Odvětrání ve stropě

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
akvaristaCZ
Příspěvky: 1
Registrován: ned 14. bře 2021 18:22:40

Ahoj,
Chtěl bych využít termobox jako úlek pro čmeláky.
Vnitřní rozměry tohoto boxu jsou ideální 27x27cm a na výšku 25. Stěna necelych 8cm. (Solidní předpoklady dobře izolace.
Dle vzoru místních bych box určitě omítl jak vnitřek tak vnějšek. A externí průchod či větrání by bylo z trubky HT včetně pachových pastí.
Co řeším je proč se horní odvětrání řeší ve čmelínech vždy v horních partiích na boční stěně. Proč tyto odvětrání nejsou vedeny přes strop? Horní víko?

Děkuji za info
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Termobox je dobrý pro udržení teploty nějaké hmoty po krátkou dobu. Ale výstelka a zárodek hnízda moc hmotný není. Když jsem dělal testy úlů z 3 cm polystyrenu, tak uvnitř v podstatě teplota kopírovala vnější a dopadl hůř než 2 cm dřevěný miniúl. Polystyren má sice dobrou tepelnou izolaci, ale téměř nulovou tepelnou akumulaci.

Větrání přes strop obvykle nese nutnost nějak se vypořádat s dešťovou vodou, případně průsakem.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, já větrání stropem používám. Otvory z boku používám pro lapače škůdců.
Viz. foto v galerii. Může tě to inspirovat , některé věci jsem přepracoval a v galérii není všechno,ale
koncept větrání stropem s rámečkem s dvojitou síťkou a uteplivkou z jara, zůstal stejný.
Tak zatím... :)
Odpovědět