Klapka před česno

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Koupili jsme nový úl, stojí to dost. Cena klapky je taky dost vysoká /cca400 s dopravou/. Má někdo radu jak na to???
Přesto asi jednu koupím jako vzor. :|
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Ja som klapku vyrobil z krabičky od väčších Tic-Tac-ov. Je to mäkký plast a ľahko sa tvaruje. A nestojí to takmer nič. Ukážka z vlaňajšieho čmelína: https://www.youtube.com/watch?v=Y5E2LFv99Wo
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Používám klapky vlastní výroby dle přibližných rozměrů p. Stuchla z webu cmelaci.cz
Nákres s přesnými rozměry klapky je na odkazu. Následující fotky jsou jak vypadá polotovar hotové klapky. Nařezané jednotlivé díly lepím epoxidem, šlo by použít i vruty po předvrtání, ale epoxid je jistější.

http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_04 ... cmelin.jpg
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Dobrý den, zdraví byl jsem v Praze a zakoupil jsem malý čmelín. Ten je poloviční a taky má poloviční sílu stěny, nemá zdvojený větrací otvor jako velký čmelín.
Tak jsem přikoupil i klapku abych měl originální předlohu. Bohužel ve velkém čmelínu /hotový HOTEL/ se jim nelíbí. Raději asi mají myší díry. Možná také
není zatím na Karlovarsku vhodná doba a teplota. Je nutno vytrvat. ;)
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Ještě dodatek k malému čmelínu. Vletový otvor j tak nízko že tam bude problém klapku umístit. Bude asi vhodné na dno přidělat hranolek dřeva aby klapka nepřesahovala. Ale to je až na zimu :)
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Dobrý večer, problém s malým čmelinem je dočasně vyřešen, klapka neklapka k velké radosti manželky vyrazily do světa dělnice a je radost je pozorovat.
Nebudeme již do nich vrtat a pro letošek budou bez klapky. Ty tisíce v přírodě žijí také bez klapky. Jak je ve fóru uvedeno někdo je má v ptačí budce, bez klapky ,
svítí tam světlo a taky to zvládají.Mimochodem jsou to od č. zemního. :D :)
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Klapka ano nebo ne. Při procházení internetu na toto téma jsem mírně na rozpacích.Zoufalý boj malých dělnic s klapkou, čekání až se jich sejde více a následné ztráty pylu je dosti zvláštní.
Zatím nikdo neřekl jaké ztráty jsou u čmelínu bez klapky a jaké s klapkou. Těžko klapka zabrání vniknutí pačmeláka a zničení hnízda.Pokusím se použít tu klapku ale jen s citem a pomalu
a ne na doraz. Jak jsou chráněni čmeláci volně v přírodě.? Nijak a s tím se musíme smířit.Je to krásná zábava a jako takovou ji berme. :|
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Ahoj, v přírodě taky často hnízdo zavíječ napadne a zničí. Určitě klapku instalovat. Dělnicím to chvilku trvá. Je to nepříjemné sledovat, jak se těžko dostávají ven, ale potom to zvládají už bez problému. Nestojí to za tu zkaženou radost.

Ahoj ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Klapka za mě ano. Je pravda, že v přírodě nic takového není o tom není diskuze. Záleží jak se k tomu každý postaví.
Buď si řeknu, že je to vše na přírodě (možná nemusím ani nabízet svůj čmelín, jelikož v přírodě mají čmeláci dost příležitostí) a jen nabídnu čmelín, zda budu mít štěstí a nějaká samička si ho vybere. Nebo chytám samičky a zkouším je usadit to už také není zrovna jen o přírodě a stejně tak jako jim chci nabídnout hnízdiště, tak chci aby bylo hnízdo úspěšné a vyvedlo samičky, protože pokud nevyletí samičky vše bylo více méně pro reprodukci čmeláku k ničemu...
Klapka mi přijde ještě to nejmenší jak jim pomoci je to jen jednoduchá mechanická pomůcka.
Pokud klapku tak rozhodně naplno uzavřenou nikoliv pootevřenou to už nemusí být žádná. Není to pro hnízdo taková překážka jak to vypadá možná první týden se dělnice musí trochu učit, ale pak už to je pro ně pohoda.
Housenky zavíječe v hnízdě nejsou žádný pěkný pohled mají několik centimetrů a drží se u dna, kde o nich do poslední chvíle nevíte a když to zjistíte je už konec.
Věřím, že i pačmelákovi to velmi sníží jeho šance na útok. Protože on to s klapkou neumí a nemůže tudíž vlézt hned dovnitř. Mně napadl pačmelák čemlín už naštěstí rozvinutější hnízdo a přes klapku se nedostal dovnitř, ale bojoval s dělnicemi venku cca 10-15 jich zabil než se jim podařilo ho usmrtit a k samičce se nedostal vůbec.
Klapka není nutnost, ale výrazně to zvyšuje šance na vychování nových samiček, což je cíl celého našeho snažení pokud tvrdíme, že chceme čemlákům nějak pomoci, aby se jejich stavy zvýšily.

Takže každý na svém jak chce, ale klapka má rozhodně mnohem více PRO než PROTI.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

V mesiaci máj 2015 som bol dva týždne po operácii a tak som využil práceneschopnosť k nakrúteniu videa pri uzatváraní klapky. Z celkového času asi päť hodín urobil syn výber a tu je v krátkosti privykanie čmeliaka na klapku: http://www.youtube.com/watch?v=d_KEPaZR56Q
Žiaľ, na konci nakrúcania, keď už bolo privykanie ukončené, sa čmeliak po jednej náhlej silnej prietrži mračien do čmelína už nevrátil a tak aj tretí môj čmelín tento rok zostal neobsadený.
Odpovědět