Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Zdravím přátelé,
ráno při zalévání jsem zahlédl z mého třetího čmelínu výlet čmeláka. no to bylo překvápko!! před třemi týdny když jsem zkonstatoval, že je opuštěný, tak jsem dělal revizi a celou výstelku jsem prohledal a nic. Tak jsem zklamaně otevřel klapku naplno a moc jsem mu nevěnoval pozornosti. A teď je tam čilo ( skalní), více než v mém druhém se skalními. Nechce se mi věřit, že jsem něco přehlídl. 6e by se matka vrátila?
Pavel
Pavels
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

František píše:
stř 22. čer 2022 19:23:33
barahir píše:
úte 21. čer 2022 15:38:12
... Horší je to v druhém čmelínu s těma roztočema,...
Nazdar barahire,
jak Ti už sdělil Jakub, nebezpečí ze strany roztočů zapoměň, neznám jediný doklad ohrožení čmeláčího hnízda čmelíky, když málo vitální mladé královny se s nákladem roztočů nebo i bez něj příštího jara nedočkají. Roztoče, kteří by čmeláčí hnízdo mohli ohorozit, je nutno hledat pod drobnohledem, pouhým okem nejsou viditelní. Kromě toho by se takto ohrožené hnízdo nedočkalo líhnutí prvních čmeláků.
Tvé hnízdo je vážně ohroženo a dle Tvého líčení a mého úsudku pro něj není záchrany. Jestliže v budce najdeš housenky zavíječe, budeš vědět o čem mluvím.
Instaloval jsi klapku dle přiloženého návodu?
František
Ahoj, dík za reakci, i když jsem jí moc nepochopil. :D Napřed píšeš, že roztoči nevadí a pak, že moje hnízdo je ztraceno. :? Pokud máš na mysli to malé množství čmeláků, které jsem zmiňoval, asi bych musel odkrýt přímo hnízdo, abychom s určitostí věděli. Nebo alespoň spočítat průlety za hodinu.
Klapku mám. ;)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

barahir píše:
stř 22. čer 2022 21:12:33
....dík za reakci, i když jsem jí moc nepochopil. Napřed píšeš, že roztoči nevadí a pak, že moje hnízdo je ztraceno...
Zpět k původnímu tématu: pokud jsi viděl čmelíky pouhým okem, pak Tě ujišťuji, že není nutno se jich obávat, živí se jen odpadky a čekají na příležitost vyletět z hnízda s některou mladou královnou, společně s ní přezimovat a příští rok pokračovat v nově založeném čmeláčím hnízdě v konzumaci odpadků a množení.
Nové téma: čmelíci nejsou jediní roztoči, kteří mohou čmeláky ohrozit, horší jsou mikroskopičtí roztoči, kteří se vyskytují v neošetřených výstelkách ze zvířecích chlupů.
Protože nepředpokládám, že bys měl v budce jako výstelku surovou zvířecí srst, a protože Tvůj dotaz směřoval k jasně viditelným čmelíkům, usuzuji dle Tvého líčení situace na vážnější problém: zavíječ.
František
www.cmelak.info
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak jsem tedy hnízdo odkryl, viz video, tak jestli mi prosím můžete říct, jestli je něco špatně. Jinak tedy dělnice tam byly menší i větší a dvě mrtvé.

https://youtu.be/pYuyblElwws

PS: Druhá půlka videa je líp osvětlená.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím,
nevím si rady s jedněmi sklaními. Hnízdo se vyvíjelo normálně, zdá se silné. Počítám průlety za hodinu a je jich kolem 60. Zatím nejvíc ze všech 4.úlků. První dělnice vylétly 20.5. Mám dojem, že jsem zahlédla i jednoho trubce podle masky. Ale nejsem si jistá, nestihla jsem vyfotit. Matka zatím žádná. Co mě ale trápí je, že již pár dní malé dělnice ucpávají vchod v klapce. Jsou tam namačkané tak, že vracející se dělnice nemohou ani prolézt. Pár jich vypadne, nebo je vyšťourám stéblem trávy, ale ihned se hrnou zpět. Nevylétnou. Napočítala jsem jich i devět najednou. Některé jsou velmi malé, necelý centimetr. Proč to dělají?
Průlety počítám každý den hodinu a nesnižují se. Po ťuknutí na budku stále unisono silný bzukot. Nové dělnice vylétavají, ale vrací se s minirouskami. Již ne s klasickými bambulkami jako dříve.
Nechápu se tam děje. Budky mám zabezpečeny tak, že škůdce by se mohl dovnitř dostat jedině klapkou. Klapka je zatížená.
V největších vedrech víko ochlazuji - chladícími destičkami. Celodenně jsou ve stínu.
Měl by někdo podobnou zkušenost? Děkuji i za případné rady, co s tím.
Dagmara
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Pavels píše:
stř 22. čer 2022 19:48:47
6e by se matka vrátila?
Pavel
Tak to je opravdu milé překvapení. Zázraky se dějí. Super!
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Dag píše:
pát 24. čer 2022 9:23:35
Zdravím,
nevím si rady s jedněmi sklaními. Hnízdo se vyvíjelo normálně, zdá se silné. Počítám průlety za hodinu a je jich kolem 60. Zatím nejvíc ze všech 4.úlků. První dělnice vylétly 20.5. Mám dojem, že jsem zahlédla i jednoho trubce podle masky. Ale nejsem si jistá, nestihla jsem vyfotit. Matka zatím žádná. Co mě ale trápí je, že již pár dní malé dělnice ucpávají vchod v klapce. Jsou tam namačkané tak, že vracející se dělnice nemohou ani prolézt. Pár jich vypadne, nebo je vyšťourám stéblem trávy, ale ihned se hrnou zpět. Nevylétnou. Napočítala jsem jich i devět najednou. Některé jsou velmi malé, necelý centimetr. Proč to dělají?
Průlety počítám každý den hodinu a nesnižují se. Po ťuknutí na budku stále unisono silný bzukot. Nové dělnice vylétavají, ale vrací se s minirouskami. Již ne s klasickými bambulkami jako dříve.
Nechápu se tam děje. Budky mám zabezpečeny tak, že škůdce by se mohl dovnitř dostat jedině klapkou. Klapka je zatížená.
V největších vedrech víko ochlazuji - chladícími destičkami. Celodenně jsou ve stínu.
Měl by někdo podobnou zkušenost? Děkuji i za případné rady, co s tím.
Dagmara
Mě to dělaly předloni zemní. Zjistil jsem, že větrají. Křídelkami k otvoru a usilovně mávaly.
Pavel
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Pavels píše:
pát 24. čer 2022 9:36:18
Dag píše:
pát 24. čer 2022 9:23:35
Mě to dělaly předloni zemní. Zjistil jsem, že větrají. Křídelkami k otvoru a usilovně mávaly.
Pavel
Díky za odpověď, ale bohužel to nebude ono. Toto nedělají. Snažím se jim větrat větracím víkem a ochlazuji. Klapka je ucpaná zevnitř. Jsou tam tak natěsno, že by ani křidélky vířit nemohli. Vypozorovala jsem, že to jsou samé malinké, některé i 8 mm. (Mám foto i video.) Ty větší normálně lítají a jakés takés rousky nosí, takže hnízdo snad funguje. No jsem zvědavá, co s nimi bude dál.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

To ti musí poradit ti zkušení. 🥸
Pavels
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Dag píše:
pát 24. čer 2022 9:23:35
Zdravím,
... již pár dní malé dělnice ucpávají vchod v klapce... Nové dělnice vylétavají, ale vrací se s minirouskami...Klapka je ucpaná zevnitř...
Nadar Dag,
škoda že jsi nepřiložila pár snímků, jak vnitřku budky tak i "ucpané klapky", takle je možno jen spekulovat. Jejich velikost mě u takhle silného hnízda zaráží, jsi si jista, že to jsou dělnice? Trubce poznáš nejen podle světné čupřiny na čele ale i podle světlého límečku. Vraceli se zpět i ti co vypadli na zem (to by trubci neměli nedělat)?
Objevily se už mladé královny? Podle mého úsudku matka hnízda už nežije a pak se buď rodí trubci z vajíček některé z dělnic, nebo ale prostě s úmrtím matky chybí dělnicím další motivace.
František
Odpovědět