Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Dag,to je fajn.Já mám ještě v provozu rolničky,jinak po lučních mám dávno,skončily i rokytky.Oboje velmi silná hnízda se spoustou matek.U rokytových jsem byl několikrát svědkem páření,samečkové se zdržovali půl metru až metr od klapky umístěné nad vraty garáže a překvapilo mne,s jakou silou atakovali mladé matky které vylétaly nebo se vracely do úlku.Jen to plesklo do fasády a pár buď skončil v trávě na zemi nebo pokud jej samička unesla poodlétli na živý plot nebo úplně mimo dohled.Udělal jsem si pár fotek,hezký zážitek.U lučních,ač bylo spousta matek se mi to nepoštěstilo.Hnízda mám vyčištěna ,žádní zavíječi,použil jsem Lepinox.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak to máš tedy zážitek. Já je ještě pářit neviděla. Ukaž, prosím, nějaké fotky.
Měla jsem letos docela nervy se zavíječema, protože se líhli ve střeše, přímo nad úlky. Pod střechou tady už léta mají hnízdo Rokytky a zavíječ se k nim dostal. Naštěstí většina (asi 80 ks) vlezla škvírami u stropu do chatky, tak jsem je všechny zničila, že se nedostali ven. Samozřejmě jich taky pár číhalo venku u úlků, ale dovnitř se naštěstí nedostali. Kdybych použila lepinox, mohla jsem být v klidu. Ale aspoň jsem se už konečně odvážila hloubkově kontrolovat hnízda, což jsem nikdy předtím nedělala. Tak si budeme přát, ať je zase příští sezona úspěšná. Čmelákům a všem bombusofilům zdar.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Luboš píše:
úte 12. zář 2023 21:55:20
žádní zavíječi,použil jsem Lepinox.
Můžeš mi přiblížit, jak lepinox používáš? Kdy a jak ho aplikuješ? U Rokytek pod střechou jsem kvůli zavíječi zkoušela fouknout brčkem, ale lítalo to všude.
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Ahoj Dag.Lepinox naberu (dle Františka z tohoto fora) asi 2cm do brčka,lehce vsunu do výstelky a fouknu.Hned jak zjistím první dělnice.Opakovat by se to mělo asi po dvou měsících,ale u lučních jsem druhou aplikaci neprovádě, protože úlek se nacházel viditelně za zenitem.U zmiňovaných lučních,dále u rokytových jsem měl spoustu mladých matek,takže z pozorování páření rokytek se pokusím vložit foto.V této době mám v provozu pořád moje oblíbené rolní.Nejsou sice tak početné a okázalé jako jiné druhy,ale okolnost že stále vidím vylétat mladé královny dává tušit,že i u nich bude všechno v pořádku.Mohu potvrdit až budu čistit úlek.Tak foto se mi nedaří vložit,pořád s tím zápasím,jak bude čas tak to zkusím znovu.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Luboši, díky za odpověď. Jinde radí poprášit Lepinoxem dno, případně štětečkem naaplikovat na spodek hnízda. Hrabat jim tam za provozu a vyjmout hnízdo se mi zdá neproveditelné. To bych nezvládla. Vzhledem k reálné hrozbě zavíječe budu muset lepinox použít. Rokytky pod střechou jsou nechráněné, není možné se k hnízdu dostat a ošetřit ho. Rolní mi letos úlkem pohrdla, ale někde tu hnízdí, je jich tu ještě na zahradě spousta. Tak ať tě taky ještě chvíli těší.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,já lepinox používám taky jak Luboš-brčkem do výstelky,anebo česnem dovnitř,ale otevírám přitom stop čmelína,aby měl lepinoc možnost se uvnitř rozptýlit a nefoukl mi zpětně česnem ven....tak jsem zavíječe neměl ani v jednom ze 7 hnízd.Ukolébala mne ale zdánlivá bezpečnost jednooho divokého hnízda rolních v zemi,kde jsem je nadkryl květináčem a vstup byl dokonale neviditelný bokem.Po třetí generaci dělnic jsem je měl v úmyslu přenést do čmelína hned vedle,protože hnízdo bylo v cestě,kde se i občas jezdilo sekačkou,bohužel než jsem se k tomu odhodlal,v hnízdě už nebylo vůbec nic,žádný život-kromě larev zavíječů.Udělal jsem nad nima hranici z proutí a zlikvidoval ohněm.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ještě během minulého víkendu mi na hledíky létala matka zahradní a následně i jedna dělnice,docela velká.Dost neobvyklé po polovině září,i kdyby to bylo druhé hnízdění,tak dalších mladých královen se těžko dočká...
A minulý týden dokončili sezónu skalní,viděl jsem i jednu královnu bez křídel,jen takové zakrnělé,běhala chudinka po česně.
No a zatím jsou v plné síle-nebo spíš na vrcholu jedni lesní,dovnitř se nedá moc kontrolovat,protože se zahrabali až do nejnižší části čmelína a okamžitě docela útočí.Druzí lesní jsou lépe kontrolovatelní a hnízdo je taky krásně rozvinuté...tak snad bude na jaře v okolí královen hodně.
Zahrada je docela květnatá,ještě dokvétají kostivaly,pažitky,slunečnice,hledíky,ale čmeláci z mých čmelínů létají kdovíkde,po zahradě je vidět není...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak zahradní matka stále v akci,lesní stále ve střehu,jen vyletí,už se snaží mne oďobávat kde se jen dá...takže zbaběle hned ustupuju...
Přílohy
Zahradní 2.jpg
(61.37 KiB) Zatím ještě nestaženo
Obrázek WhatsApp, 2023-09-17 v 22.20.50.jpg
(169.7 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak to máš ještě akční hnízda. U mě se ještě krmí rolní a lesní kluci bůhvíodkud. Moji čmeláci také létali do okolních zahrad a já pěstuji pochoutky pro cizí. Tak ať to ještě bzučí. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Dnes prvá hladačka zemná.
Odpovědět