Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:
ned 19. črc 2020 18:58:55
NIky tak vrchol sezony je tu - cely vikend je u me letecky den mladych matek sklanich. Dve hnizda + hnizdo divokych skalnich. Kdykoliv jsem prisel, tak byly nejake videt :)

JInak hnizdo Lucnich ktere vypadalo jiz opustene,, prekvapive uvnitr ukazalo jeste dve mlade matky a dve delnice, jinak uz je konec.
U mne Marku taky luční skončili,jen pár dělnic ještě přežívá,ale konec byl nečekaně rychlý,už asi 2 týdny prázdno.Ale mateční buňky jsem před měsícm zaznamenal...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Hlásím u mne rolní už nejméně týden mají vyletující mladé matky,takže mám z nich radost,že se aspoň jedni vyvedli a u lesních je to taky super,hnízdo silné,prosperující,ale zatím jen dělnice.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

tak u me aktivita relativne upada (mozna tim zvysujicim se vedrem). Lucni komplet konec, divoke Rokytove taktez.
U skalnich krom jednoho hnizda vsude letaji mlade matky a sem tam zahlednu nejake u Rolnich.

Pro Pavelse - prikladam Ti fotku velikosti cmelaku zemnich, tak jak je maji vystavene ve vyzkumnem ustavu v Troubkach. Zleva jsou matky...

Obrázek
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

marek972 píše:
sob 25. črc 2020 18:32:24
Ahoj vsichni,

tak u me aktivita relativne upada (mozna tim zvysujicim se vedrem). Lucni komplet konec, divoke Rokytove taktez.
U skalnich krom jednoho hnizda vsude letaji mlade matky a sem tam zahlednu nejake u Rolnich.

Pro Pavelse - prikladam Ti fotku velikosti cmelaku zemnich, tak jak je maji vystavene ve vyzkumnem ustavu v Troubkach. Zleva jsou matky...

Obrázek
Ahoj Jakube,
tak teď jsem trochu znejistěl. Myslel jsem si ,že už dovedu bezpečně rozeznávat nové matky. mám zato ,že jsem dnes na výstelce je vyfotil ráno 7:30. Taktéž na česně. Prosím můžeš mi to potvrdit?
Obrázek. Co by tam dělaly dělnice v takovém shluku?
Díky
Pavels
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dnes mám letecký den matek zemních. Tentokrát je na nich vidět roztoče, což by mělo naznačovat, že už jsou oplodněné a brzy hnízdo opustí. Pokud jsem čerpal ze správných zdrojů 8-)
Proces s odroztočováním pomocí skleničky a tabákového kouře jsem neaplikoval, protože mi to připadá trochu brutální a nevím jestli to fakt funguje. Navíc se zatím vracejí a zas by na ně nalezly. Poznat kdy odlétá naposled je asi trochu Matrix, tak to nechávám, jak to příroda připravila. I když jsem v tom trochu namočený i já :roll:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Hugo,to jsi udělal dobře :) ,roztoči jsou v pořádku.Problém nastává jen někdy,když se jich na matce přichytí velké množství a není schopna létat.Ale i tak nevím jestli by jí ten tabákový kouř neuškodil,hned by se to nijak neprojevilo,ale možná později. :?: :?:


Jinak momentálně mi létají matky skalní polní a rokytové.Jen u posledního hnízda polních matky ještě nevyletěly.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
úte 21. črc 2020 9:05:47
Pepane dík za odkaz na fotoreportáž výroby úlků.. Už v minulosti, když jsi ho tu zveřejnil, jsem o polystyrenovém úlku přemýšlel. Nemáš to i na jiném portále? S postimage buď neumím nebo neumožňuje jednoduché listování ze snímku rovnou na další. Pokud nemáš nic proti, tak si pár fotek stáhnu pro osobní potřebu. :idea:

Až v této době teplota v zemních hnízdech poprvé dosáhla k 19°C ! Rozdíl v průběhu 24 hodin (den - noc) je max. 1°C.
Nechápu jak může být panelák něco, co přišlo po zemljamkách. A to ještě ty nejhorší noci letošního léta patrně teprve přijdou. Omlouvám se za odskočení od tématu. :?

Trochu závidím těm co rozeznají že se objevili nové matky. U mě rozptyl velikostí dělnic u zemních, v době kdy matky nemohly být ani náhodou, byl tak velký, že ty současné největší by podle mého nezkušeného oka, mohly být jen o něco větší dělnice. Jsou prostě o trochu větší a takové kulatější. Provoz je na česně teď už tak hustý, že projíždění záznamů z kamer zabírá spoustu času a není v mých možnostech si třeba projet celý den u jednoho úlku. Pokud nechám celý den počítat přílety a odlety je jich přes někdy 1200. Výsledek je orientační, protože když se objeví víc čmeláků najednou, tak je to vezme jako jeden průchod, ale jako protiváha je déle trvající pokus o otevření klapky kdy může započítat jednoho jako dva průchody.
Ahoj Hugo. Klidně ty i ostatní využijte všechno podle své potřeby. Proto jsem to zveřejnil.
Ale některé věci jsem třeba už upravil, vylepšil apod.
Tak zatím...
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky/Jakube,

vcera se objevily prvni matky skalnich v poslednim z hnizd co mam, ale nektere vypadaji takto:

Obrázek

Cim to muze byt? Je to nejaka porucha pri vyvoji? Predpokladam, ze bez kridel je matka odsouzena k zaniku :(
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj Marku. To samé u skalních jsem měla v roce 2018. Niky mi poradila ať se kouknu na choroby včel. Jedna z virových nákaz u včel je virus deformovaných křídel. Stačí, že si dělnice vleze na kytku po včele a chytne roztoče co to přenáší a je hotovo. Přinese ho do hnízda a ten způsobí tu nemoc. Ještě se rodily i pěkně vyvinuté, měly křídla, ale stejně nelétaly jen lezly. Narodily se i zdravé a za rok se vrátily a už to neměly.
Pan Čížek mi tenkrát napsal, že se to stává. Držím palce ať jich nemáš moc. Ať ti vylezou i zdravé. Jarka
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,bohužel nemůžeš nic udělat :( .Jak píše Jarka,je to virová choroba včel přecházející na čmeláky při krmení larev z rostlin na kterých byly předtím i infikované včely. :( .Na fotce máš ale samečka ne?
Odpovědět