Začínám s chovem

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Magda
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03. úno 2015 13:59:08

Ahoj,
ráda bych se zeptala zkušených chovatelů jaký druh čmeláka je vhodný pro začínajícího chovatele? Nikde jsem tyto informace na internetu nenašla nebo neměla to štěstí. Osobně bych ráda přilákala do domečku čmeláka zemního. Je tento druh náročnější na chov? Děkuji Vám za vaše rady. Magda
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jakmile začnou létat hledající samičky (brezen), moc bych si nevybíral druh a zkoušel jim nabízet čmelín. Mně připadal čmelák skalní jako velmi ochotný přijímat úl. Ikdyž jsem spíše koukal po zemních. Může to být, ale jen smůlou na samičku a jejích rozpoložení při hledání prostoru pro hnízdo. Co se týká ostatních druhů, je jich také dost, které mají celkem malou dobu trvání života hnízda, což je potom škoda když prakticky po 3 měsících může být po všem (nové samičky vylétnou hnízdo zaniká).
Magda
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03. úno 2015 13:59:08

Děkuji předem za odpověď. Zajímal by mě ještě Váš názor na Čmeláka rokytového. Je pro začínajícího chovatele nějak zvláště nebezpečný? U nás se tento druh vyskytuje myslím nejčastěji a asi by nebyl problém tomuto čmeláku domeček nabídnout. Děkuji.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jak jsem psal můj pohled je, že si asi nyní v počátku příliš vybíráte. Uvidíte až bude jaro na kolik hledajících samiček natrefíte a jaký to bude zrovna druh. A hlavně, která samička provede při vylétnutí z úlu "pamatovací let" tzn. rozhodne se úl přijmout za svůj. Specializovat se v prvních krocích jen na jeden druh asi fakt nemá cenu. Nevím čím by pro vás měl být nebezpečný čmelák Rokytový. Nevím, že by mě někdy nějaký čmelák cíleně napadal jen proto, že jsem v dosahu čmelína, možná tak když bych jim rukou přímo lezl do čmelínu k dílu to pak krouží kolem, ale rozhodně ne jako včely, že by cíleně sedal a bodal.
Výhoda čmeláku je, že ikdyž jsem je měl v podstatě v pergole nikdy mě neobtěžovali, nikdy je nezajímalo sladké jídlo (třeba jako vosy) prostě jdou si po svém a pohyb kolem čmelínu jim nijak nevadil.
Čmelák mě bodl jen jednou a to když jsem ho chytal někde do ruky a nešikovně ho zmáčkl, jinak děti (4 a 6) lítali kolem čmelínu celé léto a nic.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Ja som si vlani vyrobil prvý čmelín. Bol som trocha na pochybách, lebo som ho postavil do záhrady posledný aprílový týždeň. Nakoniec som bol šťastný, keď som tam po týždni objavil čmeliaka skalného. Tiež som si predstavoval akého čmeliaka by som tam rád privítal, ale nakoniec som bol rád, že aspoň nejaký sa tam zabýval. Nakoniec robili radosť celej rodine a bolo jedno aký druh to bol. I keď čmeliak skalný je veľmi atraktívny druh, nevadilo by mi, keby tam bol aj iný druh. Tento rok sa chystám postaviť čmelíny do každého kúta záhrady a aj na balkón a budem rád, keď budú znova obsadené ktorýmkoľvek druhom.
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Spousta užitečných informací o čmelácích a jejich chovu je na stránkách www.cmelaci.cz pokud by tuto stránku náhodou ještě někdo neznal. ;)

Admin
Eva
Příspěvky: 1
Registrován: pon 07. bře 2016 21:56:31

Prosím o radu: loni jsem vyrobila čmelín, který bohužel obsadily vosy. Včera jsem našla na chodníku polomrtvého čmeláka, chybí mu jedna přední nožička. Nedalo mi to, vzala jsem ho domů, trochu se ohřál a když jsem mu nabídla sladkou vodu, měla jsem dojem, že se i napil. Honem jsem vyčistila čmelín, nastlala jsem mu tam suchou trávu a na víčko dovnitř ke vchodu nachystala včelí med a cukrovou vodu. Čím jiným bych ho mohla přikrmovat? Co je nejvhodnější stelivo?
Nevím, jestli to přežije, ale chci mu dát šanci.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Nevím jak velké šance má, obvykle takoví zesláblí jedinci moc šancí nemají. Párkrát jsem se snažil nějaké takové oživit, ale většinou to skončilo neúspěchem kdy ani nejevili zájem o potravu.
Pokud jsi mu nabídla vodu s obyčejným cukrem tak tu zřejmě není schopen strávit, klasicky "složitý" cukr z řepy nelze použít. Musíš mu udělat směs z "ovocného" "fruktózového" cukru je dražší protože stojí cca 50Kč i více a ani ne půl kila. Myslím, že radí ho povařit s vodou a po vychladnutí lze použít jako krmení.
Včelí med by použít šel ikdyž je asi moc hustý tak jedině po naředění, ale moc doporučován není kvůli přenosu nemocí ze včel na čmeláky.
Jako výplň hnízda lze použít vyhrabaný suchý mech do krajů hnízda a do středu, kde by si měla samička založit hnízdo v komůrce se doporučuje použít něco jemnějšího například nějakou plsť, nebo nadrhnutou bavlnu, syrovou nezpracovanou bavlnu, nebo chomáče z orobince (to jsou ty doutníky v rákosu), nebo staré hnízdo od myší, nebo z ptačího hnízda. Každopádně to musí být čistě přírodní pokud použiješ nějakou plsť, tak ze 100% bavlny, umělé vlákna čmelák nedokáže dále v hnízdě zpracovávat a může se do nich zamotávat atd.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Němci používají tento roztok: 2 díly fruktózy 1 díl cukru(nebo třtinového) a 1,5 dílu vody rozpustit.Chci ho letos vyzkoušet.

edit: zkoušela jsem ten roztok a zdá se mi hodně hustý,zvláště že se z malého množství(víčka od petky)voda rychle odpaří a je z toho sirup. ;) Asi by to chtělo větší podíl vody.
Pro čmeláky by měl být 60 % cukerný roztok,proto jsem si poměr upravila: 4 díly fruktózy 2 díly cukru(nebo třtinového) a 4 dílyvody
Naposledy upravil(a) Niky1 dne sob 30. dub 2016 6:14:12, celkem upraveno 4 x.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Magdo, také bych druh čmeláka neřešil... Prostě až začnou zjara hledat, začni s usazováním. Radost Ti udělá každý usazený druh a pokud s chovem začínáš, tak to platí dvojnásob.

Čmelák rokytový vytváří většinou dosti početné kolonie srovnatelné s čmelákem zemním. Některé zdroje pojednávají o určité agresivitě dělnic v odobí líhnití a výletu nových matek. Toto mohu částečně potvrdit. Když za odpoledního vedra u vchodu do čmelína větralo několik dělnic, reagovala podrážděně většinou jedna z nich na osobu, která se přiblížila na vzdálenost cca 1 metr od čmelína. Jednalo se o prudký výpad směrem k osobě, ale k pobodání nedošlo. Stačilo poodejít a dělnice se uklidnila.

Tak neměj obavy a přeju hodně štěstí!
Odpovědět