Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

František píše:
sob 10. črc 2021 18:03:25
Dosud pracuji jen s budkami bez ochranné klapky a vůči zavíječi čmeláčímu se bráním bio metodou (Lepinox Plus/ Bacillus thuringiensis). Tato metoda neposkytuje žádnou ochranu ani vůči pačmelákům, ani vůči nebezpečným mouchám, nicméně dle Vašich příspěvků ani klapka takovýmto atakám nezabrání. Tedy spatřuji jistou výhodu v mé metodě:
Ahoj Františku, co se týká pačmeláků, tak klapka jistou ochranu poskytuje, není sice 100%, ale sám jsem na vlastní oči viděl, jak byl od hnízda lučních odehnán pačmelák lesní, snažící se pod klapku dostat, pačmelák, který klapku neumí potřebuje nějaký čas k průniku, dělnice které prolétají sem a tam ale pačmeláka velice obtěžují a ten to po chvíli vzdá, případně jsem viděl několik svědectví, kdy byl pačmelák nalezen mrtvý pod klapkou (dělnice se patrně zalarmovaly a na klapce jej zabili). Případů, kdy pačmelák pronikl do úlu chráněného klapkou znám všehovšudy 2.

Klapka také chrání proti průniku vos, které se zvláště v pozdním létě mohou pokusit čmeláčí hnízdo vykrást.

Zdánlivě nefunkční je klapka proti melittobii, ta pokud se dostane na klapku se většinou dovnitř protáhne, jelikož klapku neustále zvedají dělnice. Ovšem výhoda klapky v tomto případě je v omezení tahu vzduchu z chodbičky a tak melittobii více láká větrací otvor (kde jí lze polapit lepovou pastí). Klapka tak hraje zásadní roli v ochraně před tímto parazitem. Ten by rozhodně neměl být podceňován, jelikož se jedná o celkem teplomilného parazita (létá - šíří se pouze při teplotách nad 20°C), teplejší klima mu přeje a stejně tak všudypřítomné domky pro samotářky na kterých se snadněji zmnožuje. Počet hlášení napadení tímto parazitem rok od roku stoupá a výskyt je hlášený napříč celou ČR, především v teplejších oblastech.

Bohužel já s ní zápolím už třetím rokem a dnes po návratu z dovolené jsem zjistil napadení hnízda lučních, v tom bylo posledních 10 dělnic a už končilo, ale ve výstelce lezly desítky, možná stovky právě narozených melittobií. Nemělo smysl dělat nějaké záchranné práce a tak jsem pouze odebral dělnice na dožití a zbytek zlikvidoval biolitem.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

josef569 píše:
čtv 08. črc 2021 19:43:08
Zdravím všechny a mám dotaz. Vyskytl se mi problém u skalních.


Tak jsem si dnes na Vás vzpomněla. Hnízdo skalních, ktreré normálně prosperuje, prolety už kolem 70. za hodinu má stejný problém jako je u Vás. Několikrát za den jsem si všimla materiálu výstelky ve vchodu klapky. Párkrát jsem ji odstranila a dělnice docela pilně létaly. Teď k večeru v dešti jsem jich několik viděla sedět na klapce a přes nějakou překážku nemohly dovnitř. Bylo už šero, ale nejspíš v otvoru seděly další dělnice.
Ráno jsem si přivstala, aby ještě nebyl takový provoz a výstelku vytahala. Byla toho slušná hromádka. Tak jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.
Naposledy upravil(a) Dag dne stř 14. črc 2021 5:55:10, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

kaos píše:
stř 30. čer 2021 23:51:40
Myslím že nemá smysl to teď řešit. Pokud by byl s hnízdem nějaký problém tak není nic co se dá udělat. Příkrm určitě pryč, teď to nemá smysl počasí je ok. Možná pak začnou zas létat a třeba byli jen líní, když měli dost cukru doma.
Měl jste pravdu. Po odstranění krmítka se počet létajících začal zvyšovat. Dnes asi 60 proletů za hodinu.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

josef569 píše:
Zdravím všechny a mám dotaz. Vyskytl se mi problém u skalních.


Tak jsem si dnes na Vás vzpomněla. Hnízdo skalních, ktreré normálně prosperuje, prolety už kolem 70. za hodinu má stejný problém jako je u Vás. Několikrát za den jsem si všimla materiálu výstelky ve vchodu klapky. Párkrát jsem ji odstranila a dělnice docela pilně létaly. Teď k večeru v dešti jsem jich několik viděla sedět na klapce a přes nějakou překážku nemohly dovnitř. Bylo už šero, ale nejspíš v otvoru seděly další dělnice.
Ráno jsem si přivstala, aby ještě nebyl takový provoz a výstelku vytahala. Byla toho slušná hromádka. Tak jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.

Tak můj problém se skalníma stále přetrvává a řekl bych, že se zvětšuje. Dělnic na klapce je stále více a již 2x jsem jim odstranil dílo. Klapka vůbec neplní svůj účel, tak jsem ji sundal. Podobné chování pozoruji i u druhého čmelínu. Zdá se mi, že prolet dělnic se omezil a mám obavy, aby chování dělnic na klapce neohrozilo hnízdo. Šetrně jsem zkusil dělnice na klapce "rozehnat", ale nebylo to nic platné, za chvíli byly zpět a já koupil dvě žihadla. :oops: Doposud mi letos skalní dělali radost a teď nevím, zda vůbec bude nová generace.https://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelak_skalni_-_problem
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

josef569 píše:
stř 14. črc 2021 21:18:07
josef569 píše:

Tak můj problém se skalníma stále přetrvává a řekl bych, že se zvětšuje.
U mě u skalních také. Jen s tím rozdílem, že dělnice nestaví dílo na vchodu, ale v ohybu chodby. Včera se zdálo vše v pořádku, tak mě napadlo, že pouze nechtě ucpaly výstelkou chodbu, ale dnes už opět výstelka vyčuhovala z otvoru a dělnice nemohly dovnitř. Špejlí, na konci roztřepenou, jsem opět vytahala pěknou hromádku výstelky - již mokrou a ulepenou. Obávám se, že až tu pár dní nebudu, nedopadne to dobře. I když vlastně nevím jak. Napadá někoho nějaké řešení?
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

také se mi to stalo u zemních a hnízdo jsem nakonec neudržel i když jsem se snažil opakovaně trubku čistit kusem drátu. Resp je velmi slabé a neprosperuje. Měl jsem to prostě uříznout a nechat jen díru a klapku. To je asi to, co bych poradil. Trubka v této fázi hnízda už nemá stějně význam.

To že staví hnízdo v trubce nebo ve vchodu si myslím pramení právě z toho ucpaného průchodu. Nedostanou se dovnitř, tak staví tam, kam se dostanou.

Příští rok si dám víc práce s tím, aby byla výstelka oddělená od trubky, zřejmě to vyřeším nějakou předsíňkou. A trubku udělám vyndavací, zastamdací.
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny,

mě se ve čmelíně zemních kde jich je podle přepočtu p. Kuklíka cca 500 ks, taky shlukují u klapky a v trubce, občas vynesou larvu a větrají jak diví. Matky, dělnice i trubci už na světě 👍

Když jsem poblíž, otevřu jim klapku ať se jim tam dostane více vzduchu a pořídil jsem větrání pod střechu a jsou klidnější a už tolik nekmitaji na cesne.
V dalším čmelíně mám samousazenou skalní a objevil jsem tam housenky a v jednom rohu trochu bílého,. motýla jsem nenašel, koupil jsem lepinox a zvažuji jej tam fouknout viz rady dříve. Máte s tím někdo zkušenosti, jestli stačí fouknout do hnízda nebo do místa výskytu housenek, případně přidat lepinoxem nastříkány třeba list rajčete nebo větvičku buxusu. Odjíždím na 14 dní a budou si muset poradit. Na přesun hnizda do čisté výstelky a čistého čmelínu si netroufam, je jich podle výpočtu kolem 200. Královny zatím nevidim.

Pěkné léto všem a radostí se čmeláky
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

wombatik píše:
pát 16. črc 2021 13:29:35
To že staví hnízdo v trubce nebo ve vchodu si myslím pramení právě z toho ucpaného průchodu. Nedostanou se dovnitř, tak staví tam, kam se dostanou.
V trubce staví zvláště skalní a občas i zemní naprosto běžně, není to způsobené ucpáním, ale prostě tím, že je v hnízdě těsno a po zvratu tam vládnou nepřátelské nálady, často se nějaká skupinka dělnic oddělí a začne stavět na cestě od hnízda ven, tedy v trubce, nebo dokonce na klapce.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Dag píše:
pát 16. črc 2021 9:28:16
josef569 píše:
stř 14. črc 2021 21:18:07
josef569 píše:

Tak můj problém se skalníma stále přetrvává a řekl bych, že se zvětšuje.
U mě u skalních také. Jen s tím rozdílem, že dělnice nestaví dílo na vchodu, ale v ohybu chodby. Včera se zdálo vše v pořádku, tak mě napadlo, že pouze nechtě ucpaly výstelkou chodbu, ale dnes už opět výstelka vyčuhovala z otvoru a dělnice nemohly dovnitř. Špejlí, na konci roztřepenou, jsem opět vytahala pěknou hromádku výstelky - již mokrou a ulepenou. Obávám se, že až tu pár dní nebudu, nedopadne to dobře. I když vlastně nevím jak. Napadá někoho nějaké řešení?
Já problém s ucpání trubky nemám, pouze se mi skalní štosujá na klapce. Mám konstrukci tak, že krk mi vede od klapky až k čmelínu, ze kterého kouká také asi 10 cm . Obě části jsou spojeně kouskem duše z kola a stažené páskou.https://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2019/1353595804. Mohu tak krk odpojil, narovnat a prohlédnout. Průchod mám volný. Zkoušel jsem ještě kousek strčit krát do čmelín a také to neni ucpané. Dělnice volně začaly létat ze čmelínu. Narazil jsem ale na jednu larvu pravděpodobně zavíječe. Z vrchu však vypadá hnízdo dobře a nejeví známky napadení. Provedl jsem ošetření Lepinoxem.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Seidlici píše:
pát 16. črc 2021 15:22:13
Zdravím všechny,
...
V dalším čmelíně mám samousazenou skalní a objevil jsem tam housenky a v jednom rohu trochu bílého,
...
Nazdar Mirku,
Tvou nepříjemnost se zavíječm jsme už probrali telefonicky, tedy jen ve stručnosti:
Zákrok je nezbytný už jen proto, že i když housenky přežijí a zakuklejí se, důležité je, že po aplikaci Lepinoxu nepochybně přestanou žrát a to by mohlo hnízdu v síle kolem 200 čmeláků umožnit dokončení jeho vývoje až k líhnutí královen. Tedy mé doporučení: vefouknout řádnou dávku Lepinoxu do míst ve vystýlce, kde byly housenky zjištěny, případně ze všech stran kolem hnízdní koule, přímo do hnízda cestou největšího větracího otvoru ve vystýlce a pak doufat... Dle ujištění výrobce by ošetření mělo účinkovat i na odrostlé housenky. Sám jsem prostředy s B.t. uplatnil vždy jen profylakčně, tedy mi nezbývá, nežli držet palce.
Stručný feedback o výsledku zákroku by nepochybně byl zajímavý i pro řadu dalších návštěvníků fóra.
František
Odpovědět