Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte. Takže moja sezóna taka na 50%.2x lučna odchovane mladé matky ,2x hajova odchovane mlade matky, 1x zahradna/humenna odchovane mlade matky, 1x skalna odchovane mlade matky, 1x rolna odchovane mlade matky. 3 stoho navratilky.Nech sa vám darí majte sa.🐝
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny úspěšně zachránce a příznivce čmeláků.

Mě letos ten zavíječ dělá paseku, někteří píšete, že jej vůbec nemáte, a mě z hrůzou napadl i druhé a to silnější hnízdo, je už sice za zenitem, matky už většinou odletěly, ale královna a pár dělnic a trubců tam ještě je. Housenky malé pod hnízdem a v průchodu, ale pod větráním hned 3 vypasene houseny.
Chápu dobře, že do hnízda se musí dostat sám zavíječ? Nějaká prasklina ve dřevě nebo netěsnost mezi střechou by přece nemusely být ohrožení pro hnízdo. Příští rok budu lepinox používat od prvních dělnic. Mějte se krásně, hezký zbytek léta a ať se Vám zavíječ vyhýbá, Mirek
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Niky1 píše:
úte 17. srp 2021 14:03:45
Tak to je super :D ,jsem zvědavá jaký byl jejich nejvyšší počet v hnízdě.
Ahoj, jak se to zjistí?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Až hnízdo úplně skončí,spočítá množství velkých kokonů.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Moc díky. D
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Má někdo radu jak řešit vlhkost v zemním hnízdě? Letos jsem přidal větrací otvor o průměru 50mm skrz stropní dlažku kolmo nad povrch zakončený větrací pastí. Havět v ní byla, ale ne tolik že by byla ucpaná. Vstupní trubka 30mm je asi 70 cm vedená zemí. Potíž bude v tom, že i v těch největších vedrech bylo uvnitř 20°C max. a ochlazení vzduchu uvnitř hnízda způsobilo kondenzaci vlhkosti.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak konečně vyletěly první matky i v hnízdě skalních :-)
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak to vyletěly hodně pozdě,hlavně že vyletěly :) :D
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Hugo.008 píše:
pát 27. srp 2021 11:17:38
Má někdo radu jak řešit vlhkost v zemním hnízdě? Letos jsem přidal větrací otvor o průměru 50mm skrz stropní dlažku kolmo nad povrch zakončený větrací pastí. Havět v ní byla, ale ne tolik že by byla ucpaná. Vstupní trubka 30mm je asi 70 cm vedená zemí. Potíž bude v tom, že i v těch největších vedrech bylo uvnitř 20°C max. a ochlazení vzduchu uvnitř hnízda způsobilo kondenzaci vlhkosti.
moje zkušenost je, že ke kondenzaci dochází hlavně v husím krku a to docela zhusta. Voda z něj někdy vyloženě kape. Ideální je, pokud je trubka svažená směrem do hnízda a tam se to vyvětrá nebo eventuálně odteče odpadní trubkou. Pokud jde ale husinec obloukem dolů s největší hloubkou uprostřed, tak to je řešení, kterému bych se snažil vyhnout. Svažení do klapky by taky vlhkost mohla dělat potíže, ale s tím zkušenost nemám.

Co se týká vlastního hnízda, tak moje zkušenost je, že víc vlhka než koncenzací vyprodukují čmeláci sami. Ideálně mít na dně nějaké vsakovací materiál, píseček třeba a pak normálně udělaný odpad s mřížkou mimo hnízdo se vsakem do zeminy. Kondenzace na stropu šikminou steče na stěny, po betonových stěnách na dno a pak odteče. Mám to tak udělaný a v pohodě. Výhodné je mít hnízdo ve svahu, tam se vše řeší snáze.
Odpovědět