Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Nedalo mi to a podival jsem se v podvecer do cmelinu po dlouhe dobe taky, vyhnal par much a nalezl prekvapive schovane dve kralovny! Jejich odezva byla tedy pekne lina ale "neco" prekvapive v ulu jeste je. Delnice uz myslim nejsou zadne.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Jestli tam třeba nechtějí přezimovat?Jednou při hledání něčeho jsem na zahraničních stránkách natrefila na radu uložit čmelín na vhodné místo pokud tam zůstaly nějaké matky.Zdálo se mi to jako "nesmysl",tak jsem tehdy stránky ani neuložila.Ten líný pohyb matek by tomu mohl nasvědčovat,ale stejně kam čmelín uložit,aby tam nemrzlo nebo nebylo velké teplo,které by je předčasně probudilo. :?:
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky takove misto ja mam - pockam tedy jeste a pokud tam budou i nadale, zkusim to. Jedinne co se mi nelibi je, ze nemohu pak vycistit cmelin :(
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,to jsem zvědavá jak to dopadne.Bylo by zajímavé pokud by přezimovaly a na jaře některá založila hnízdo.Vyčistit by možná stačilo až potom. :?:

Mě pořád ještě do toho jednoho čmelínu létají dvě matky,dnes jsem je viděla vyletět za sebou,proto vím,že jsou dvě.
Dělnice polních ještě létají na pastvu.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem definitivně zakončil sezonu. U skalních jsem už neobjevil žádného živého čmeláka. Čmelín jsem vyčistil a napočítal jsem zhruba tak 30 - 40 buňek po nových královnách. Doufám, že jich co nejvíce přezimuje... ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Dnesni podvecer pred vchodem:

https://youtu.be/aUJxMwuLxIE

Nevim co si mam o tom pomyslet-ve cmelinu jsou dnes ctyri kralovny...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:Dnesni podvecer pred vchodem:

https://youtu.be/aUJxMwuLxIE

Nevim co si mam o tom pomyslet-ve cmelinu jsou dnes ctyri kralovny...
Marku, musím říci, že jsem se s tímto ještě nesetkal. Občas se stalo, že jsem našel uvnitř zapomenutou mladou matku. Ale aby tam byly matky hned čtyři, to nepamatuju... Zřejmě tam opravdu budou chtít přezimovat. Čmelín bych tedy uložil na vhodné místo, které jak píšeš máš. A to bude zásadní a rozhodující pro úspěšné přezimování. Ještě by přicházelo v úvahu přezimování matek v chladničce jak je popisováno v laboratorním chovu. Ale to zrovna není pro skalní moc vhodné. Dochází při něm k velkým ztrátám.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honzo ted je otazka kdy mam cmelin dat do te mistnosti (az zacne byt opravdu venku zima, je tam cca 5C konstantne) a taky otazka zda mam klapku napevno zavrit aby se nesnazily chodit ven - nejaky tip?

Jsem rozhodnuty to zkusit i za cenu ze cmelin vycistim az na jare...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:Honzo ted je otazka kdy mam cmelin dat do te mistnosti (az zacne byt opravdu venku zima, je tam cca 5C konstantne) a taky otazka zda mam klapku napevno zavrit aby se nesnazily chodit ven - nejaky tip?

Jsem rozhodnuty to zkusit i za cenu ze cmelin vycistim az na jare...
Uklidit čmelín do chladu můžeš myslím ihned. Matky vypadají, že už jsou připravené na zimování. Až budou někdy po studeném ránu matky dostatečně zatuhlé, přendal bych čmelín do chladu. Otázkou je, jak to dopadne. Je to fakt jen tip. Držím palce!
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Nevím,ale ještě bych bych počkala s umístěním,aby matičky měly možnost odletět a najít si zimoviště,pokud by chtěly. ;)
Na zahradě pořád létá solidní množství polních,nějací zemní včetně nějaké matky a dokonce jsem ještě zahlédla i dělnici skalní.
Odpovědět