Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
šáby
Příspěvky: 6
Registrován: úte 10. kvě 2016 0:14:43

Zdravím všechny. Může mi někdo poradit? K rokytce, bydlí už tři týdny, se mi nastěhoval uhorový :? Nevím jak to vyřešit, jestli to vůbec nějak jde :?:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Člověk se asi nemá radovat předčasně. :(
Včera večer jsem neslyšela tu matku z vnitřního čmelínu,už měla teď mít vylíhlé dělnice.Když se neozývala ani dnes,otevřela jsem čmelín,matka byla uhynulá a buňky byly jakoby na začátku vývoje.Takže už musely být dávno odumřelé,matka zpočátku pořád nosila pyl,teprve teď jsem ji 3 dny neviděla. :cry: Tak nevím co se stalo,že se plod přestal vyvíjet. ;)

No a ta druhá matka se opět plete a hledá svůj čmelín.Nevím jestli se alespoň u ní dočkám odchovu nebo se mezitím ztratí pokud ji neuhlídám při návratech. :roll:
Příští rok se budu snažit ubytovávat maximálně do 2.května a to jen pokud by to byla polní nebo zahradní. :!:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Šáby,úhorový si možná založil buňku nahoře.Jedině zjistit kde má buňku a přestěhovat ho do jiného čmelínu.Čmelín na několik minut zavřít a pak otevřít částečně,aby musel znovu vykonat orientační let,no a pak sledovat jak to půjde. ;) Nemohl by to být ale v tuto spíš pačmelák? http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id13 ... onid=70375
Toho každopádně odstranit(odvézt někam daleko)pokud už rokytového nezabil.Vylétává rokytový?

Na tomto odkazu je krásně vidět jak lze odlišit tohoto čmeláka podle červených vlasů na na nohách kde nosí pyl. http://www.bwars.com/category/taxonomic ... ruderarius
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, to mě mrzí. S těmi zemními je to letos opravdu složité. Se mnou si asi taky nějá ta zemní "hraje". Sice jsem ji vůbec neviděl, ale jiné než zemní jsem neusazoval. Takže dva dny od usazení nic, pak jeden den 3x překlopený kamínek nebo vypadnuté stéblo trávy, další den vůbec nic, třetí den 2x překlopený kamínek, další den zase nic a dnes 1x překlopeno... Takže nevím, usadit po 20. květnu zemního by byl asi zázrak. Spíše to bude ta "bludička"...

Jinak skalní posilují, objevily se nové dělnice. ;)
šáby
Příspěvky: 6
Registrován: úte 10. kvě 2016 0:14:43

Niky děkuji :) taky máš starosti s čmeldama :( Tak a u mě zase další změna. Přesvědčen, že rokytka funguje a s očekáváním dělnic, 20 dní od usazení a s překvapením že s hnízda vylétl i uhorový, který se při mém sledování několikrát s rokytkou střídal v příletech a odletech, přišlo další překvapení :shock: s hnízda si v klidu vyletěla dělnice uhorového :shock: Tak počítám, že zítra vyletí ještě dělnice od rokytky :lol: A to jsem rokytku ubytoval hned druhý po usazení ůlku na zahradě. Ta paní uhorová se mi celé tři týdny zdatně vyhýbala :? K večeru jsem do hnízda nahlédl, ale neviděl jsem nic, jenom to jak jsem ho upravil před ubytováním :? Na víc jsem nenašel odvahu asi díky tomu zmatku :) Ani si nedokážu představit jak budu rozdělovat dvě matky se svými dělnicemi :? No to mi ten začátečnickej kurz pěkně začíná :lol: Abych nezapoměl taky pozitivní zprávu, mám dva dny dělničky od zemní :D Ješte jednou děkuji a zatím dobrou ;)
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Niky to mě mrzí. Dopadl jsem úplně stejně se skalní. Byla pečlivá, stále nosila, každý večer jako jediná hlídala čmelín. A najednou už nepřiletěla, a uvnitř podobný pohled na hnízdo jako u tebe. Stalo se to ve stejný den kdy druhá skalní, která ale zahnízdila dokonce později, vyvedla ven čmelátka.
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

U nás je poslední týdny tolik pačmeláků, že bych je mohl osidlovat do pačmelínů. Je to pačmelák? Nebo se pletu? Podle vzhledu a křídel by to měl být? Pozná někdo pačmeláky?
https://www.facebook.com/groups/1000601963366947/
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Šábo,také vůbec netuším jak bych to provedla.Bohužel se v literatuře uvádí,že nemohou být dvě rodinky v jednom čmelínu.I když byl případ,že používali dvě rodinky stéjný vchod ,ale hnízda byla myslím v nějaké stodole nebo podobně,už si nevzpomínám,takže měli dost prostoru a nekonkurovaly si.Kdežto v tom čmelínu je málo místa a rokytoví jsou dost agresívni při obhajobě svého teritoria.

Já jen vidím co dokážou ti mojí zemní,když jim tam omylem vletí dělnice z jiného čmelína (možná hájoví,eventuálně norovi),bohužel nemá šanci. :cry: Zajímavé,když tito zemní omylem v lezou k těm druhým,vylezou po zjištění omylu bez problémů,je vidět že agresivita není u všech druhů stejně silná. ;)


Pučmeloude,to jsou bohužel stinné stránky chovu čmeláků,kéž by jich nebylo nebo opravdu minimálně. :(
Blahopřeji k dělničkám druhého skalního. :)

Na snímku je pačmelák cizopasný,už ta tmavá křídla tomu nasvědčují.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pučmeloude, na 100% pačmelák cizopasný. Tady není co řešit, to je přímo učebnicová fotka!
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Niky a Honzo díky, za poslední dva týdny jsem viděl 7 stejných pačmeláků....
Něco radostnějšího, včera jsem viděl čmeláka, byl dost drobný, ale zase ne úplně..... :) Byl velký skoro asi jako polní, i podobně ochmýřený, ale byl celý krásně zlatožlutý. Krásný :) :D
Je to královna čmeláka zdobeného? Ta by mohla létat teprve nyní v období V-VI.
Líbila by se mi do čmelínu :D ale není to dělnička?
https://www.facebook.com/groups/1000601963366947/
Odpovědět