Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

František píše:
pát 24. čer 2022 13:39:51
Jejich velikost mě u takhle silného hnízda zaráží, jsi si jista, že to jsou dělnice?
Ahoj Františku, jsem si jista, že to jsou dělnice. Trubce bezpečně poznám, měla jsem jich u skalních loni plné hnízdo. Ty, co vypadnou, nebo jsou vystrčeny se okamžitě cpou zpět dovnitř. Nemají snahu vyletět ven na pastvu, i když jim trošku bráním v návratu dovnitř. Mladé matky se ještě neobjevily, ale nové dělnice, které opisují klapku se stále objevují. Dovnitř úlku se nepodívám, mám dočasně napevno přidělané větrací víko, aby se tam opravdu žádný škůdce nedostal. Pohled do úlku shora je stejný jako u ostatních úlků. Čilý ruch. Dnes jsem napočítala ještě více průletů, tak si myslím, že hnízdo zatím funguje. Ten důvod, proč se hromadí ve vletovém otvoru netuším, a tedy nevím, co pro ně můžu udělat. Jen je mi líto těch dělnic, co nosí rousky, že mají problém prolézt. Dnes jsem zase musela na dva dny odjet, tak to musím nechat na nich, jak si to tam vyřeší. uvidím, až se vrátím. Pokud během příštího týdne nevyletí matky, tak se tam opravdu něco stalo.
Klapka ucpaná večer a ve dne.
20220622_070822.jpg
(196.37 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220621_213200.jpg
(189.37 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220621_213016.jpg
(207.81 KiB) Zatím ještě nestaženo
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím, našla jsem před klapkou housenku. Neví někdo co je to za housenku a kde se vzala.
Housenka je asi jeden cm veliká.Ma na sobě takové pruhy. Mám špatnou fotku.
Čmelín mám na nožičkách a ve víčku s olejem.
IMG_20220624_201340.jpg
(88.2 KiB) Zatím ještě nestaženo
Marie
Naposledy upravil(a) Marie dne pát 24. čer 2022 20:30:42, celkem upraveno 1 x.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dag píše:
pát 24. čer 2022 20:11:18
František píše:
pát 24. čer 2022 13:39:51
Jejich velikost mě u takhle silného hnízda zaráží, jsi si jista, že to jsou dělnice?
Ahoj Františku, jsem si jista, že to jsou dělnice. Trubce bezpečně poznám, měla jsem jich u skalních loni plné hnízdo. Ty, co vypadnou, nebo jsou vystrčeny se okamžitě cpou zpět dovnitř. Nemají snahu vyletět ven na pastvu, i když jim trošku bráním v návratu dovnitř. Mladé matky se ještě neobjevily, ale nové dělnice, které opisují klapku se stále objevují. Dovnitř úlku se nepodívám, mám dočasně napevno přidělané větrací víko, aby se tam opravdu žádný škůdce nedostal. Pohled do úlku shora je stejný jako u ostatních úlků. Čilý ruch. Dnes jsem napočítala ještě více průletů, tak si myslím, že hnízdo zatím funguje. Ten důvod, proč se hromadí ve vletovém otvoru netuším, a tedy nevím, co pro ně můžu udělat. Jen je mi líto těch dělnic, co nosí rousky, že mají problém prolézt. Dnes jsem zase musela na dva dny odjet, tak to musím nechat na nich, jak si to tam vyřeší. uvidím, až se vrátím. Pokud během příštího týdne nevyletí matky, tak se tam opravdu něco stalo.
Klapka ucpaná večer a ve dne. 20220622_070822.jpg20220621_213200.jpg20220621_213016.jpg
U skalních se často stává, že se oddělí nějaká skupina dělnic a začne stavět v trubce, klidně i na klapce. Staví tam džbánky a často chovají i samce. K procházejícím dělnícím se mohou chovat agresivně. Pomůže odstranit trubku a dílo dělnic. Druhá příčina může být napadení zavíječem, housenky postupně zapředou hnízdo a vystrnadí dělnice ven. To ale nebývá tak časté.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Marie píše:
pát 24. čer 2022 20:21:48
Zdravím, našla jsem před klapkou housenku. Neví někdo co je to za housenku a kde se vzala.
Čmelín mám na nožičkách a ve víčku s olejem.IMG_20220624_201340.jpg

Marie
To je larva čmeláka, čmeláci je vyhazují pokud jsou nemocné nebo je neuživí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Dobrá zpráva, už jsem se bála že to bude škůdce. Jsem začátečník.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Marie píše:
pát 24. čer 2022 20:21:48
Zdravím, našla jsem před klapkou housenku. Neví někdo co je to za housenku a kde se vzala.
Housenka je asi jeden cm veliká.Ma na sobě takové pruhy. Mám špatnou fotku.
Čmelín mám na nožičkách a ve víčku s olejem.IMG_20220624_201340.jpg

Marie
já bych si tipla na čmeláčí larvu. Loni mi jich několik vynesly samy dělnice z hnízda. To jsem dokonce viděla. Asi, že už je nemohly uživit. Bylo to silné hnízdo.
Dag
Omlouvám se, nevšimla jsem si, že Jakub již odpověděl. Ale aspoň vím, že jsem tipovala správně,. ;)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

já bych si tipla na čmeláčí larvu. Loni mi jich několik vynesly samy dělnice z hnízda. To jsem dokonce viděla. Asi, že už je nemohly uživit. Bylo to silné hnízdo.
Dag
Omlouvám se, nevšimla jsem si, že Jakub již odpověděl. Ale aspoň vím, že jsem tipovala správně,. ;)
[/quote]

Ve Čmelíně je opravdu hodně čmeláčků. Když jsem zvedla víko tak na výstelce bylo odhadem tak padesát čmeláčků a ohromný bzukot.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

barahir píše:
čtv 23. čer 2022 22:17:01
Tak jsem tedy hnízdo odkryl, viz video, tak jestli mi prosím můžete říct, jestli je něco špatně. Jinak tedy dělnice tam byly menší i větší a dvě mrtvé.

https://youtu.be/pYuyblElwws

PS: Druhá půlka videa je líp osvětlená.
Tak bohužel po další kontrole hnízdo téměř mrtvé, v celém úlku jen tři napůl živí čmeláci, matka není vidět.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

barahir píše:
ned 26. čer 2022 23:13:24
... Tak bohužel po další kontrole hnízdo téměř mrtvé, v celém úlku jen tři napůl živí čmeláci, matka není vidět.
Nazdar barahire,
nediv se prosím dosavadní nulové odezvě na Tvůj dotaz, ke kterému jsi přiložil údajně odkryté hnízdo. Na Tvém videu je vidět pouze náznak čmeláčího hnízda ve výstelce. Odkryté čmeláčí hnízdo vypadá takto:
obr.023.JPG
(80.55 KiB) Zatím ještě nestaženo
V případě ohrožení čmeláčí rodinky je nutno postupovat chirurgicky, bez přehnané opatrnosti.
Na Tvém videu jsem si všiml také kukly mouchy brachicoma (černá kukla). To by kromě zavíječe mohla být také příčina zkázy hnízda. Samozřejmě zbývá i celá řada dalších možností, např. soboj s rivalizujícím čmelákem v minulosti, přikrmení starším včelím pylem, ...
František
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Jo, máš pravdu, zkusím to odkrýt líp, měl jsem strach, abych nějak nevyplašil matku, pár dní před tím videem ještě byla v čmelíně a vypadala normálně, ale teď už je to stejně jedno. :|
To černé by taky mohly být myší bobky, které jsem měl kvůli pachové stopě.

Alespoň, že druhému hnízdu se daří.
Odpovědět