Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak musím říct, že už jsem doslova zaplaven čmeláky. Dnes na zahradě hledalo asi 15 lučních 5 hajovych 4 zemní 2 rolních. Bohužel už nic nechytám, poslední volné úlky šetřím pro jiné druhy. Dnes jsem byl na lokalitě lesního kousek ode mě a našel jsem už dva na květech a jednoho už hledajícího, bohužel úlek nepřijal.

Že včera usazených 3 skalní, luční a hájové se dnes odpoledne vrátil pouze skalní.

Přiletěla i navratilka skalní a hledala na místě, kde měli klapku, musel jsem ji pomoci, vyletěla a udělala orientační let. Také se zatím nevrátila. Jinak samousazená luční navratilka už snad funguje, rolní nespala v úlu, přiletěla dopoledne a odpoledne zas bez pohybu.

Fungují zatím dvě luční jedna už bude mít brzo dělnice a rolní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Už 2dny mi schazuje ráno večer.Nechci koukat do cmelina abych o ni nepřišel.Prosim o radu jestli se mám 3 den večer kouknout dovnitř a kdy mám privrit klapku. Děkuju za radu .Jarda :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vevnitř nebude nic vidět. Jestli padá kamínek je to fajn, až uvidíš létat matku tak můžeš začít učit s klapkou, klidně za týden za dva.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Potvrzuji Jakubovu informaci - u me je invaze hledajicich matek taky, jenze bohuzel jen zemnich :( Uz jsem zvetsil radius mimo moji zahradu ale jiny druh nevidim.

Po dnesnim dni jsem nad zemnimi zlomil hul - lonske matky se sice vratily, ale opravdu si delaji ze cmelinu pruchodaky a preletaji z jednoho do druheho (jednu takovou jsem zahledl) a tak kaminky nahodile padaji ve trech cmelinech. Zkousel jsem i nekolik hledajicich usadit, ale zemni jsou velmi vybirave a na to opravdu nemam cas.

Musim holt doufat, ze to zemni prejde a usadi se a mezitim v tichosti cekam na sve oblibene skalni, ktere me nekolik let uz (zatim) nezklamaly...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já jsem dnes viděl jak ráno nakoukla luční navratilka do úlu a ven. Počkal jsem až tam vlezla podruhé a zacpal na 5 minut vchod. Potom vylezla už za asi 20 minut, udělala orientační let a podle značky už létala pravidelně a lezla dovnitř.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Ahoj, neviem, čo sa deje s čmeliakmi v Žiline, ale zatiaľ asi oddychujú v zimnom spánku. Po invázii zemných a hájových pred troma týždňami, zatiaľ len sporadické prelety. Bol som pozrieť aj na neďalekú lúku, ale čisto. Dnes som skúsil usadzovať zemného, urobil krásny zoznamovací let, ale nevrátil sa. Objavil sa prvý roľný a vyzerá, že sa usadil, párkrát sa v priebehu dňa vrátil, tak dúfam, že zostane. V jednom čmelíne stále mizne kamienok, ale neviem aký tam lieta, ešte som ho nevidel. Na kvetoch včera zahliadnutý rakytový. V jednom čmelíne mám samousadeného lúčneho, už lieta pár dní a dnes už lieta popod klapku. Trafil na prvýkrát.
Už som tento rok prišiel o dvoch zemných, ktorí lietali viac dní, jedného mi zlikvidoval pes a druhý sa po pár dňoch v čmelíne už nevracia.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
pát 10. dub 2020 21:24:45
Já jsem dnes viděl jak ráno nakoukla luční navratilka do úlu a ven. Počkal jsem až tam vlezla podruhé a zacpal na 5 minut vchod. Potom vylezla už za asi 20 minut, udělala orientační let a podle značky už létala pravidelně a lezla dovnitř.
No ja vcera videl jednu, vletela rychle do cmelinu (evidentne mela zamereno), byla tam cca 40min, pak vyletla na protejsi kvetouci broskvon a po par kvetech si zamirila do vedlejsiho cmelinu. A ted babo rad... :)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

I u Č. lípy je čmeláků hledaček celkem dost. Starost mi dělá poslední usazená rolní. Už druhý den se vrací (5 až 6x za den) ale většinou jen na 1 až 2 minuty. Jednou tam byla 10 minut. Někdy chodí chodbičkou tam a zpátky než vyletí. Hodně zkoumá úlek i z venčí. 1. ani 2. noc v úlku nebyla. Jestli se dnes vrátí zatím nevím.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Kaosi děkuju za radu Jarda. :P
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hlásím, že dle dnešní aktivity vypadá aktuální stav obsazení takto:
2 skalní (1 navratilka z loňska)
2 rolní (1 navratilka z loňska)
2 luční (1 navratilka z loňska)
1 zahradní
A 1 hájová.

Z té hájové mám radost, je to tu sice hojný druh, ale za 3 roky a asi 50 pokusů je to poprvé co se usadila, na čmelíny je to úplně nejtěžší druh.

Mám ještě volné 4 úly, ale ty jsou rezervované pro rokytové, zahradní, humenní nebo lesní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět