Důležité rostliny pro čmeláky

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Na zahradě mi momentálně kvete plicník,čemeřice,vřesovec a rhododendron praecox.
Dnes se otevřely i první dva květy na hluchavce skvrnité (lamium maculatum) a zimolez kamčatka je už také pomalu začíná otevírat.V okolí kvetou kočičky,jen ti čmeláci prozatím na zahradu nezavítali. ;)
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj, jaké jsou podle vás nejoblíbenější rostliny pro čmeláky? Zatím jsem zjistila, že třeba levandule je hodně čmeláky oblíbená, ale máte ještě někdo nějaké další tipy co pěstovat na zahrádce?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Oblíbenými jsou třeba: jabloň,maliník,kanadská borůvka,kamčatská borůvka,bukvice lékařská-betonica officinalis,pro zahradní čmeláky čistec velkokvětý-stachys grandiflora(macrantha) a náprstník-digitalis.
Výborná je také šanta-nepeta 'Six Hills Giant' kvete od konce května až do podzimu.
Naposledy upravil(a) Niky1 dne pát 14. úno 2020 8:13:09, celkem upraveno 1 x.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Nejlepší rostliny jsou plicník, rododendron, dobromysl a hluchavka nachová.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,na rododendron jsem úplně zapomněla :) ,čmeláci ho milují.Ale nevím proč u mně si hluchavky nachové vůbec nevšímají.Mají zájem pouze o hluchavku bílou-lamium album a růžovou hluchavku skvrnitou-lamium maculatum jako na odkazu. http://botanika.wendys.cz/index.php/14- ... a-skvrnita.
Dobromysl chci letos vyzkoušet,doufám že jsem si už koupila tu zprávnou. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, hluchavka nachová je u nás v Posázaví čmeláky hojně vyhledávána. Už teď pomalu rozkvétá, tak až začnou čmeldové lítat, budou mít hostinu ;) Hluchavka bílá je taky výborná, ale rozkvétá o něco později. Jinak ten rododendron je fakt špičkový, čmeláky býva doslova obalen :lol:
Mravenec
Příspěvky: 3
Registrován: pát 25. bře 2016 20:09:28

Já vloni pozoroval spoustu čmeláků na srdečníku obecném. Ten patří také mezi hluchavkovité...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

U mně o srdečník nejevili moc zájem,ale možná proto,že jsem měla jen jednu rostlinu. ;)
Dej pak vědět jestli i letos bude hojně navštěvován,díky.

Zkusila jsem vysít vikev vicia villosa.Má se sice vysévat na podzim,ale neměla jsem semena,tak jsem vysévala až v únoru.Jsem zvědavá jak se bude čmelákům líbit,pokud mi vyroste a vykvete.
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Nemáte nějaký tip na převislou balkónovku, na kterou rádi lítají čmeláci, ideálně jako diví :lol:
Děkuji za každou radu
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Jsem docela zklamaná z růžově kvetoucí hluchavky maculatum i z hluchavky orvala.Na té první se zpočátku objevila alespoň nějaká samotářka,kdežto té druhé si vůbec nikdo nevšiml. ;) Zato o hluchavku bílou je velký zájem,budu muset přisadit jestli budou nějaké semenáčky. :)
Odpovědět