Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, tak už nám to asi začíná. :-) Dneska jsem spatřil první matku čmeláka pravděpodobně po probuzení vylétla hledat potravu. Očekával jsem první čmeláky až tak za 14 dnů, tak mě to celkem překvapilo. Jsem z Prahy a dnes byla skutečně už příjemná teplota venku. Tak všem přeji úspěšný chov tento rok. ;)

Tomáš
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Už se také začínám chystat na sezónu. Vyrábím nový čmelín, takže letos se budu snažit osadit tři. Sice byly hodně teplé dny, ale na čmeláka jsem letos zatím nenarazil. Motýla jsem už viděl, ale čmeláka nikde. Přeci jen toho zatím moc nekvete a i kočičky jsou v rozpuku žádný pil na nich zatím není. Takže já očekávám, že by se dalo čmeláky vidět někdy v příštím týdnu, kdy slibují více sluníčka a teploty kolem 10°C. Nejspíše, ale bude šance začít usazovat nějaké samičky až poslední týden v březnu nebo přelom březen/duben. To už bych chtěl mít čmelíny určitě venku naplněné a připravené na osídlení.
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Zdar, tak letos první čmelák ve čmelínu na Písecku. Tak jsem zvědavej zda zustane. :D :D
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Tý jooo, já zatím neviděl ani jednoho natož ve čmelínu :shock:
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Zdar, tak dnes jsem osadil všechny tři čmelíny. Zatím jsou zavřený ale dojdu je na noc otevřít. Tak jsem zvědav jestli aspon jeden zůstane. Maj tam trochu medu k večeři. ;) ;) ;)
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Na přenášení odchycené matky používám upravenou injekční stříkačku ( 20 ml) kde odříznu předek a do pístu jsem vyvrtal čtyři dírky(3mm). Zakrátil jsem si i ten pístek ale to není nutné. Čmeláka tam uzavřu korkovým špuntem. Do čmelínu ho pak opatrně vytlačím rovnou do vchodu.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Delam to stejne. Taky mam vetsi injekni strikacku s uriznutym koncem. Cmelaci samicku tak rychle dostanu do ulu s minimalnim stresem, jak pro ni tak pro me :D
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,

pokud by to šlo, tak pro inspiraci budu rád pokud přidáte třeba i nějaké foto vašich čmelíku. Díky moc a hodně úspěchů v letošním chovu.

Tomáš ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Tak letos jsem na zahradě poprvé viděl hledající samičku. Šmejdila prakticky v místě, kde jsem se chystal umístit čmelín. Bohužel jsem ho ještě v tu dobu dokončoval a neměl ho naplněný... škoda, protože by si ho samiška nejspíš našla sama. Tak ted budu chytat...
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

Zdar, tak kdo už máte usazenou samičku s tím že už se mu vrací ?? :D :D A jakej druh ?
Odpovědět