Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Pepane, kdo by to řekl.... Ábíčko, a takový vědecký obsah.
U nás toto čmeláčí dilema, zda-li riskovat potíže s pylem tykvovitých v minulosti vyřešili slimáci. U všech rostlin tohoto druhu jako první sežrali konec rostliny a tím ji zastavili v růstu a de facto zlikvidovali v raném stádiu.
Stále čekám na matky zemních ze zemního hnízda, které je v této době jinak nejaktivnější ze všech hnízd.
V povrchovém úlku se už 2. týden matky objevují.
Je možné že by to bylo tím zásadním rozdílem v teplotách? Zemní stále ještě nedosáhl 20°C, a teplota kolísá jen nepatrně, zatím co povrchový občas dochlazuji, aby teplota nepřelezla 27°C.

Přidávám odkaz na video, kde je dle mého názoru k vidění velmi nevhodná klapka a hitparáda čmeláčích příživníků a ukázka univerzálního domečku pro všechny zvířátka do velikosti myši. Nedovedu si představit, jak by to v našich podmínkách mohlo dojít do prvních dělnic a už vůbec ne do nových matek. Bohužel je to stále jako "návod" na netu k vidění. Na závěr dvě hezká slow motion videa.
https://www.youtube.com/watch?v=0-MO9_yL6i8
https://www.youtube.com/watch?v=S2_SHITsFMA
https://www.youtube.com/watch?v=J7q9Kn1rhRc
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím Vás všechny úspěšné zachránce čmeláků.

Mám prvním rokem čmelín a osídlení skalní, někdy kolem Velikonoc, při poslední kontrole jsem na vršku výstelky našel dvě obrovské asi matky, ale mají světlejší červený, spíš oranžový zadeček a na hlavě žluté proužky, myslím dva. Je to normální, třeba čerstvě vylíhnutá nezbarvena matka nebo něco je špatně? Zkusím vyfotit.

Díky a přeji všem krásné zážitky s malými bručouny.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Seidlici,pokud má i žlutou čupřinu na hlavě,pak by to mohl být sameček.Ale nebývá nijak zvlášť velký.Matky jsou opravdu obří.Mohla by to také být matka pačmeláka cizopasného. ;)
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Niky, díky za odpověď, asi to nechám na přírodě, ale pačmelak by tam asi udělal vítr a přivlastnil by si hnízdo. Zkusím si něco načíst o pacmelacich a budu to dál sledovat.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Nejspíš jsi viděl samečky.Pačmelák by býval obsadil hnízdo dříve a teď by to byly už jeho nové matky či samečci ;) .Tak či tak bys už s tím nic nenadělal.Zkus vyfotit :) .
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Letos sezóna končí tryskovou rychlostí. Před víkendem mi jetelová louka bzučela jak blázen, hlavně skalní, rolní, samečci i hajových, ještě i nějaké zemní. Včera a dnes občas vidím rolního a tím to končí. V úlech to vypadá podobně. Kromě skalních, kde je ještě matka, ale je to velice slabé hnízdo, to už všude do pár dnů maximálně 1-2 týdnů skončí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahoj z Valašska,tak u mne jediné hnízdo rolních-před dvěma týdny silný provoz,odjeli jsme na pár dnů ke známým do České Kamenice,po návratu dva dny deštivo a pak kontrola hnízda,proč skoro nic nelítá a uvnitř hnízdo skoro prázdné s vypasenýma larvama zavíječe-hnízdo sežrané.Tak jsem to vyklopil na papír,vysypal všechno,čmeláky vyhnal a zatopil jsem v krbu a celé hnízdo dal zahřát,aby zavíječům nebyla zima :D
No a zpátky trochu vystýlky,aby dělnice mohly strávit zbytek života v suchu a pohodě jako v domově důchodců.
Hnízdo lesních je v plné síle,při kontrole vypadají i docela agresívně.
Jinak celkově na květech je čmeláků málo,je vidět,že letošní jarní deštivé jaro udělalo se čmelákama krátký proces,tak kdoví,jak to bude vypadat na jaře.
V kamenici měli kvůli včelám vysazeno hodně levandule a tam čmeláků bylo snad více jak včel...95%samečci zemních,sem tam skalní a rolní.Ale tam naopak docela suchý rok.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo,mám obrovskou radost,že se tvým lesním daří :D .Také mám zkušenost,že jsou dost agresivní při rušení-tedy kontrole. ;) Ještě,aby se vylíhlo hodně matek :D .

U nás je prozatím čmeláků docela dost,ale převažují polní a levandule je posetá hlavně samečky zemními,ale i hájovými,občas ještě i nějaký skalní.Mám dlouhý pás z levandule.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky máš ode mne soukromou zprávu :)
Pepane taktéž odkaz na galerii :)

Moc díky předem, ahoj Karel.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahoj lidi,
tak jsem se vrátil z týdenní "dovolené"("užívali jsme si ji se šesti našimi vnoučaty na chatě") a první kroky doma mě vedly k mému čmelínu. Tak život jsem nepozoroval žádný a protože ekozahradničím tak jsem musel zalít vše. Dnes jsem nevydržel a šel jsem kontrolovat čmelín. Pod stříškou na výstelce nic a tak jsem celé hnízdo vytáhl ven a pomalu jsem odkrýval výstelku až na hnízdo.Obrázek
No jak víte jsem začátečník tak vidím mrtvé hnízdo a dal ho na trávník. Tak jsem si říkal pokračuj, něco se přiučíš.. :) Dále jsem ho rozebíral a vyletěla mi maličká dělnice, pak druhá a já pokračoval dálObrázek. No pak se objevila matka a jedná dělnice začala na mě dotírat a já uviděl první housenku! :shock: Tak jsem oddělil to místo a dal vedle na trávník a ten chuchvalec jsem roztrhl a zaplakal.Obrázek Nožem jsem je všechny pozabíjel a zbytek vyhodil do popelnice. Jedna dělnice byla stále agresivnější a tak jsem zbytek hnízda dal zpátky ať nějak dožijou. Je mi smutno, že jsem je neuchránil až do konce, ale říkám si, že je to pro mě velká škola životem. Tak to je všechno co jsem vám chtěl říci, ale do příštího roku chci postavit další 3-4 čmelíny. jinak jsem vychoval 20-30 matek nebo víc :?: a tak ať mají do čeho. 8-)
Zdravím
Pavels
Odpovědět