Druh čmeláka

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Ahoj, jsem tu nový. Poradíte mi s druhem čmeláka? Je celý černý, spíš menší a zadeček má šedý, trochu pruhovaný. Fotky jsou bídné, třeba se mi povedou lepší. Využil jsem dneska, že měl trochu problémy s klapkou. Normálně se jen mihne, vyfotit se nenechá.

https://ulozto.cz/tamhle/EAoxf22ohOAh

díky moc
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vypadá zajímavě ale foto je v hrozné kvalitě, zdá se mi, že jsou fotky nějak zmenšené. Chtělo by to vyšší rozlišení.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

kaos píše:
čtv 14. kvě 2020 21:27:09
Vypadá zajímavě ale foto je v hrozné kvalitě, zdá se mi, že jsou fotky nějak zmenšené. Chtělo by to vyšší rozlišení.
Pořád mi tu hlásilo, že je obrázek veliký, tak jsem to zmenšoval a zmenšoval teď už ty původní nemám. Zkusím vyfotit lepší.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Je dobré je nahrát na postimage.org
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

wombatik píše:
čtv 14. kvě 2020 20:35:01
Ahoj, jsem tu nový. Poradíte mi s druhem čmeláka? Je celý černý, spíš menší a zadeček má šedý, trochu pruhovaný. Fotky jsou bídné, třeba se mi povedou lepší. Využil jsem dneska, že měl trochu problémy s klapkou. Normálně se jen mihne, vyfotit se nenechá.

https://ulozto.cz/tamhle/EAoxf22ohOAh

díky moc
Vypadá to na čmeliaka sorojskeho.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

tak posílám lepší fotky, i když to není dokonalé. Je hrozně rychlej

https://postimg.cc/gallery/BDgsWbk

a pak jsem ještě nafotil na mobil dalšího čmeláka, co u nás zrovna hledal. Tak taky sdílím, protože se mi fotky myslím docela povedly.

https://postimg.cc/gallery/T2FQq9p
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vypadá to na čmeláka proměnlivého, velice vzácný druh, ještě jsem neslyšel že by jej někdo odchoval v úlu. Držím palce. Ten druhý je čmelák zemní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

kaos píše:
sob 16. kvě 2020 19:38:20
Vypadá to na čmeláka proměnlivého, velice vzácný druh, ještě jsem neslyšel že by jej někdo odchoval v úlu. Držím palce. Ten druhý je čmelák zemní.
Díky za pomoc s identifikací i za palce ;) . Koukám po netu a mohl by. I ten Sorojský v černé verzi by to mohl být. Zatím vypadá spokojeně, v úlku je cca 14 dnů. Oproti běžným čmelákům mi přijde tišší a pohyblivější. Akorát když vylezl ven a viděl mě s foťákem, tak kroužil kolem a docela bzučel. Jinak je to vždycky mžik, přílet i odlet. Tak snad bude vše v pořádku a brzy se dočkáme prvních dělnic.

Ten zemní byl fakt velikej. Chvíli to vypadalo, že se uhnízdí pod mojí botou :). Překvapilo mi, že by ještě v půlce května hledali. Na zahradě byli minimálně 2, oba stejně pěkný. Pro tyhle čmeláky ale nemám vhodné ubytování, tak jsem ho alespoň vyfotil.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

tak se nakonec vzácný čmelák po skoro 3 týdnech taky ztratil, škoda ho :(
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Wombatiku,
tu a tam nahlédnu do dosavadních příspěvků a mohu Tě uklidnit. Jakkoli bych Ti přál B. humilis, obávám se, že čmelák který Tě letos po třech týdnech opustil, nebyl čmelák proměnlivý. To by musel mít na čele světlou kštici, kterou se mi nepodařilo vypozorovat. Jak velký byl přibližně? Odhaduji, že byl velký kolem 2 cm, pak to byl zřejmě čmelák skalní. I toho bych Ti přál. Když se hnízdo čmeláků skalních rozproudí, je co pozorovat. Přeji Ti v příští sezóně opravdovou čmeláčí raritu,
zdraví Tě František
Odpovědět