Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
RomanDD
Příspěvky: 4
Registrován: stř 18. kvě 2022 9:29:08
Bydliště: Blansko

Děkuji za odpověď, Marie. Také se mi zdá, že je to pačmelák, ale nejsem si jist. Matky už nelétají, takže pokud mě opravdu napadl čmelín pačmelák, tak jsem vychoval matky, které umí zvedat klapku. Příští rok bude zajímavý.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

To foto je na identifikaci hodně mizerné, ale je tam vidět žlutý pruh na zádech. To pačmelák nemá, bude to čmelák zemní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
RomanDD
Příspěvky: 4
Registrován: stř 18. kvě 2022 9:29:08
Bydliště: Blansko

Děkuji za odpověď Kaos. Koukal jsem na video, co jsem natočil, a i když jsou matky tmavé, a zdá se mi, že mají tmavá křídla, tak žlutý pruh na zádech je jasně vidět. Tak by to měl být čmelák zemní. Teď už matky nelétají, jen občas dělnice.
Naposledy upravil(a) RomanDD dne ned 13. srp 2023 7:43:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

U skalních se mi v pokročilejším stádiu vývoje hnízda občas objeví matka s deformovanými křídly. Velké dilema jestli zakročit nebo nechat přírodu konat. :|
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Také jsem u skalních takovou matku 2x viděla. Evidentně nemohly létat, odnesla jsem je na květy. Znamená to nějaký problém v hnízdě? A v čem by spočíval Tvůj zásah? Díky, stále poznávám...
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj Dag, to nechceš slyšet. :(
Moje zkušenost je taková, že pokud nemají funkční křídla a sebereš je někde v trávě, tak většinou nejeví o potravu zájem. A pokud ano, o kolik hodin prodloužíš její beztak zmařený život?
Takže asi takhle.
Naštěstí je to jen výjimka a drtivá většina je v pořádku.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj, rozumím... :cry:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Skalní často trpí virovou deformací křídel, ale část matek je vždy v pohodě.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Díky Jakube za informaci. Zdálo se mi nepravděpodobné, že by některý z "požíračů" napadl vyvíjejícího se čmeláka a odnesly to pouze částečně křídla.
Jinak jsem tento týden zaznamenal rapidní pokles aktivity u posledního úlku s rolničkami.
Takže se chystám na poslední čistění úlku a využít zkušenosti z letošní průměrné sezóny na jejich úpravu.
Stále mi přijde, že mám uvnitř vysokou vlhkost. U úlku, který je v poměrně chladné chodbě oddělené od vnějšího prostředí jen falešným dřevěnými dveřmi, se teplota v nejteplejších dnech nedostala nad 26°C. Bylo to i díky tomu, že jsem původní střechu s polystyrenem vyměnil za nerezový plech oblepený po obvodu izolací aby seděl na stěnách. Večer byly na plechu vždy narosené velké kapky.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Hlásím letošní sezonu u mě za ukončenou. Všechny 3 úlky to dotáhly bez úhony do úspěšného konce. Zavíječi se dostali pouze do lepových pastí. Hnízda byla velká, tak držím palce všem novým matkám, ať přežijí zimu.
Úlky už mám vyčištěné a nachystané i vylepšené a přidala jsem jeden další. Jen ještě budu řešit místo, kam je příští rok dám. Už se těším na příští jaro. Čmelákům a chovatelům zdar.
Odpovědět