Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Nechci plašit, ještě je opravdu dost času. Ale u nás už to pomalu začíná. Dnes dopoledne první letošní hledačka, zřejmě hájová - taková střední velikost. Úlek přijala okamžitě. :D Dokumentační foto je z fotopasti.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lucorum_2020/
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, tak to je super! Závidím Honzo. Podle fotky bych to spíš viděl za zemní, ale dej pak vědět co to je určitě. Díky ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tomáš píše:
čtv 12. bře 2020 15:29:46
Ahoj, tak to je super! Závidím Honzo. Podle fotky bych to spíš viděl za zemní, ale dej pak vědět co to je určitě. Díky ;)
Ahoj Tomáši, těžko říci. Je asi o třetinu menší než matky zemních, ty klasické “ pecky “. A žluté pruhy se mi zdají jasnější. Matky hájových mohou být různě velké, jsou i větší než tato. Jistotu budu mít až podle rychlosti vývoje kolonie a hlavnê až budou samci. To vše samozřejmě pokud matka vydrží....
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 14:47:16
Nechci plašit, ještě je opravdu dost času. Ale u nás už to pomalu začíná. Dnes dopoledne první letošní hledačka, zřejmě hájová - taková střední velikost. Úlek přijala okamžitě. :D Dokumentační foto je z fotopasti.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lucorum_2020/
Gratuluju k prvnimu ulovku - u nas jsem zadnou dnes nevidel hledat - par jich bylo dopoledne na Vresovci, ale pak se zkazilo pocasi..

Co pouzivas za fotopast? Neco presne takoveho bych potreboval...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Díky Marku. Používám Bunaty mini. Ale na čmeláky je to jen tak tak, občas nezachytí nebo to je hodně máznuté. Možná nějaká on - line kamera by byla lepší řešení.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 17:54:27
Díky Marku. Používám Bunaty mini. Ale na čmeláky je to jen tak tak, občas nezachytí nebo to je hodně máznuté. Možná nějaká on - line kamera by byla lepší řešení.
Diky - vypada zajimave. Jde mi hlavne o to, aby zachytila ten pohyb - nekdy nemam cas cekat u cmelinu na prvni vylet a zachyceni opetovneho priletu muze signalizovat obsazeni cmelinu a to bohate staci :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 14:47:16
Nechci plašit, ještě je opravdu dost času. Ale u nás už to pomalu začíná. Dnes dopoledne první letošní hledačka, zřejmě hájová - taková střední velikost. Úlek přijala okamžitě. :D Dokumentační foto je z fotopasti.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lucorum_2020/
Honzo gratulujem.Vidim že ani tento rok si sa nenechal predbehnut aj keď som to cakal len nie tak skoro.U mňa dnes na dvore lietala lúčna a zemna.Evidentne sa to začína rozbiehať.Majte sa.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj všichni. U nás na severu jsem zatím žádný průzkum nezaznamenal, ale 8.3. proletěl dvorem motýl. Dnes jsem v jednom e-shopu objevil myslím celkem použitelný vlhkoměr s teploměrem. Jde o panelové měřidlo o rozměrech cca 5x3 cm s hloubkou do 2 cm a napájenmí dvěma knoflíkovými bateriemi LR44, takže celkem malé. Čidlo teploty a vlhkosti je na metrovém kablíku. Jeden kus jsem koupil a vyzkouším. Pokud by měl někdo zájem kontakt dodám. Zdar a sílu do nadcházející sezóny všem. Snad bude letošní rok čmelákům nakloněn. P.S.: pokoušel jsem se přidat obrázek a zjistil jsem že jsem zřejmě celkem neschopný. Tak snad příště.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 17:54:27
Díky Marku. Používám Bunaty mini. Ale na čmeláky je to jen tak tak, občas nezachytí nebo to je hodně máznuté. Možná nějaká on - line kamera by byla lepší řešení.
Ahoj Honzo, proč ji máš tak daleko? Považuji za úspěch že to vůbec matku na takovou vzdálenost detekuje. Já jedu na kamerky se záznamem a mám je do 20 cm od vletového otvoru. Sice není vidět když krouží kolem, ale zato naprosto spolehlivě zachytí to nejdůležitější. Fotopast má výhodu v tom, že se člověk nemusí trápit s kabely a napájením, můžeš ji přemísťovat jednoduše dle potřeby. Ale vzdálené prohlížení, co se nafotilo je asi nereálné, pokud nemáš past třeba s GSM modulem ,který ti to posílá. Ale takovou už za 3000,- asi nepořídíš. Těch pro a proti je spousta.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
pát 13. bře 2020 10:34:24
Honza79 píše:
čtv 12. bře 2020 17:54:27
Díky Marku. Používám Bunaty mini. Ale na čmeláky je to jen tak tak, občas nezachytí nebo to je hodně máznuté. Možná nějaká on - line kamera by byla lepší řešení.
Ahoj Honzo, proč ji máš tak daleko? Považuji za úspěch že to vůbec matku na takovou vzdálenost detekuje. Já jedu na kamerky se záznamem a mám je do 20 cm od vletového otvoru. Sice není vidět když krouží kolem, ale zato naprosto spolehlivě zachytí to nejdůležitější. Fotopast má výhodu v tom, že se člověk nemusí trápit s kabely a napájením, můžeš ji přemísťovat jednoduše dle potřeby. Ale vzdálené prohlížení, co se nafotilo je asi nereálné, pokud nemáš past třeba s GSM modulem ,který ti to posílá. Ale takovou už za 3000,- asi nepořídíš. Těch pro a proti je spousta.
Ahoj Hugo, fotopast mám teď druhou sezónu a stále ji tak nějak testuju. Nejlepších výsledků dosahuju ze vzdálenosti asi 40 cm, z čelního nebo lehce bočního pohledu. Pokud ji dám blíže, většinou nestihne čmeláka pořádně zaostřit a ve výsledku máš jen rozmazaný flek nebo jen fotku úlu. Matky čmeláků jsou dost rychlé, hlavně pokud ještê není zavřená klapka.
Odpovědět