Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Ahoj, syn bol dnes na prechádzke so psom a na lúke videl čmeliaka. Viem, že jedna lastovička leto nerobí, ale pri teplejšom počasí sa začínajú prebúdzať. Dnes bolo v Žiline šesť stupňov a svietilo slnko, ale silný vietor. Tak som pre istotu jeden nainštaloval. Veď čo keby náhodou... :roll:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Přátelé, zdravím na prahu nové sezóny. Vidím, že většina je už připravena. Mé cíle pro letošní rok jsou následující: 1/udržet rokyťáky, které jsem loni po dlouhých letech odchoval 2/odchovat zahradní, bez kterých jsem už dva roky a loni to bylo opravdu tragické 3/pokusit se o lesního, který se loni u nás po dlouhých letech objevil. Uvidím, jak to nakonec časově vyjde a jaké bude jaro....Tak ať se všem daří!
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Honzo. Já také čekám na Rokytové, jestli budou hledat matky u budky z které loni vylétly.
Mám ji celou přepracovanou. Můžeš se na ni podívat v tématu" rostliny", kde jsem ji vložil omylem.
Dnes jsem připravil poslední čtvrtý úlek v zemi. Opět jsem musel vyměnit celý korpus.
Ještě by mne zajímalo jak je připravena Blanka ? Nebo jsou všichni na FB ?
Honzo, dej vědět až to bude lítat v Německu. :)
Také dělám nějaké úpravy na dalších úlcích. Dám pak fotky.
Tak zatím...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já myslím, že všichni ještě "spí", což by čmeláci měli také ale s ohledem na počasí si myslím, že to letos začne ještě dříve než loni. Uvidíme, mě každým dnem rozkvete jíva, to už je varovné znamení, krokusy už dávno kvetou. S přípravou jsem dost pozadu, mám naplněné 4 čmelíny ale ještě nic venku. Čekám kdy se tu ozvou první pozorování čmeláků.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také mám úlky připravené,ale ven je dávat nebudu. ;) Není kam pospíchat a ani pak s ubytováním,zvláště bez možnosti mírného temperování úlků při velmi nízkých teplotách.Jelikož může dojít díky chladu a nedostatku potravy k předčasnému ukončení hnízda :( a to určitě nikdo nechceme. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
ned 01. bře 2020 20:36:17
Ahoj Honzo. Já také čekám na Rokytové, jestli budou hledat matky u budky z které loni vylétly.
Mám ji celou přepracovanou. Můžeš se na ni podívat v tématu" rostliny", kde jsem ji vložil omylem.
Dnes jsem připravil poslední čtvrtý úlek v zemi. Opět jsem musel vyměnit celý korpus.
Ještě by mne zajímalo jak je připravena Blanka ? Nebo jsou všichni na FB ?
Honzo, dej vědět až to bude lítat v Německu. :)
Také dělám nějaké úpravy na dalších úlcích. Dám pak fotky.
Tak zatím...
Paráda Pepane, jako vždy. :D V západním Německu už nějaké matky byly k vidění v únoru, teď je trochu přibrzdilo to větrné počasí. I u nás se pomalu probouzí rané druhy. Už to brzy začne. ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Díky Honzo. Dnes mi hlásila kolegyně z práce ,že viděla včera v Opavě, kde bydlí ," velkého čmeláka
s bílým zadečkem". Asi zemní.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ještě bych chtěl upřesnit fungování toho el. termostatu (co jsem tady popsal). Jelikož je sestaven z minima součástek,
aby byl co nejednoduší a levný, musí mít zdroj pro jeho správnou funkci stabilizované napětí !
Tzn. aby nekolísalo. Např. stabilizovaných 12 V stejnosměrných a pak nastavit trimrem kdy má
proud klesnou k nule. Nejlépe se to nastavuje s multimetrem nastavený na měření proudu.
Když vystoupá teplota např. na 25 stupňů tak otočit trimrem tak aby na ampérmetru byla 0.
Dále jsem zasunovací kapiláru od teploměru dal ,až na dno úlku a do měděné trubičky. Před tím jsem kap. od teploměru měl víc v prostoru a to dost zkreslovalo teplotu, protože lintran dobře izoluje a také
jsem kapiláru několikrát zlomil, to když jsem zapomněl ,že tam je. :)
Teď prostě vím, že mám u dna 25 stupňů a záleží už na čmelákovi jestli to využije nebo ne.
Je to jejich volba a nemůže se stát ,že kdyby si udělali hnízdo až dole, abych je uvařil.
Topení nemám u všech úlků, není to nutné. Je to takový nad standart a zapínám ho jen jak je fakt
zima. Později dám fotky.
Tak zatím... :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Za sebe si myslím,že není dobré úlek vytápět.Když už,tak spíš jen temperovat cca do 10°C při velmi nízkých teplotách venku. ;) :?:
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niki. Vytápět úlek tak, aby byla všude ve vystýlce stejná teplota ani nelze, protože jak už jsem psal Lintran tak dobře izoluje, že v prostoru
už je teplota rapidně nizší než jakou mám u dna. Proto jsem psal ,že už záleží na čmelákovi
jestli to svými receptory pozná ,že u dna je tepleji a zaleze si tam. Je to jeho volba, já mu to chci jen usnadnit,když bude mínus. Když položím na to dno,které má 25 stupňů, ruku tak mě připadá studené.
Samozřejmě nemusí to být, nemusí být ani úlek. Čmeláci si poradí i bez nás (miliony let).
Pro mě to je zábava a koníček tak jim to vylepšuji... :)
Odpovědět