Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Nechci nikoho odrazovat od této metody, ale nejsem zastánce "myšího substrátu". Pokud není hnízdo dobře větrané, může s narůstající vlhkostí docházet k tvorbě plísní. Originál myší hnízdo bude asi lépe větrané a vlhkost pojme i zem.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Taky dobrej postřeh, na druhou stranu si myslím, že za ten měsíc, než se narodí první dělnice by měly myší bobky dostatečně proschnout.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak se s klapkou u druhého čmelínu zatím trochu pereme. 🤣
https://youtu.be/7oVDzS9Vv0o
Určil jsem správně druh?
Díky
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Po návratu na chalupu z úlku s dvěma matkami už létá dle očekávání jen skalní. Jinak ve všech třech budkách matky již nosí rousky. U všech již klapka nadoraz. Jelikož mě vítaly včera další hledačky, "spíchla" jsem narychlo ještě jeden čmelín. Plastový box, celý obložený něco jako polystyrenem. Zatím bez klapky -( je objednaná) a s větráním s lepovou pastí.
Dnes jsem ho umístila mezi ostatní čmelíny a hned na první pokus je obsazený. Zase skalní.
V jednom úlku mám asi zahradní. Moc ji neznám, spíše si to myslím. Dám foto, jestli mi to potvrdíte.
3.jpg
(216.6 KiB) Zatím ještě nestaženo
2.jpg
(199.47 KiB) Zatím ještě nestaženo
1.jpg
(142.24 KiB) Zatím ještě nestaženo
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ano je to pěkná zahradní, gratuluji:-)
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak mně se ztratila na začátku dubna usazená luční,každým dnem jsem už čekal mladé a najednou mrtvo.Jen nevím přesně,jak dlouho už je hnízdo opuštěné,včera jsem tam dal hledající rolní,půl hodinku nechal zavřenou a po vypuštění delala docela slibný pamatovací výlet,tak uvidím...
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jak moc jsi odstraňoval dílo té luční před usazováním ?
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Moj stav je momentálne.2x rolna,1x lučna,1x humenna,1x zahradna,1x hajova,1x lesná. 5 čmelinov este voľných. Majte sa 🐝.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
sob 07. kvě 2022 8:40:44
Jak moc jsi odstraňoval dílo té luční před usazováním ?
Neodstraňoval jsem nic,zkusil jsem věřit tomu,že hnízdo ještě totálně nezachladlo-ale pravděpodobně bylo po smrti.Vchod byl bez pohybu celý den.Tak jsem buňky vybral,nechal jen džbáneček s nektarem a zkusím další.Vypadá to teď,že dost hledá těch,co o hnízda třeba přišly po dešti.Třeba jsem kontroloval jednu divokou rolní-hnízdo měla hodně pod povrchem-a nezdá se,že by pokračovala.Buď přišla o život,nebo prudký déšť ji rušil a vyhnal ven.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Dnes jsem zaregistrovat první dělnice u zemní. Krása!!! Jedna ne a ne se zpátky dostat, ale nechci nadzvednout klapku, protože jsem zahlédl nějakou vosičku. Ostatní ( větší asi) se vracejí bez problému. Nemám asi zasahovat co?
Chtěl jsem připojit foto, ale zapoměl jsem jak.
Pavels
Odpovědět