Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak to já jsem jim s klapkou pomáhala. ;) :lol: Občas jsem vysedávala u čmelínů a tenkým dlouhým rákosem na dálku klapku přizvedávala, když se jim nedařilo. Zejména, když se vracely třeba tři i čtyři najednou, každá zabírala jinak, a tak jim nešlo klapku zvednout.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 167
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

V duté větvi se sama usadila rolní. Bylo to celkem blízko, tak jsem tam natáhl kabel a dal kameru. Přírodní hnízdo jsem ještě nesledoval, tak jsem chtěl získat nějaké info k porovnání. Dnes jsem tam viděl lézt vosu stejnou dírou. Tak jsem ji odchytil a odvezl na kole asi kilometr daleko. Ježe byla zpátky dřív než já.
Nevím jestli do toho mám znovu zasahovat a odvézt ji někam dál?
Tušíte někdo jak je vosa (hnízdo) nebezpečná pro čmeláky?
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj,
povedlo se mně zabydlet 2x Skalní a jednu Zemní. U všech třech už mám klapku úplně zavřenou, zvládají to. Respektive obě Skalní. Zemní se po 14 dnech ztratila, už třetí den se neobjevila, večer jsem se díval do úlu, prázdný. Tak asi už můžu zkoušet odchytit nějakou další hledačku, nebo ještě vyčkat? Nemám tolik zkušeností, věnuju se čmeldům teprve druhý rok.
Vojta
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak teď jsem prohrabal výstelku v úlu a není tam ani náznak budování hnízda. Ale několik dní se do čmelínu vracela, viděl jsem ji :?
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 167
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Z dřívějších nezdarů vím, že pokud se po týdnu a více přestene matka vracet, zůstane po ní džbánek s nektarem a někdy i buňka s nakladenou snůškou. Jestliže tvoje zemní fungovala 14 dní a nic po ní nezůstalo, je to divné. Mohla to být matka která o hnízdo přišla a nové už nezaloží. Ta je většinou vždy v úlku jen par minut, dlouho venku a nic nestaví.
Na druhou stranu když klade vajíčka, bývá méně vidět. Jde o to, jakou netodou jsi zjistil, že už nechodí ven.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Dával jsem stéblo suché trávy zalomené do L na česno opřené kousíček o klapku. U dvou zabydlených čmelínů několikrát za den spadlé (bylo bezvětří), u zmíněného zůstalo dva dny nepohnuté. Otevřel jsem teď klapku naplno a dám malý kamínek do vstupu, to bude jasný důkaz, kamínek mám odzkoušený, při ještě nedovřené klapce funguje spolehlivě.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 167
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Před chvílí nakukoval, zřejmě pačmelák ciropasný do neobsazeného zemního hnízda. Snímek je nekvalitní, tak si nejsem jistý.
Popelov DVR_mob4_main_20220511115606_@3.jpg
(347.6 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
stř 11. kvě 2022 13:14:10
Před chvílí nakukoval, zřejmě pačmelák ciropasný do neobsazeného zemního hnízda. Snímek je nekvalitní, tak si nejsem jistý.
Popelov DVR_mob4_main_20220511115606_@3.jpg
[/quote
To vypadá tak na drvodělku než pačmeláka.Mně dva dny poletoval průběžně v lesíku,kde mám více čmělínů a lezl po klapkách,naštěstí se dovnitř nedostal-zatím tam nejsou dělnice.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Dnes mi začaly vyletovat dělničky rokytové,tím jsem zjistil,že původně usazeného rolního musela vyhnat už daleko dřív,než jsem si myslel.Vedle jsou luční,taky s dělnicemi.V lesíku se mi ztratila další luční matka po 3 týdnec,od neděle nelítala,tentokrát jsem vystýlku zkontroloval a hnízdo tam žádné nebylo,takže nějaká vadná asi byla.Dnes jsem do dvou volných čmelínů zkoušel usadit lesní,ale bez úspěchu.Celý duben až do dneška je vidět nebylo,kromě dvou,co se pásly a dnes tolik.
No a při číhání na hledačky jsem ,narazl na jedno další divoké hnízdo,vypadá to na úhorového.A přitom se mi podařilo odchytit něco úplně neznámého,bohužel to nešlo nijak vyfotit.Drobný čmelák,velikosti prvních dělnic zemních,ale štíhlejší,vypadal že je celý černý,hlava protáhlejší,asi jak u zahradního,docela rychlý,skoro jak lesní.Ze čmelína ale vyletěl po 10 minutách bez zájmu.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
ned 08. kvě 2022 19:53:12
V duté větvi se sama usadila rolní. Bylo to celkem blízko, tak jsem tam natáhl kabel a dal kameru. Přírodní hnízdo jsem ještě nesledoval, tak jsem chtěl získat nějaké info k porovnání. Dnes jsem tam viděl lézt vosu stejnou dírou. Tak jsem ji odchytil a odvezl na kole asi kilometr daleko. Ježe byla zpátky dřív než já.
Nevím jestli do toho mám znovu zasahovat a odvézt ji někam dál?
Tušíte někdo jak je vosa (hnízdo) nebezpečná pro čmeláky?
Vosa se se čmelákem snese,u mne si vloni na česně dávaly normálně přednost a nijak na sebe neútočili.Co by ale bylo,když by i vosa měla mladé...řešil jsem to vyhozením základu vosího hnízda,až ji to přestalo bavit.Dnes jsem to samé zjistil u skalní,že pod strůpkem roste zárodek vosího hnízda.Zajímavé,že se tam dostala i přes zavřenou klapku.
Odpovědět