nachytá :) .
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Pánové klobouk dolů, jste dobří, To jsem si početla. Jsem nachystaná 10 úlků. Už týden se mi krmí na zahradě zemní. Dva dny jsem ji neviděla, až včera se krmila na čemeřici pak přiletěla do vchodu čmelínu, kde jsem loni měla zemní, pokoukala, přeletěla ke druhému vchodu, který mám 50cm od toho prvního, zase pokoukala a pryč. Loni jsem neměla problém, že by se pletly, tak jsem jeden čmelín trochu natočila, uvidíme. Mějte se.
Odpovědět