Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj,
7. dubna jsem usadila čmeláka zemního a cca před týdnem už není skoro žádná aktivita u hnízda. Mladé matky jsem viděla. Je možné, že hnízdo už skončilo?
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

NIky tak vrchol sezony je tu - cely vikend je u me letecky den mladych matek sklanich. Dve hnizda + hnizdo divokych skalnich. Kdykoliv jsem prisel, tak byly nejake videt :)

JInak hnizdo Lucnich ktere vypadalo jiz opustene,, prekvapive uvnitr ukazalo jeste dve mlade matky a dve delnice, jinak uz je konec.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Tak u mě je dnes enormně u zemních živo. Z desetinutuvého pozorování 24 výletů ( z toho 3 matky) a 13 příletů (2 matky) v 16 hod. a to jsem předtím odstranil to zúžení vletu na 0,9mm, protože jedna matka je taková baculka, že se 10 minut nemohla dostat dovnitř i když jsem ji zvedl klapku. každý den jsem je kontroloval přes stříšku a na výstelce bylo 5-6 matek. Tak jsem zvědav na pokračování. Každopádně chci letos postavit 3-4 čmelíny. Mají skalní a polní jiné rozměry čmelínů?
Pavels
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Honzo gratuluji ! Petro, ano je to možné asi byli něčím napadeny , nebo otráveny. Těch možností je hodně. Se podívej dovnitř.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Pepan píše:
ned 19. črc 2020 21:45:46
Honzo gratuluji ! Petro, ano je to možné asi byli něčím napadeny , nebo otráveny. Těch možností je hodně. Se podívej dovnitř.
Ahoj Pepane, asi si myslím,že ty odkazy patřily mi. Jsem začátečník a tak bych opravdu potřeboval rozměry, tak se poděl. :roll: Jinak ty obrázky jsou fakt super.
Pavels
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku děkuji za příjemnou zprávu :D ,je nádhera pozorovat ty nové baculky. :D :D Překvapivě i u mně to luční nevzdávají.

Pavelsi,super že ti létají nové matky.Když ale dáváš tu vložku,pak je třeba nezapomenout včas vyndat před vylíhnutím nových matek.
Skalní potřebují větší úlek protože jsou mnohem početnější než polní.Pokud budeš vyrábět úlky pak si vyrob všechny stejné,tedy cca 25x25x25cm vnitřní rozměr.
Pokud bude mít polní větší úlek,tak to vůbec nevadí.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Niky1 píše:
pon 20. črc 2020 9:01:13
Marku děkuji za příjemnou zprávu :D ,je nádhera pozorovat ty nové baculky. :D :D Překvapivě i u mně to luční nevzdávají.

Pavelsi,super že ti létají nové matky.Když ale dáváš tu vložku,pak je třeba nezapomenout včas vyndat před vylíhnutím nových matek.
Skalní potřebují větší úlek protože jsou mnohem početnější než polní.Pokud budeš vyrábět úlky pak si vyrob všechny stejné,tedy cca 25x25x25cm vnitřní rozměr.
Pokud bude mít polní větší úlek,tak to vůbec nevadí.
No já jsem tak plánoval, ale když jsem viděl na obrázcích Pepana tři velikosti, tak jsem si říkal, že větší pro nějaký druh se bude hůř osidlovat
Pavels
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pavelsi určitě ne.Já jsem kdysi měla pro polní a luční menší úlky,ale zrušila jsem je.
Je lepší mít ty velké úlky,nikdy totiž ani nevíš co se ti zrovna podaří usadit a tak si nebudeš muset dělat starosti,do toho velkého budeš moct usadit kterýkoliv druh.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Díky Niky, Něco pro oko Obrázek
Pavels
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pavelsi přesně tak,něco pro oko a konečný cíl našeho snažení :D .
Odpovědět