opuštění čmelínu

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Miloš
Příspěvky: 3
Registrován: pon 16. kvě 2022 10:13:30

Zdravím,
už asi pět let se snažím usídlit čmeláčí matku do čmelína a zatím neúspěšně. Čmelín mám, dle mého názoru, zhotovený a vybavený dle všemožných rad správně (dřevěný, prostorný, řádně zateplený, umístěný v polostínu, vybavený originální podestýlkou atd.). Problém je ale trochu jiný. Každoročně se mi podaří matku "zabydlet" (většinou koncem dubna), cca 2-3 týdny čmelín navštěvuje (dle pozorování i podle "signálky" z jemného chmýří), naučí se i ovládat klapku a pak kolem poloviny května čmelín náhle opustí a pak po kontrole čmelínu zjišťuji, že matka ani nezačala stavět hnízdo, ale čmelín zřejmě využívala jen jako "hotel". Předpokládal jsem, že můžou být příčinou ještě chladné noci (okolo "zmrzlých mužů"), ale letos teplota neklesla ani v noci pod 5°stupňů a situace se znovu opakovala. Zkuste mi někdo poradit v čem může být chyba, co třeba dělám špatně.
Díky za nápady, rady nebo zkušenosti.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Zkušenosti sice namám, ale nápady by byly. :-D
Zkoušel jsi usazovat různé druhy čmeláků? Přemisťovat čmelín? Na příští rok zkus vyrobit ještě druhý čmelín a uvidíš, jestli bude rozdíl.
Miloš
Příspěvky: 3
Registrován: pon 16. kvě 2022 10:13:30

Zkoušel jsem čmeláka zemního (víckrát), ale i rolního a rokytového (pokud jsem je správně rozeznal), výsledek byl vždy stejný. Druhý čmelín a jiné umístění příští rok zkusit můžu. Díky za reakci a nápady.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Chtělo by to foto jak je výstelka upravená.. čmelín by jinak neměl být v polostínu, ale v úplném stínu. Nedáváte do něj příkrm? Často se pak stává, že se tam matka chodí krmit, ale nebydlí tam.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Miloš
Příspěvky: 3
Registrován: pon 16. kvě 2022 10:13:30

Příkrm jsem zatím do čmelína nedával, takže v tom problém asi nebude a co se týče výstelky, tak je pravda, že jsem ji nijak zvlášť neupravoval, vyplnil jsem prostě cca 2/3 objemu materiálem objednaným na "Choc čmeláků". Protože se mi podařilo i přes poměrně pozdní datum letos podruhé obsadit čmelín matkou (tentokrát pravděpodobně hájový) a zatím čmelín neopustila, nechci ji rušit a pořizovat foto. Pokud máte zkušenosti, jak výstelku upravovat, budu rád, když mi to popíšete a pokud matka čmelín opět opustí, tak zkusím pořídit foto a pak bych ho zaslal. Zatím děkuji za reakci.
Odpovědět