Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Myslím, že matky od zahradních jsou poměrně choulostivé /počasí, chemie..../. Ztráty v chovu byly vždy. Pro lepší naději na úspěch v sezóně je potřeba usadit více matek - alespoň 2-3 ks, aby měl člověk rezervu. A pak se v průběhu solitérní fáze uvidí. Bohužel ani to nemusí ve finále pomoci, viz můj loňský chov.

Včera jsem objevil dělnice u hájové. :D
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jsi šťastný člověk Honzo. 1. dělnice už je úspěch, který stojí za zmínku.
Já už se bojím hlásit úspěchy s usazením abych to nezakřikl, ale po včerejšku "U mě dobrý".. Tak snad jen že ta druhá zemní se ještě jednou k večeru pokusila vniknout do obsazeného zemního úlku, ale paní domácí jí vyprovodila až k východu. Sice není poznat která je která, ale podstatné je, že ta co přenocovala dnes začala nosit rousky.
Se zkušenostmi jak chránit zemní hnízdo před lezoucím hmyzem se nikdo neozývá, tak snad to zvládnu. :(
Měření teploty v zemním úlku žádné převratné informace nepřineslo, protože tady byly nejnižší noční teploty kolem 8 °C. Takže když to shrnu. Venku byla teplota v rozmezí 22 - 8°C a v zemním hnízdě 11 - 9°C. Dnes ho úplně zasypu, takže by to mohlo být ještě stabilnější.
Všem hodně zdaru a ať už je trochu slušnější počasí.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Po pondelkovej extra búrke v Žiline som myslel, že sa už čmeliaci nevrátili a že ich to zastihlo niekde vonku. Potom prišli dva mrazivé dni. Tri dni som nespozoroval žiadny pohyb, až včera poobede u všetkých. Takže prežili. Mám troch lúčnych, z toho dvoch samousadených. U jedného už mám sklopenú klapku. Ďalej mám istého zemného a jedného buď zemného alebo hájového, tá farba nie je jednoznačná, ale podľa veľkosti by som povedal, že hájový. Dva čmelíny si šetrím na skalného a rakytového alebo roľného, ale skalného som videl iba jedného včera lietať popod strechu a potom uletel, rakytového iba na kvetoch. Roľný zatiaľ iba jeden usadzovaný, ale nezostal. Nasledovať by mali pekné dni, tak sa dúfam ukážu, lebo dnes som bol takmer celý deň na záhrade a len dvaja hľadajúci zemní.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim všetkých.Tak dnes mám robotnice u zemných.Konecne už vedia vyhnať ďalšie navratilky.Minimalne 5 sa medzi sebou pozabijalo .Teraz je tomu koniec.Usadzoval som 3 sorojske .2 s červeným koncom a jednu s bielym.S bielym pekne zamerala a vracia sa.Dufam že jej to vydrží.Pekne zamerala aj rolna/premenliva.Ostatne zatiaľ fungujú.Majte sa.🐝
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Máš super lokalitu rapo. Sorojskeho jsem viděl jen jednou a to na květech.

Já jsem nechytil hledající zahradní (podletěla mi síťku) a neusadil krásnou uhorovou, už druhou hledající na mé zahradě (předtím jsem je nikdy neviděl) vyletěla bez zájmu. Pořád tu otravují navrátilci lučních, před úlem je to jak když se rojí včely (občas se 3 potkají a útočí na sebe), jedna mi lezla k lesní, tak jsem jí strčil do zatím neobsazeného úlu pro navrátilce zemní (už se nevrátí a pokud ano ať se utká raději se zemní, než s lesní) . Jinak už létají pačmeláci a počty hledajících čmeláků se zmenšují.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Kaos, to, že sa počty hľadajúcich zmenšujú som zistil dnes, za celý deň ani jeden. Mám obavu, že dva voľné čmelíny môžem odložiť. Ešte skúsim neďaleký les možno budem mať šťastie. Tento rok som videl zatiaľ iba jedného skalného, jedného rakytového a asi dvoch roľných.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Ahojky všichni, já myslela, že už tato stránka neexistuje a moc mi to chybělo. Tak hned hlásím, Nachystáno 10ks. Do jednoho jsem usazovala polního, po kterém toužím už dva roky a zůstala. Do ostatních jsem dala kamínky, že to nechám přírodě. Do tří se mi vrátily loňské. U dvou jsem nevěděla co tam je, tak jsem jeden den proseděla 4hod. u čmelínů , výsledek, v jednom čmelíně polní a skalní, ve druhém dvě polní. Dávat čmelíny na jiné míst nemůžu mám je umístěné v budově a vrtat nové vchody to by mi neprošlo. Zkoušela jsem ucpávku, abych měla zachovaného polního. Udělala jsem to z větve lísky s otvorem 7,5mm, prstýnek byl půl cm a skalní mi to vyhodila. Tak už to nechávám na přírodě. Takže jistých mám 5 skalních a ve dvou Čmelínech nevím, jak to dopadne. Mějte se hezky.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
čtv 16. dub 2020 23:33:30
Se zahradní to vypadá zle. Druhý den mrtvo a po poklepání bez reakce. Zas se mi dnes povedlo usadit lesní a po hodině se vrátila a léta. Jenže už jsem nějaký pesimista. Druhý, kterých jsou tu mraky létají a jediný zahradní co jsem viděl za celé jaro je sezobnut. Dokud ta lesní nebude mít alespoň dělnice, není nad čím jásat a ani pak není vyhráno.
Máš pravdu s těma lesníma,vloni jsem se dočkal dělnic,ale brzy na to se matka ztratila,hnízdo osiřelo a zaniklo.Letos mám jednu přes dva týdny a předevčírem jsem usadil druhou-ve čmelíně byla pár minut,po otevření hned vyletěla a dělala krásné pamatovací lety...dvě hodiny nic a pak najednou se kvečeru objevila,obletovala,lezla dovnitř...paráda.Dnes jsem udělal pokus se třetí,ale ta zájem neměla.Zahradní zkouším usazovat třetí rok a ani jedné se u mne nic nezalíbilo.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

julio píše:
sob 18. dub 2020 19:52:22
Kaos, to, že sa počty hľadajúcich zmenšujú som zistil dnes, za celý deň ani jeden. Mám obavu, že dva voľné čmelíny môžem odložiť. Ešte skúsim neďaleký les možno budem mať šťastie. Tento rok som videl zatiaľ iba jedného skalného, jedného rakytového a asi dvoch roľných.
Julio,u mne stále dost rolních,jen za dnešek asi 4 zemní,ale to už ani nechytám a ani vlastně nemám kam bych je dal,rolní se usazují samy....asi po loňské úrodě ze 3 silných hnízd je jich tady asi nadbytek a čmelíny samy vyhledávají.Včera jsem viděl docela dost skalních-dnes nějak mi unikly.Mám obsazeno 14 čmelínů a z jednoho malého se ztratila matka,tak tam něco malého ještě přidám...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
sob 18. dub 2020 19:31:24
Máš super lokalitu rapo. Sorojskeho jsem viděl jen jednou a to na květech.

Já jsem nechytil hledající zahradní (podletěla mi síťku) a neusadil krásnou uhorovou, už druhou hledající na mé zahradě (předtím jsem je nikdy neviděl) vyletěla bez zájmu. Pořád tu otravují navrátilci lučních, před úlem je to jak když se rojí včely (občas se 3 potkají a útočí na sebe), jedna mi lezla k lesní, tak jsem jí strčil do zatím neobsazeného úlu pro navrátilce zemní (už se nevrátí a pokud ano ať se utká raději se zemní, než s lesní) . Jinak už létají pačmeláci a počty hledajících čmeláků se zmenšují.
Jakube,vloni jsem měl krásné hnízdo úhorových,zdálo se mi před dvěma týdny,že se objevila jedna navrátilka-ale nic z toho...až dne jsem poprvé viděl druhou,trochu poletovala po květech,sem tam sedla a nic nedělala...tak nevím,jestli se teprve probudila,nebo už má hnízdo...jo,pačmeláci už se objevili před dvěma týdny...
Odpovědět