Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo super :D ,opravdu velké hnízdo.Chtělo by to ještě srovnání s někým jiným,kdo měl také úspěšný odchov čmeláka lesního.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Aho Niky - lesní j no mne se letos poprvé povedlo chytit hledačky na vlastní zahradě, (po loňském neúspěšném skoro měsíčním stepování na jejich lokalitě, jsem si řekl, že když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k ní a tak jim loni vysázel u sebe hodně hluchavek (bílé) - ale bylo to i štěstí - hledají velmi krátce :)
Zkoušel jsem 3 lesní a všechny jsem usadil na první pokus do úlků s krátkou ( 20-30cm) chodbou.
lesní 1 - ve stadiu plného pohárku a prvního kladení (3 larv. stadia) mi ho něco venku snědlo :(, úl byl jinak čistý, ve vnitř jen plný pohárek a kladení (fotka z avataru je ta krásná matka in memoriam, škoda jí... )
lesní 2 - se povedl 105 otevřených velkých matečných kokonů, hnízdo ke konci ale hladovělo, již nemělo dělnice, zbylo v něm asi 20 matek co byly zesláblé a nemohly létat, dohodl jsem se s Luďkem Šuldou a matky převezl k němu, on je dokrmil, něco výletlo od něj a ostatní zkusil zazimovat u sebe, pomáhal i Jakubovi s jeho hnízdem co se kouslo v začátku. Konec tak tady byl v půlce srpna.
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... sklad_DP1/
lesní 3 - toho jsem proti svým zásadám pod tíhou toho lesního 2 nakonec v úplně poslední fázi, kdy tam zbylo pár dělniček - dokrmoval, rousky si nevzal vůbec, ale fruktozu čmeláci sosali. Na konci tak bezpečně 76 velkých otevřených matečných kokonů, žádné zavřené a minimum mrtvolek uvnitř, hnízdo skončilo koncem srpna.
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/V ... sklad_DP2/

To je spolu s prvníma rokytkama letos můj největší úspěch a mám z toho radost, protože lesní se mi dlouho nevedly odchytit hledačky, tak doufám a modlím se, že na jaře se vrátí aspoň hledat a budu mít na ně štěstí. Usazují se dobře, ale nechce je to vozit dlouho, právě ta doba od odchytu do úlu byla asi letos základem úspěchu. Chtěl bych je zkusit i do toho prototypu , byl by pro ně ideální, jak jsem ti posílal.

Nedával jsem redukce jako zkoušel Jakub, je pravda, že matka létá s prvníma dělničkama docela dlouho, ale podle mne ne bezdůvodně, takže jsem to nechal na nich a na modlení... No mohl jsem lesního II začít přikrmovat dřív, to je asi pravda, ale nerad do toho zasahuju, vždycky to spíš skoním. Když jsem je vezl Luďkovi (ve 3 ráno) dal jsem jim tam trochu roztoku s cukrem a oni se v tom zvládly tak vymáchat, že je Luda musel ještě vykoupat, naštěstí se neudusily.... Mne spíš sedí to hoteliérství bez all inclusive :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,moc děkuji za všechny informace (máš to pečlivě zdokumentované) a blahopřeji k úspěšným odchovům :D .
Ta hluchavka bílá ale i hluchavka skvrnitá-přírodní forma či šalvějová jsou super rostliny nejen pro lesní,ale také i pro zahradní.Mě letos na jaře všechnu hluchavku bílou sežrali slimáci,tak jsem z toho docela :( nešťastná.
Tuto sezonu se mi také podařilo jednu hledající odchytit,bohužel nebyla v pořádku.Sice se vrátila,jenže nezůstala.Později jsem ji viděla opět se několikrát vrátit,ale ona to zkoušela i v jiných úlcích po zahradě,dokonce vlezla i k polní,nikde však nezůstala.Neumím si to její chování vysvětlit,jedině žeby byla nakažená hlísticemi :?: .

Paušalně přikrmovat čmeláky není v pořádku,ale za určitých nepříznivých podmínek nejsem proti.Zvláště když se hnízdo nevyvíjí dobře,tak pomoc roztokem fruktozy a přebytečnými rousky od jiných čmeláků může hnízdo nastartovat,takže se pak už sami zdárně dál rozvíjejí(samozřejmě pokud nešlo o nějakou chorobu).
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

tak uz je asi definitivni konec-jeste minuly tyden jsem videl polni letat, ted uz par dni nic. Ale kazdopadne sezona byla nakonec velmi pekna. Uz se tesim na 2021 :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahoj priatelia.
V týždni mi ešte poletovali po zahrade kralony zemnych a skalných dosť unaveno. Asi to boli nejaké opozdilky alebo neschopne sa zahrabat na zimnú hybernaciu.Kvetov mám už minimum ale hluchavka biela ešte kvitne tak aspoň niečo majú na prežitie.U mňa už biedna sezona skoncila ale idem vyrábať znamemu čmelin.Majte sa.🐝
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

tak jsem chtel uklidit cmelin polnich a pod strechou me cekalo prekvapeni:

Obrázek

Jsou ztuhle, ale ziji - da se s matkami neco delat nebo uz je pozde?
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Marku , no můžeš je přikrmit roztokem cukrů návod jak na to :
https://www.cmelaciplus.cz/pomucky-chovatele-cmelaku/#6

Jinak je to problém - pokud nejsou spářené, už asi moc šancí nemají. Dá se zkusit jim tam nabídnout možnost zimování - nějakou hlubší dozu kolem 10cm na výšku s vlhkým lignocelem a pokud se zahrabou, tak přenést do chladu (sklep, lednice). Já todle ale nikdy nedělal, uvidíš a za zkoušku tady asi nic nedáš ani nelze nic moc pokazit. Nespářené, si myslím, ale asi zimovat nebudou. Pokud by se ti zavrtaly do lignocelu, pak další postup se dá probrat s Jakubem (Kaos) nebo tě nakontaktuju na Luďka Šuldu, ten má zkušenosti z Troubska...

Nemám osobní zkušenost, úly ruším v říjnu, ale to je ještě teplo a tak zbylých pár jedinců dokrmím fruktozou a vykopnu na drsňáka ven...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Karel píše:
pát 20. lis 2020 21:34:56
Ahoj Marku , no můžeš je přikrmit roztokem cukrů návod jak na to :
Nemám osobní zkušenost, úly ruším v říjnu, ale to je ještě teplo a tak zbylých pár jedinců dokrmím fruktozou a vykopnu na drsňáka ven...
Karle uz jsem reseni na forum neposilal, ale jeste ten den jsem to probiral s Jakubem (ostatne ta polni matka byla od neho :) ). Doslo k prikrmeni fruktozou, cmelin sel
na noc do garaze do tepla a druhy den sel na lavicku pred dum, kde na nej svitilo slunce a matky mohly v klidu vyletet.

Vecer byl uz prazdny - matky dostaly jeste sanci se sparit a zahrabat.

Kazdopadne z nej vyletelo za sezonu mnoho matek-na jare bude boj :)
Odpovědět