Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi děkuji,to jsem ani nevěděla,že takový nástroj existuje. :)
A jak dopadla ta vnitřní dřevěná krabice,ve které byla ta kartonová?Mě se právě líbí ten způsob provedení jak jsi dal na rajče.Tedy větší box se čtyřmi větracími otvory a menší vnitřní dřevěný box s tou kartonovou krabici pokud by neplesnivěla.Myslím,že další zateplení už asi nebude nutné. :?:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Kyros píše:Honzo, díky za rady. Co se týče toho kiwi, tak to je Actinidia arguta, to samostrašné je jiná odrůda než ta dvojice, ale ty plody byly jedny kulaté a z té druhé odrůdy podlouhlé. Ty odrůdy už opravdu nevím, ale dal bych na radu Niky, které tímto děkuji že pomohla s odpovědí. ;)
Kyrosi, taky díky!
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Niky, já jsem to asi špatně napsal, ale ten můj úl, co jsem dal na rajče, ten jsem vyráběl teprve letos a ostrý start bude až na jaře. Už jsem ho chtěl dělat loni přesně podle návodu toho pána z německého webu, ale on ve své variantě neměl uvnitř tu dřevěnou krabici, ale pouze kartonovou. Měl jsem ale stejné obavy jako ty, že ta kartonová krabice navlhne, zplesniví a rozpadne se. Proto jsem tam vložil při letošní výrobě dovnitř ještě tu dřevěnou, tu jsem nemusel ani vyrábět, byla v ní zabalena vína :D , měla ještě víko. A abych otestoval co udělá dřevěný úl vyložený kartonem, jsem letos v takto složeném úle odchoval čmeláky zemní. Krabice sice nezplesnivěla, ale vzala za své. V tom novém z rajčete si myslím ta krabice vydrží,poněvadž tam je ta vzduchová kapsa a lépe vyřešeno větrání. možná je to moje domněnka, čas ukáže :)
Chtěl bych se zeptat, jaký vztah mají čmeláci k polystyrenu? Pokud by třeba byl dřevěný čmelín a zevnitř vyložen polystyrenem. Budou ho čmeláci vykusovat? Kdysi jsem myslím viděl i čmelíny z tvrzeného polystyrenu. Nesráží se uvnitř vhlhost?
Napadlo mě taky vyrobit čmelín z té betonové svahovky, která se pak zakope do země, ale nějak nemůžu vykoumat, jak vyvrtat otvor na husí krk do té svahovky? Stěna svahovky je proklatě hrubá a sam šutr. Viděl jsem takto vyrobený čmelín na youtube. Přes zimu bude více času, tak je třeba čmelákům vyrobit pěkná obydlí. Jenom doufám, že nezůstanou prázdná :(
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,spíš jsem si to já špatně přebrala.Každopádně se mi to líbí moc a jsem zvědavá jak se ti tento čmelín osvědčí. :D

Polystyren-mě ho letos a ne poprvé celou dobu trvání hnízda prokusovali polní dnem směrem dolů až ho prokousali úplně. :lol: Jednou mi zemní či hájoví prokousali v přední stěně otvor ven a tím si létali kromě vchodu.
Udržuje se v něm moc velká vlhkost i při klasickém větrání.Měla jsem nachystaný se čtyřmi větracími otvory,ale jako naschvál se mi v něm nepodařilo ubytovat žádného čmeláka,tak se mi nepodařilo zjistit jestli by silnější větrání nepomohlo.Možná když máš ty 4 otvory,by byla vlhkost v pohodě. ;)

Každopádně to už tuto sezonu zkoušet nebudu.Budu zkoušet polystyrenový čmelín do kterého jsem dala dřevěnou vložku,protože dřevo může pohlcovat nadbytečnou vlhkost i později zpátky vracet.Dřevěnou vložku jsem obložila novinovým papírem proti znečistění.

Myslím,že Josef569 měl čmelíny umělohmotné s polystyrénem uvnitř i jeden vyrobeny z tvarovky,tak se ho zkus zeptat soukromou zprávou,pokud se sám neozve.Každopádně by u toho v zemi bylo třeba vyřešit větrání při používání klapky,ochranu celkovou i vchodu před mravenci a zaplavením vodou. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Kyros píše:Chtěl bych se zeptat, jaký vztah mají čmeláci k polystyrenu? Pokud by třeba byl dřevěný čmelín a zevnitř vyložen polystyrenem. Budou ho čmeláci vykusovat? Kdysi jsem myslím viděl i čmelíny z tvrzeného polystyrenu. Nesráží se uvnitř vhlhost?
Já osobně s polystyrenovými čmelíny moc zkušeností nemám. Míval jsem polystyrenový čmelín ještě jako kluk, byl překryt betonovou dlaždicí a byl absolutně bez vlhkosti. Už jsem tu o tom psal. Zřejmě ta dlaždice tu vhlkost pohltila. Mimochodem nedávno jsem četl někde nějaký návod k chovu čmeláků( už ale nevím kde) a tam doporučovali vkládat na vnitřní stranu stropu kus pálené střešní tašky, právě pro odvod vlkosti. Tak na tom asi něco bude.

Jinak čmeláci jsou dost chytří. Jednou jsem si vyrobil ochrannou klapku a ten zkosený hranolek byl z polystyrenu abych otestoval, co bude. Když létala matka, tak to ještě šlo. Ale když začaly létat dělnice, tak klapka vydržela být funkční asi tři dny. Dělnice než aby klapku nadzvedávaly, tak si vykousaly v polystyrenu takový žlábek - cestičku. Musel jsem jim klapku vyměnit za klasickou dřevěnou. Takže experimenty tímto směrem už nedoporučuji. Když čmeláci zjistí, že lze polystyren rozkousat většinou v tom pokračují, stačí třeba nepatrná škvirka, kde prosvítá světlo a už se tudy prokusují ven.

Letos jsem použil polystyrenový hranol jako mezikus pro připojení klapky a husího krku u skalních. A musím říci, že přežil celkem bez úhony. Samozřejmě tam ale stopy po čmeláčích kusadlech byly.

Takže s polystyrenem opatrně. ;)
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Niky a Honzo, díky za vaše rady, budu se jimi řídit.
Niky, celkem mě zaujala varianta tvého čmelínu - polystyrenového s dřevěnou vložkou. Jakou tlouštku měl ten polystyren a jak jsi spojila ty strany dohromady? Mě po výrobě kachníku (jeho zateplení) zůstaly zbytky polystyrenu, ale je šroký jen 20 mm, tak nevím, zda by to bylo dostačující. Ta dřevěná vložky byly jen spojené stěny nebo klasická dřevěná krabice i se dnem? Jak bylo široké to dřevo? Těma novinama to vystýláš ve více vrstvám? Mám právě v úmyslu vyrobit více různých variant čmelínu, odzkoušet je jednu sezonu a pak na základě toho, který čmelákům bude nejvíce vyhovovat (to oni mi asi neřeknou :lol: ) spíše vyhodnotím, v jakém stavu se budou ty čmelíny nacházet po sezoně - vlhkost, plíseň apod. Pak bych vyrobil několik těch co vyjdou nejlépe.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,také ráda zkouším nové věci. :lol:
Já ten čmelín nemám vyrobený z polystyrenových desek.Ale připomněl jsi mi tím,že kdysi jsem měla vyrobeny myslím i z 2cm polystyrenu natažený stěrkou,která se používá při zateplování fasád (jeden ze 4 cm) a nevzpomínám si,jestli jsem tam měla či neměla plíseň.

Spojovala jsem stěny pomoci tmelu či lepidla na polystyren a jak se používají ke spojení dřevěných čmelínů vruty,já použila hřebíky(možná že i tu by byly lepší vruty).

Momentálně mám několik roků polystyrenové termo boxy a možná i proto nestačil jeden větrací otvor. ;) :?: Přešla jsem k nim kvůli víkům,protože na těch obyčejných mě rozčilovalo,že víka musím zatížit cihlou,aby mi neufrnkla. :lol: Tu vnitřní část jsem si udělala z 1,8 cm tlusté desky z Obi (nemůžu si za nic vzpomenout jak se jí říká) jen krabici bez dna(abych ušetřila :) ) místo víka síťku kvůli pozorování a jednak i větrání jelikož v ní nemám větrací otvory(zbytečné když jsem tam tu síť chtěla).Na ní mám položený polystyren s větracím otvorem do doby než se vylíhnou první dělnice a oteplí se.Pak ho odstraním.Na stěny jsem použila novinový dvojlist a na dno jsem dala vrstev víc.
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Niky, už se mi v hlavě rýsuje plán na výrobu čmelínu z toho termoboxu, jaký máš ty. Spojování těch polystyrenových desek by asi nebylo to pravé, když se dá koupit hotový box. Jaké má rozměry ten tvůj termobox? To máš ten klasický čistě polystyrenový s víkem? Pokud jsem pochopil správně, tak uvnitř máš dřevěnou vložku - pouze boční stěny (z OSB desky?) a nahoře nějaký rámeček se sítkou. V chladném počasí máš přikrytý termobox tím original víkem s 1 větracím otvorem. Po oteplení už funguje čmelín bez víka. Z čeho máš tu sítku a ty máš ten čmelín někde pod střechou (kvůli dešti)?
Myslím, že výroba nebude tak pracná, takže někde seženu ten termobox (kde se dá koupit?) a o víkendu se do něj pustím.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kyrosi,připomínám,že je to jen pokus,v samotném termoboxu bylo dost vlhko.

Termobox č.1 má 2x2 protilehlé horní otvory cca 32 mm,č.2 dva horní jeden vepředu a druhý z boku.V otvorech mám pro zpevnění vložku z černé jezírkové hadice.(Větrat začnu podle potřeby a venkovní teploty).Dole otvor pro klapku,která je přišroubovaná tak,aby vrut zajel kousek do vnitřní dřevěné krabice,jelikož jen v polystyrenu dobře nedrží.Víka bych u nich ve vedrech nechtěla zvedat,když tak jen v hodinách nejvyššího vedra,protože tam chci dát jen síťku proti mouchám ze sklovlákna,které se dostane v železářství na metry.U dřevěných to budu mít jinak.

Vnitřní krabice ne z OSB desky,ale ze spárovky které jsou v různých šířkách a délkách.Já zvolila šířku 20cm,protože se mi nechtělo vrtat otvory a 25 cm by už bylo asi moc :?: kvůli horním otvorům.V Obi jsou za dobrou cenu dvoumetrové "lišty" 32x18 mm,dala jsem si je nařezat tak,aby zůstalo přiměřené místo na kousek vchodové hadice vedoucí z klapky a na tu výšku 32 mm jsem postavila tu krabici(před tím jsem dala na dno termoboxu noviny-a reklamní z Kaufu a Globu ).
Na tuto dřevěnou krabici připnu připináčky síťku a nahoru položím než se vylíhnou dělnice a než se oteplí obdélník 2cm polystyrenu s 2cm větracím otvorem.Termobox mám tento http://www.wespa.cz/produkty/termobox_s25.html ,ale musím tě upozornit,musí se otevřít a nechat dlouhodobě větrat.Takže připravit by sis to mohl,ale složit a vyplnit teprve až ztratí ten pach.Dost mě to překvapilo,protože by potraviny asi načichly bez předchozího delšího odvětrání. :roll:
Čmelíny mám pod přístřeškem,takže nemusím řešit déšť.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zaujala mě smyčková tkanina pod plastovou části klapky na videu pana Čížka,jestli jste si všimli.Jelikož mě nenapadalo z čeho přesně to je,tak jsem zkusila nalepit proužek 1mm samolepicího filcu těsně pod přilehlou částí klapky.Nevím jak vám,ale mě čmeláci občas klouzali při šplhání do vchodu a naopak při opouštění občas spadli dolů.Ono by bylo lepší kdyby ten filc sahal až k otvoru,ale pak by se bohužel vytvořila škvírka.Jsem zvědavá jestli jim ten neklouzavý proužek nějak pomůže. :?:
Odpovědět