Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Vojta píše:
pon 05. čer 2023 11:11:43
Tak zase navštívil pačmelak ten prázdný úl, teď tady letěl. Doufám, že se nebude dobývat do druhého úlu, kde je už rozvinuté hnízdo.
No u mne pačmeláci minimálně jednou,ale asi i u dalšího čmelína,kde ani ještě nebyly dělnice létali dovnitř pod klapkou,přímo bez nějakého obletování kolem.Jedne asi matku vyhnal ještě než se vylíhly dělnice,druhého jsem lapil a odvezl snad z dosahu...cca 8 km.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

V jednom čmelínu mi krásně přes 3 týdny lítala lesní,no a najednou se vylíhly dělnice rolní.Tak jsem zvědav,kdy se osazenstvo změní v lesní.K výměně muselo dojít brzy po zahnízdění,takže počítám,že druhá generace už budou lesní.
No a do druhé lesní vletěl pačmelák,pod klapkou,přímo bez rozpaků jak střela,dośedl na česno a šup dovnitř.Už tam podle toho musel být několikrát a dobře zalétaný a čekal,až se vylíhnou nějací otroci.Podařilo se mi ho naštěstí lapit a odvézt dost daleko od zahrady...cca 8 km.Doufám,že se nevrátí.Stačí,že v osiřelém rokytovém je další....
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Marie píše:
čtv 08. čer 2023 17:48:46
Ahoj Maruško, tak to je úžasné, že se Ti zadařilo a předpokládám, že příští rok už budeš mít čmelíny 3. Má to tak kdekdo ;)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Také podám hlášení. Všechny tři úlky úspěšně obsazeny, dělničky se snaží. Ve střeše chatky ještě hnízdo Rokytových. Bohužel v tomto novém působišti řeším zavíječe. Vylíhli se pod střechou u Rokytek a ohrožují i všechny tři úlky, které jsou v dosahu. Musím se spolehat na preventivní ochranu úlků, kterou jsem se snažila nezanedbat. Dvojitá stříška, těsnící hadr, čisté klapky a větrání s pastí. Bohužel Rokytky chráněné nejsou, takže koloběh se bude opakovat, jako dosud asi každoročně. Hnízdo ve střeše není dostupné, ani nevím, kde je, takže likvidace housenek je téměř nemožná. Motýlů jsem pořešila asi 80, z toho 30 samic. V bývalém působišti jsem s nimi nikdy žádný problém neměla, jen jednou se jeden chytl do pasti. Všechna hnízda zatím prosperují, ale radost z nich mi kazí strach a obavy o ně. Takže u mě zatím drama, kritických 14 dní od výskytu samic zavíječe ještě neuplynulo. Měla jsem radost, že i v tom letošním divném jaru se mi v novém působišti podařilo obsadit úspěšně všechny úlky, ale toto je zklamání.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj Dagmar,
tři úly, asi nebudou. Mám malou zahrádku pěstuji všechno a nemám místo. Ale pověděla jsem kamarádovi jak se čmeláci chovají a kde najít informace. Letos prvně má jeden úl, udělal mi obrovskou radost. Říkal, že soused to sleduje kukátkem a pravil, že bude taky chovat. No řekni, není to nádhera.
Zatím jsem nenašla žádného škůdce, tak uvidíme. Držím palce,aby čmeláčkům nic nehrozilo.
Maruška
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ještě by to k tomu chovu čmeláků chtělo nabídnout adekvátní množství potravy. U mě ve vesnici chová už kdekdo a bohužel hnízda často v červenci a srpnu kolabují hlady. Rané druhy to stíhání, ale ty pozdnější mají smůlu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Chovám čmeláky v zahrádkářské kolonii. Spousta květů, stromky a tak, ani loni nebyl nedostatek potravy, tak snad i letos to bude dobré. Kamarád má velký sad i jeho kolega. Tam je spousta květů celé léto, pěstují hodně květin.
Maruška
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Rokytove vyhnankyne lučnych majú 2tyzdne kráľovny a balkánske majú 4dni kráľovne.Oby dvoje rokytové mám usadene v zemných čmelínoch. Mám len zemne čmeliny.Majte sa.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Marie píše:
pát 09. čer 2023 19:06:00
Chovám čmeláky v zahrádkářské kolonii. Spousta květů, stromky a tak, ani loni nebyl nedostatek potravy, tak snad i letos to bude dobré. Kamarád má velký sad i jeho kolega. Tam je spousta květů celé léto, pěstují hodně květin.
Maruška
Problém je, že na okrasné květiny sice čmeláci létají, ale jen pár druhů. Většina našich domácích druhů potřebuje naše domácí luční květiny a ty zahrádkáři mydlí hlava nehlava.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím Jakuba,
kolonie se nachází uprostřed luk. Většinou se kolem dělá seno. Ještě dnes není posekáno .
Všude tam kvete spousta líčeních květů, no prostě nádhera. Myslím, že potraviny je opravdu dost.
Kolem jsou rybníky a lesy. Tolik na vysvětlenou. Prostě nás nádherný kraj. Projela jsem kus světa, ale tady je krásně, pěkná příroda." Zatím".
Odpovědět