Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Proč by jsi je měla zatížit? Já loni u 9 čmelínů žádný problém na klapce neměl, dokonce jsem viděl i pačmeláka, jak se marně snažil dostat dovnitř. Karel je měl taky na všech úlech a taky bez zavíječe. Pačmelák zvedne i těžší klapku u toho je to o náhodě, jestli ho na klapce odeženou dělnice nebo ne.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Hugo.008 píše:
čtv 23. dub 2020 8:40:41
Ahoj Rapo, jak máš udělanou ochranu proti mravencům u zemních úlků. Hledal jsem ve fóru, ale nic jsem nenašel. Dva jsem letos udělal, ale nevím jestli je klapka v tomto směru dostatečná.
Ahoj.Ja mám v zemi pilierovu zalievacku a na nej polystyrenovu nadstavbu.Kusok zalievacky čo je nad zemou som natrel dookola chemstopom.Sem tam sa tam nejaký mravci dostanu cez trávu alebo kríky ,kvety ale to je bagatel.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dík Rapo. Jinak jsou zemní hnízda super. Obě nově postavená jsem obsadil na 1. pokus a jak jsem psal, tak do prvního se mi lifrovala jedna matka sama od sebe. Bohužel už do čerstvě obsazeného. Navrátilka to nemohla být, protože jsem vloni žádné zemní neměl. V druhém mám skalní, ale je tak velká (hlavně dlouhá) že se jí blbě leze pod klapku, kterou budu muset zkrátit. Včera jsem tam zakopával kabely ke kamerám a při tom jsem jí už spustil klapku úplně. Za chvilku přiletěla a nedařilo se jí pod ní dostat, tak jsem i s ní na česně trochu klapku přizvedl a dala to. Vzniklo z toho celkem vtipné video. Bohužel se mi stále nedaří sem cokoliv vložit (možná už to nejde), tak to asi dám na YT.
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj, delnice cmelaka zemniho vyletavaji za jak dlouho od usazeni kralovny? Diky, mejte se :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Petra píše:
pát 24. dub 2020 9:20:13
Ahoj, delnice cmelaka zemniho vyletavaji za jak dlouho od usazeni kralovny? Diky, mejte se :)
Ahoj, cca po 25 dnech. Ale samozřejmě záleží na počasí, zdrojích potravy a připravenosti matky. Takže pokud to bude o něco více, tak to není zásadní problém.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Honza79 píše:
pát 24. dub 2020 11:16:51
Petra píše:
pát 24. dub 2020 9:20:13
Ahoj, delnice cmelaka zemniho vyletavaji za jak dlouho od usazeni kralovny? Diky, mejte se :)
Ahoj, cca po 25 dnech. Ale samozřejmě záleží na počasí, zdrojích potravy a připravenosti matky. Takže pokud to bude o něco více, tak to není zásadní problém.
No 25 dní je podle mne krátká doba-už k tomu,že dělnice vylétávají až 4 den po vylíhnutí...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
úte 21. dub 2020 15:57:01
jaramikulazadnitreba píše:
úte 21. dub 2020 15:47:37
Hezky den.
Já zatím jeden cmelin zemní dal jsem klapku tak snad dobrý. Nechci ji tam lézt tak uvydim.
Druhý jsem dal snad 6 zemnich čekal 2 hodiny pak jsem to nevydržel a dal kamínek byl schozeny dal jsem ho znovu to bylo včera a dnes tam ještě je.Tady v třebani už lítají pacmelaci vše kvete ale cmelaci nikde.Myslite že už je konec?Asi cmelin schovám. Kéž bych měl štěstí u jednoho cmelinu dalo to spoustu času. Ať máte hodně cmelacich královen :!:
Ahoj.Nic neskovavaj a nič ešte neskončilo.Musis byť trpezlivý.Ja som minulý rok usadzoval skalnu 25.5. takže času je dosť.
[/quote
Přesně,já vloni taky na konci května usadil skalní a ještě po 20 květnu u mne létaky hledačky lesních-minimálně 3 jsem thdy viděl.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Tak jsem asi přišla o tři rolní, dvě co udělaly pozor. let se navrátily a jedna co už měla klapku dole a nosila rousky, tu už jsem dva dny neviděla. N hluchavkách se sice pasou čtyři, ale v úlech není žádná. Takovou jsem měla radost a nic.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Neplaší vám motýli čmeláky?Jen pro srandu....minulý týden poletovala krásná zemní a hledala hnízdo,přitom se přiblížila k poletující babočce a ta jak ji uviděla,vrhla se na čmeláka,ten se vyplašil a začal kličkovat,zmatkovat-teda vítr byl docela silný(odhadem určitě nejmíň10m/s),ale motýl-i když s těma křídlama a vahou se zdá jak peří,docela se držel v závěsu dobrých 100 metrů,než se čmelákovi podařilo uniknoutTo motýlí napadání jsem ostatně viděl několikrát a nejen já :-).....kdoví,jestli pak zavíječi nejsou následky znásilnění čmeláka motýlem :lol: :lol: :lol: (nebrat vážně ;) :P )
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Ahoj všem,
mohl bych vás poprosit o pomoc při určení druhu? Dnes v poledne jsem usazoval do nového úlku na balkoně matku viz odkazy níže. Velikostně je cca jako luční, za hlavou tmavší žlutý proužek, zadeček čtvrtý a pátý tergit bílý a jeho úplný koneček černý. Jinak je celá černá. Orientační let udělala, zpátky se zatím nevrátila. Mohlo by se jednat o hájovou?

https://www.rajce.net/f1436555788
https://www.rajce.net/f1436555793
https://www.rajce.net/f1436555803
https://www.rajce.net/f1436555804
Odpovědět