Online webkamera ve čmelíně.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, bohužel jsem to letos již nestihl, ale příští rok se mi to snad už podaří. Napadlo mě, zakoupit si na www.aliexpress.com webkameru, která by snímala buď klapku nebo případně vnitřek čmelína. Je možnost pak kdykoliv živě sledovat na internetu co se děje ve vašem čmelíně. Inspiroval mě kamarád, který tímto způsobem úspěšně sleduje interiér ptačí budky. I když se to trošičku příčí - příroda VS moderní technologie - rád bych to příští rok vyzkoušel. Tak jen pro inspiraci, pokud by se to někomu zdálo zajímavé. V dnešní době tyto kamery nepředstavují nějaké vysoké investice a výsledek by mohl stát za to. ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Web kameru asi maximálně jen na klapku, uvnitř čmelínu je tma a když už není tak by to muselo být červené světlo aby to čmeláky nerušilo a hlavně jejich hnízdo je uvnitř teplodržné výstelky, takže by jsi viděl stále jen výstelku na které se nic neděje, ikdyž by jsi výstelku z díla odhrnul tak si to během pár hodin čmeláci zase zakryjí. U ptáků v budce to jde v pohodě tam problém nevidím.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

jinak "časosběrná" videa z hnízda podle mě vznikají v laboratoři, kde je stále teplota cca 27°C a výstelky je tam málo, svítí se červeně, tak zůstává dílo viditelné/nezakryté. Jinak například první buňka, když zakládá samička hnízdo je malá jak nehet od malíčku a celá komůrka je vyvoskovaná o velikosti palce, aby si v ní dokázala samička udržovat teplotu, do těchto prostor webkameru nedostaneš ;o)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Koukat ve tmě umí spousta kamer. Mívají totiž infračervený přísvit který je pro čmeláky neviditelný. Uvnitř úlku by to bylo o štěstí. Buď budeš extra klikař a uvidíš TO co chceš než to čuňátka zaprasý. Nebo budeš koukat na výstelku. Mimo velkou dávku štěstí a infrapřísvit budeš potřebovat kameru která má přístupný a doladitelný objektiv, protože většina fix focus (bez možnosti přibližování a oddalování) kamer je ostřená tak od 30 až 50 cm dál, což už je uvnitř asi těžko splnitelné. Pokud se dostaneš k objektivu a není to jen nějaká parodie na kameru, tak má vyměnitelný objektiv. Na něm je hodně jemný závit který umožňuje doostření i na mnohem menší vzdálenost (třeba 10 cm). Před dolaďováním bývá potřeba povolit pidišroubek na boku, který hlídá aby se objektiv nemohl samovolně pootočit a tím rozostřit.
Venku bych se dlouhodobě bál svítit tímto přísvitem, protože přitahuje všelijakou noční havěť a kvůli nočnímu čučení by asi nikdo nechtěl přivábit nějakého predátora k úlku.
Já jsem to dovedl do finální podoby a na konec jsem v kameře raději přísvit odpojil. Zvažuji ještě vypínatelné napájení pro celou kameru a za tmy si ji zapnout jen když bych špehoval co se děje. Bez přísvitu kamera nevidí a celou noc je tam NIC, takže ji napájím stejně zbytečně.
Pro jednoduchý dohled bych uvažoval asi IP kameru s SD kartou, ethernet portem s PoE napájením. Pak už stačí jen natáhnout jeden UTP kabel do baráku a tam to píchnout přes PoE injektor do routeru. Můžeš pak koukat na živý obrázek přímo z kamery nebo na záznam z SD karty. Ten přístup je potřeba ještě trochu poladit v routeru nebo použít kamery s tzv. P2P připojením a to pak už nepotřebuješ v routeru nic nastavovat a dokonce ani pevnou IP adresu od poskytovatele připojení. Hodně zdaru všem čmeláčím voayerům.
Odpovědět