Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Na vodu se mi letos osvědčil lignocel na dno. Briketu rozdělat ale jen zlomkem vody než je v návodu, pak to má obrovskou sací schopnost.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj všichni,
jsem začátečník, vloni jsem měl jeden čmelín, povedlo se mně ho zabydlet, ale po 14 dnech čmelák zmizel, nejspíš nehoda na pastvě? Letos mám dva čmelíny, na oba jsem potřeboval asi 30 pokusů, než se zabydleli (dle mého čmelák skalní). Do jednoho úlu létal čmelák asi dva měsíce, ale hnízdo nezaložil, pak už se neukázal. Ve druhém úlu byl po čase pěkný "provoz", bylo radost sledovat, jak létají tam a ven. Koncem srpna se frekvence letů zmenšila, začátkem září ustala docela. Otevřel jsem úl a katastrofa. Uvnitř byla plíseň, nějaké pavučiny, rostly tam jakési houby. Asi nemá smysl čmelín čistit, ale spíš ho vyhodím a vyrobím nový.
Přílohy
hnízdo1.jpg
(73.17 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj,
chtěl bych se zeptat zkušenějších, jaká je asi pravděpodobnost, že na jaře příštího roku se vrátí do čmelínu některá matka čmeláka skalního z letošního hnízda, do kdy bych měl čekat, než bych začal s odchytem.
Přílohy
čmelák.jpg
(61.15 KiB) Zatím ještě nestaženo
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahoj Vojto. Šanca je taka ze mne sa vracajú všetky druhy ktoré odchovaju nové matky. Máj sa.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Rapo,
tak se budu těšit, že se mně taky vrátí. Prvotně budu obsazovat druhý čmelín, který byl letos prázdný.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Děkuji za rady ohledně vlhkosti. Ještě zvažuji, že úlky trochu povytáhnu blíž k povrchu. Teď jsou 15 - 20 cm pod povrchem. Jednak je dost pracná údržba a je asi zbytečné držet v létě teplotu uvnitř tak nízko. Horní ventilační "komín" přesunu na bok a povedu ho delší kus zemí se spádem od úlku. Tam by se mohl vzduch ochlazovat a část vlhkosti by odtekl zpět ke vstupu. Úlky jsou ve svahu, tak to půjde.
Lignocel je super tip, ten půjde na dno. Ještě jsem uvažoval, jestli je dobré mít i dno z dlažby. Nevím jestli by se víc vlhkosti odvedlo nebo naopak. Zatím to nechám zavřené.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Vojta píše:
stř 29. zář 2021 13:13:42
Do jednoho úlu létal čmelák asi dva měsíce, ale hnízdo nezaložil, pak už se neukázal.
To vypadá na bludičku. Matka která přišla o vlastní hnízdo. Není pak už schopna založit nové, ale snaží se. Většinu času je venku a uvnitř vždy jen pár minut.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak hlásím ukončenou letošní sezonu. První úlek skalních opustila matka, ale dělnice se snažily a "vyprodukovaly " mnoho čmeláčích kluků. Jednou odpoledne jich najednou vylezlo kolem 30. Část jsem jich stihla natočit na video. Kokonů v úlku jsem napočítala asi 170.
Druhý úlek skalních byl úspěšný. Matek bylo přes devadesát. Nešlo to přesně spočítat. Úlek byl jedno velké hnízdo. Mám nafoceno.
V lepových pastích jen pár mušek, škůdce žádný a ani v čmelínech žádná neplecha. Krom trochu plísně v tom s velkým hnízdem. Snad by mohla pomoci větrací střecha.
Musím říci, že pozorování čmeláků je silně návykové. Ani už jim nevadilo, že se stále kolem nich motám a vysedávám. Pečlivě jsem vše zapisovala, fotila a dělala si poznámky. Hrozně jsem se o ně bála a moc si přála, abych se dočkala matek.
K mojí velké radosti jsem zdědila další úlek domácí výroby, takže jsem opět v Mukařově objednávala další klapky a výplně. Dodělala jsem i větrání s pastí a už teď se těším, jak příští jaro nainstaluji 3 čmelíny. Opravdu mě to chytlo a nelituji času, který jsem čmelákům věnovala. Děkuji Vám za trpělivost s mými začátečnickými dotazy a za Vaše zkušenosti a rady a přeji Vám všem úspěšný chov a ať Vás čmeláci baví.
Dagmara
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak u mne zatím ještě prosperuje hnízdo rolních,zbývá vylíhnutí posledních 5 kokonů,matka zakladateka byla mrňavá jak dělnice druhé generace,ale potomky má až vyloženě nadprůměrně veliké.Tak doufámže ty zbývající čestvě vyíhnuté a co ještě se vylíhnou najdou nějaké ženichy,protože v hnízdě to vypadá,že kluci tam nejsou.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak poslední mladá královna vylíhnutá,v hnízdě sice už celkem málo dělniček,ale uvnitř sucho,čisto a teplo,proti zemním,kde to bylo totálně zaneřáděné jsou jak v bavlnce.Tak snad se ty mladé matky(6) stačí povdávat. :D
Odpovědět