Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pučmeloude,myslím že je to sameček čmeláka lučního. ;)
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Posílám odkaz na foto z dnešního dne.http://josef569.rajce.idnes.cz/Cmelin_2016 .Přeji vám všem plné čmelíny.[/quote]

Josefe, teda všechna čest,za ty úly skládám poklonu. Dal jsi mi inspiraci na příští sezonu. Chci se zeptat, jaké jsou rozměry toho plastového? Ten husí krk tam vypadá že je to ten tenčí, jaký má průměr? Ten podzemní je skvělý, už teď vím, že bude doma schválený :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pučmeloud píše: Je to královna čmeláka zdobeného? Ta by mohla létat teprve nyní v období V-VI.
Líbila by se mi do čmelínu :D ale není to dělnička?
https://www.facebook.com/groups/1000601963366947/
Čmeláka zdobeného jsem asi nikdy naživo neviděl. Je dost vzácný. To samozřejmě neznamená, že se někde v ČR nevyskytuje v hojnějším počtu.Tady se ale přikláním k názoru Niky. Se samečky čmeláka lučního se už někde můžeme setkat. Ja to poměrně raný druh. ;)
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Kyrosi, plastový čmelín má rozměry 33cm x 33 cm a výška je 25 cm. Husí krk je ten větší, díru má zhruba 25 mm. Čmelín ve skalce jsem osazoval zemním a hned se chytil na 1. pokus. Po 14 dne však čmelín opustil bez udání důvodu :lol: . Další osazení se povedlo na 2. podkus. Dnes již pracují dělnice a společenstvo se zdárně rozvíjí. Jinak mohu potvrdil, že zemní má rád delší husí krk. Letos mám osazené dva zemní s příchodovou cestou dlouhou 80 - 100 cm a chytili se na 1. nebo 2. pokus.
K plastovým čmelínům jsem pomalu ztrácel důvěru. Po zhruba 50 pokusech převážně zemního se neuchytil žádný. Je třeba podotknout, že osazování probíhalo již v druhé polovině sezony, kdy jsou zemní vybíravější. Štěstí se usmálo 12.5., kdy se usadil rolní. Druhý plastový zůstal prázdný.
V současnosti jsem trošku nervozní , protože již 4 dny nebyla matka spatřena a pohyb na klapce byl zaznamenán nejasně jen 2 x.Dávám na klapku kousek větvičky, která odpadne, když se pohne klapka.Neni však vyloučeno, že odpadne po nárazu větru nebo deště.
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Niky a Honzo díky. Dohledal jsem také nějaké obrázky a asi to je opravdu sameček čmeláka lučního. Byl ta krásně celý žlutý..... :)
Dnes jsem zažil další radostnou událost. Zemní, kteří minimálně 20 dnů nelétali, jsem dnes viděl létat do čmelínu. (neměl jsem je jak zkontrolovat, čmelín je pod zemí a skoro měsíc už nebyl vidět pohyb). A dnes tam opět byli..... :D
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Josefe, ten prefabrikovaný je pěkný nápad. :) Pěkné i dokončení. Zajímalo by mě, jestli se ti podařilo ho obydlet. Dělal jsme letos podobný, ale mě se ho nepodařilo obydlit, i když jsem zkoušel zemního, skalního i polního.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Pučmeloude, ve skalce umístěném čmelínu se chytla matka zemního hned na 1. pokus. Jak jsem již uvedl, vydržela asi 14 dnů a zmizela. Při následném osazování se ujala až druhá matka zemního, které již má dělnice.
radim12
Příspěvky: 6
Registrován: pon 04. kvě 2015 21:56:03

radim12 píše:Jo, to jsem nenapsal. Dělnice jsou taky od zemního. Čmelíny jsou zhruba metr od sebe, což asi celou situaci ještě komlikuje. Zkusím napsat paní Votavové. Díky. Radim
Zdravím. Tak, podle odpovědi paní Votavové královny můžou přebrat cizí dělnice stejného druhu, tak jako pačmelák, nicméně této královně se vůbec nechtělo a hned jak jsem ji ráno pustil, tak se vrátila zpět do původního úlku. Skalní se ale přestal objevovat, tak se to vyřešilo samo. Teď je tam zemní královna sama a pilně létá. Co se děje s hnízdem bez matky? Teď tam jsou 3 dělnice z toho jedna trochu větší. Radim
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Radime,je docela možné,že se skalní přestalo objevovat proto,že ji ta zemní zabila. :(
Až se vylíhnou první dělničky,uvidíš jestli zemní převzala buňky skalní a budou létat skalní nebo zda se vylíhnou jen její dělnice.
Vylétávají dělničky vůbec?Když je hnízdo tak v začátku,tak se asi vylíhnout zbylé kokony,pokud dělnice budou létat na pastvu a nakrmí je.Pak nejspíš hnízdo pomalu zanikne.Alespoň nám dáš vědět jak jejich vývoj pokračoval,abychom věděli jistěji co se s osiřelým hnízdem děje,když se nepodařilo matku přidat. ;) .

Myslím,že Janek má také takové osiřelé hnízdo,třeba se ozve jak to dopadlo u něho.


Ta moje zemní co vyhnala domácí matku ze čmelínu se už chová několik dnů divně. ;) Zpočátku jsem ji viděla nosit pyl,ale ani ten už nenosí.Alespoň se už necpe do jiných čmelínů,ale pokud nenosí pyl tak asi ani neklade další vajíčka.A dělnice původní matky už měly být vylíhnuté,přesto pořád nejsou.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zrovna jsem musela zachraňovat 6 dělnic skalního.Seděly netečně na květech cibule,tak jsem jim opatrně kápla trochu cukerného roztoku na květ u kusadel.Naštěstí byly schopné cukrový roztok nasát,což jim stačilo k tomu,aby začaly létat po květech cibule a sbírat nektar.
Jen stéjně pokud jim předevčírem při lijáku vyplavilo hnízdo,pokud je měli v zemi,tak to moc nepomůže. :cry: Uvidím zda začnou opět sbírat pyl,to by znamenalo,že je hnízdo v pořádku. :)
Odpovědět