Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak já mám v tom ze ZD čmeláky zemní druhou sezonu,minulý rok zcela bez problému,letos na vrcholu sezony jsem měla obavy,že už je po něm,ale nakonec je to v pohodě,jak už jsem psala.

Čmelín z odkazu vypadá moc dobře,jen by mě zajímalo jaké tloušťky je to dřevo,pokud 3 cm tak by byl fajn. :) Kdoví jak by ale dopadla vlhkost,když je tam ten polystyrén a karton,mám obavy z přemíry vlhka a plesnivění kartonu při silném hnízdě. ;)

Já jsem si teď předělala ty svoje polystyrenové termoboxy naruby.Vložila jsem do nich dřevěnou vložku bez dna a střechy.Na dno jsem dala silnější vrstvu novin,místo víka bude síťovina s oky cca 0,4 mm,abych mohla polystyrenové víko ve vedrech nadzvedávat.Tak jsem zvědavá jestli se ta dřevěná vložka osvědčí. :) No ale nejdřív se mi tam nějaký čmelda musí ubytovat,snad nebude nová sezona na čmeláky skoupá jako letos.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Čmelín z odkazu vypadá moc dobře,jen by mě zajímalo jaké tloušťky je to dřevo,pokud 3 cm tak by byl fajn. :) Kdoví jak by ale dopadla vlhkost,když je tam ten polystyrén a karton,mám obavy z přemíry vlhka a plesnivění kartonu při silném hnízdě. ;)
Tak to by mě taky zajímalo, jaké klima v hnízdě bude při kombinaci polystyrenu a kartonu. Mám také obavy. Ale obecně to je problém všech běžně dostupných čmelínů. Firma vyrobí dřevěnou budku, případně ještě zaizoluje polystyrenem. Větrání je řešeno jedním otvorem, který se ve většině případů ukáže jako nedostačující. A chovatel si pak čmelín dodatečně upravuje sám. Dobré by bylo, kdyby se dal od nějaké české firmy za rozumnou cenu pořidit čmelín tzv. německého typu - s kartonovou vložkou, promyšleným větráním a třeba i předsíňkou. Nákup v Německu je dost drahý. Třeba čmelín od pana Börnera z Drážďan vyjde na 130 Euro + poštovné a to je už opravdu pořádná "raketa".

http://www.hummelfreund.com/verkauf/
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,mě ten karton tak či tak moc nesedí,ale moc se mi líbí to co si udělal z překližky Julio. https://www.youtube.com/watch?v=JToqIH_1flc
Třeba by byl ochotný takové čmelíny vyrobit,když je tak zručný :?: :?:
Škoda,že nám nenapsal jak se mu osvědčily. :(

Mě nejvíce chybí přívod vzduchu z boku klapky,aby šel do trubky čerstvý vzduch,když už je klapka zavřená.Proto se mi moc líbí ty německé předsíňky s klapkou,které mají na protilehlé straně větrací otvor,jen kdyby to nezabralo tolik místa. ;) Ale jestli to třeba není důležité jen z toho důvodu,že oni pak mají tu vnitřní kartonovou krabici zavřenou a jsou tam jen malé otvory nahoře pro odchod vzduchu. ;) :?:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ještě mě napadlo.Když tam jsou ty 4 velké otvory,nenaprší při lijáku dovnitř? https://image.jimcdn.com/app/cms/image/ ... /image.jpg
Já to řešit nemusím,protože je mám pod přístřeškem,ale kdo je má volně v prostoru?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Ještě mě napadlo.Když tam jsou ty 4 velké otvory,nenaprší při lijáku dovnitř? https://image.jimcdn.com/app/cms/image/ ... /image.jpg
Já to řešit nemusím,protože je mám pod přístřeškem,ale kdo je má volně v prostoru?
Asi to má vyzkoušené. Otvory jsou těsně pod stříškou, tak to postačuje a nezatýká dovnitř. Každopádně, já bych to stejně ještě něčím překryl. Ale to dělám u každého čmelínu. Je mi líto, když na něj zbytečně prší... ;)
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Zdravím všechny. I já co by nováček, kterého čmeláci letos oslovili poprvé, bych se rád podělil se svými poznatky. Zkraje roku jsem stihl pouze 1 dřevěný úl, jehož stěny byly pouze z 2 cm dřeva ze starého nábytku Universal (starší ročníky budou znát) pouze s 1 větracím otvorem. Uvnitř byla vložena natěsno kartonová krabice a vystláno sušeným mechem, nacupovanou izolací na vodo-trubky a nastříhaným konopím, na závity trubek. Musím podotknout, že po konci sezony po vyjmutí hnízda nikde nebyly stopy po plísni ani vnitřek ůlu nezaváněl pachem z vlhkosti. Pochopitelně na dně byla vrstva výkalů. Jinak úl přežil, co se konstrukce týče, naprosto bez úhony, nerozkližoval se. Řekl bych, že byl až moc sešroubován. Po vyčištění připraven na další použití. Projde ale menší rekonstrukcí, poněvadž si myslím, že měl nedostatečné větrání. Teď už má 4 větrací otvory (2 x 2) nahoře naproti sobě. Vyrobím i rámeček se sítkou, kdy v parných dnech odkryju střechu. Taktéž bych chtěl udělat střechu otočnou, že po vytočení o 90 st. by se vytvořily 2 větrací otvory po bocích. Musím taktéž pořešit klapku, kterou jsou měl samovýrobu, ale záklopku jsem měl vyrobenou z kolečka, co je uvnitř krabičky s CD a ta byla lehká a vítr ji zvedal. Tak jsem zariskoval a nechal klapku otevřenou napořád. Možná je to zřejmě malým výskytem zaviječe a pačmeláka v naší lokalitě, ale čmeldové přežili bez úhony. Chtěl bych na zimu vyrobit polystyrenovou vložku (jen stěny)mezi dřevěnou bednu a tu kartonovou krabici bych dal o tlouštku polystyrenu menší. To by se mi ale už zmenšil vnitřní prostor ůlu na 25 x 21 cm. Není to už málo?
Samozřejmě už pracuji i na novém úlu. Hodně mě zaujal ten z toho německého webu, co zmiňovala Niky,kde je vzduchová izolace mezi stěnami. Co mě ale úplně dostalo, je ta klapka s tou verandou. Tu ještě musím vyrobit. Pak dám vědět, jak se osvědčila ta klapka a samozřejmě i celý ten úl. Není úplně jako od toho výrobce, ale trochu jsem si ho přizpůsobil dle svého. Zatím vypadá takhle - http://kyros63.rajce.net/CMELIN_-_vyroba
K tomu bych měl dotaz pro zkušenější chovatele. Myslel jsem, že husí krk do úlu se musí táhnout po zemi, ale ten německý potažmo i ten můj má to vyústění přímo do středu vystýlky, kde se má vytvořit prostor pomocí žárovky. Pokud by v tom místě ta vystýlka sedla, budou čmeláci bez problému nacházet to ústí východu? Mám dilema, jestli ten krk nemám předělat, že bych ho táhl po zemi.
Na závěr perlička. Na zahradě jsme měli spoustu let 3 poměrně vzrostlé rostliny mrazuvzdorného kiwi (samice, samec, samosprašné). Každoroční úroda čítala 1 větší misku plodů kiwi. Letos po 1.sezoně s čmeláky byla úroda 6 kýblů kiwi. Šikovní to čmeláčci. Patří jim náš dík.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Teda Kyros, jsi kabrňák! Opravdu pěkné, čmelín německého typu je parádní. Vstupní trubku nechej "ve vzduchu" a naplň to podle návodu. Čmeláci postupně celou vnitřní náplň přerovnají a "sešrotují" podle svých představ. Neboj, že by se k trubce nedostali. ;)

K rekonstrukci starého čmelína. Vnitřní rozměr 25 x 21 cm by měl ještě postačovat. Pozor na větrací okénko se síťkou ve stropě. Síťku zvol pokud možno co nejjemnější. Letos se Markovi možná právě tudy dostaly vajíčka nebo larvy zavíječe do hnízda skalních. Stále nemáme pořádně prokázané, zda vajíčka nebo čerstvě vylíhnuté larvy zavíječe mohou propadnout přes síťku do hnízda. Tak tady bych byl pro jistotu opatrnější.

Můžeš prosím přesně napsat, jaký druh kiwi pěstuješ? Rád bych to vyzkoušel a taky budu mít další argument pro rozšíření počtu čmelínů .... :lol:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,zajímavé,dobře sis to upravil. :D Na tu klapku s verandou se už moc těším,až ji ukážeš.Čím jsi dělal ty otvory(to se dá koupit tak velký plochý vrták?)a ta kolečka?
S tou kartonovou krabici jsi mě překvapil,že neplesnivěla.Možná jsi tam měl nějaký méně početný druh čmeláka?

Já jsem to zkoušela kdysi,byli tam zemní čmeláci a karton mi plesnivěl.Letos jsem měla tu kartonovou podle německých stránek,bohužel plod se nevyvíjel,takže jsem nic nezjistila.Teď už mám vše s novinovým papírem,tak si počkám na vaše novo sezonní zkušenosti a vyzkoušela bych to znovu až následující sezonu. ;)

Kiwi rádi opylují.Honzo,pokud si chceš nějaké koupit tak ti doporučuji actinidii arguta odrůdu Geneva.Ta už začíná dozrávat koncem září,někde i o něco dřív a je sladká.Nebo ještě Dumbarton Oask,ale tu se ti asi nepodaří sehnat.Je třeba i jednoho samce kvetoucího ve stejné době,který je postačující do osmi samičích rostlin. :)
Prodávají je tady http://www.zahrada-zizka.cz/index.php?s ... id=10&od=1 a http://jukka.cz/kiwi-actinidia-arguta-geneva.htm .
Já jsem je koupila jinde,ale nemůžu si vzpomenout kde. :( Dívala jsem se totiž třeba na zahradnictví Kruh a tam je obrázek jiný než moje kiwi vypadá,tak jsem adresu ani neuvedla.
Naposledy upravil(a) Niky1 dne čtv 17. lis 2016 11:21:27, celkem upraveno 1 x.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Kiwi rádi opylují.Honzo,pokud si chceš nějaké koupit tak ti doporučuji actinidii arguta odrůdu Geneva.Ta už začíná dozrávat koncem září,někde i o něco dřív a je sladká.Nebo ještě Dumbarton Oask,ale tu se ti asi nepodaří sehnat.Je třeba i jednoho samce kvetoucího ve stejné době,který je postačující do osmi samičích rostlin. :)
Niky, díky za tip. ;)
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Honzo, díky za rady. Co se týče toho kiwi, tak to je Actinidia arguta, to samostrašné je jiná odrůda než ta dvojice, ale ty plody byly jedny kulaté a z té druhé odrůdy podlouhlé. Ty odrůdy už opravdu nevím, ale dal bych na radu Niky, které tímto děkuji že pomohla s odpovědí. ;)
Niky, ty otvory i kolečka dělám sadou vykružováků do dřeva - http://www.prumyslovydum.cz/_g5814.html?kampan=Heureka - za tu cenu jsem ji koupil i v železářství. Akorát u těch koleček je zádrhel, že tam musí být upevněn ten vrták, takže ve středu kolečka vznikne dírka, kterou jsem zacelil dřevěnou kulatinou průměru. V tom starém úlu s tou krabicí byli čmeláci zemní, hnízdo asi nebylo tak početné. Ta krabice samozřejmě nezůstala v původním stavu, byla jako by prvně navlhla a pak uschla, zkroucená, potrhaná a dost ji teda chybělo.
Odpovědět