B. hortorum nebo B. ruderatus

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Mě minulý rok matka jednoho zahradního byla na klapku dost naštvaná a hrozivě občas u průlezu bzučela.Někdy lezla ven po zádech,asi se jí to zdálo jednodušší tak otevřít.Letos jsem si také všimla,že něteré dělnice se snaží otevřít klapku pomocí rozevřených kusadel.Problém je hlavně v tom,že se netlačí směrem dolů ven,ale přímo rovně,což je asi náročné hlavou odtlačit.
Přemýšlela jsem jestli by pomohlo,kdyby byl otvor v klapce vyvrtán hodně šikmě(jakoby z kopce dolů). :?:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Do alba jsem přidal nové detailní fotky čerstvě vylíhnuté dělnice. Byla odchycena na česně, ani se jí nechtělo zatím moc létat. Po fotografování jsem ji vrátil zpět injekční stříkačkou, jinak by asi domů netrefila... ;)
Stále si nejsem jistý, který z těchto druhů to bude. Navštívil jsem i zahraniční webové stránky, prohlédl spoustu fotek. Problém je, že oba druhy mohou vykazovat určitou barevnou variabilitu. Podle fotek z laboratorních chovů mi přijde, že by to mohl být i ten vzácnější ruderatus. Dělnice jsou takové spíše štíhlejší než do kulata jako je u hortorum. Vydávají takový zvláštní hluboký zvuk při letu, ale to hortorum většinou také. Když srovnám fotky z netu, tak je to pořád 50:50. ;)

http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/B. ... _ruderatus
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

Ahoj Honzo, dosť ma to zaujíma o aký druh ide ;) dúfam že všetko pojde dobre a čmeláci vychovajú královny, potom na to prídeme ľahko ;)
Rastú v tvojom okolí hluchavky? biele alebo skvrnité? ak áno, je ich hodne?

Koľko hledajícich královien čm. zahradního si na jar videl? vyskytuje sa v tvojom prostredí hojne ?

Mydlice lekářska by tiež pomohla, ak by niekde v okolí rástla, jediný čmelák ktorý ju navštevuje je zahradní ...ostatní čmeláci si ju nevšímajú pretože sa nedostanú k hlboko uloženému nektaru. V akej nadmorskej výške a oblasti chováš čmeláky? humenní je teplomilnejší, akurát zaujímavé je že som ho pozoroval v Beskydách v horskom prostredí 500 m.n.m. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,ruderatus má být každopádně věší:královna 22 mm, dělnice 16 mm, samci 15 mm.Hortorum:královna 17-20, 11-16 dělnice , samec 14-15.
Jestli jsem to dobře pochopila,hortorum má mít ten žlutý pruh na konci hrudi úzký,užší než za hlavou,kdežto ruderatus by je měl mít přibližně stejně široké. ;) Podívej se v pdf souboru úplně dolů na 25 straně.https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... +ruderatus pdf je třetí od shora.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Janek92 píše:Ahoj Honzo, dosť ma to zaujíma o aký druh ide ;) dúfam že všetko pojde dobre a čmeláci vychovajú královny, potom na to prídeme ľahko ;)
Rastú v tvojom okolí hluchavky? biele alebo skvrnité? ak áno, je ich hodne?

Koľko hledajícich královien čm. zahradního si na jar videl? vyskytuje sa v tvojom prostredí hojne ?

Mydlice lekářska by tiež pomohla, ak by niekde v okolí rástla, jediný čmelák ktorý ju navštevuje je zahradní ...ostatní čmeláci si ju nevšímajú pretože sa nedostanú k hlboko uloženému nektaru. V akej nadmorskej výške a oblasti chováš čmeláky? humenní je teplomilnejší, akurát zaujímavé je že som ho pozoroval v Beskydách v horskom prostredí 500 m.n.m. :)
Janeku, díky za postřehy. Hluchavek roste v okolí dost - bílé, nachové i skvrnité. Na nich tento druh na jaře často vidím. O mydlici jsem už slyšel, ale musím se na ni zaměřit, zda ji u nás najdu. Jinak oblast u nás - Posázaví, 260 m.n.m, pole, louky a lesy kolem řeky. Ano humenní je teplomilnější. Já jsem ale matku usadil v dubnu, když bylo poměrně zima - přes den 8 stupňů a dešťové přeháňky.To ukazuje spíše na zahradního. Letos to jaro bylo dost nepříznivé. Matek jsem mnoho neviděl - tak 3 kousky. Loni jich bylo mnohem více...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,ruderatus má být každopádně věší:královna 22 mm, dělnice 16 mm, samci 15 mm.Hortorum:královna 17-20, 11-16 dělnice , samec 14-15.
Jestli jsem to dobře pochopila,hortorum má mít ten žlutý pruh na konci hrudi úzký,užší než za hlavou,kdežto ruderatus by je měl mít přibližně stejně široké. ;) Podívej se v pdf souboru úplně dolů na 25 straně.https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... +ruderatus pdf je třetí od shora.
Niky, díky za odkaz. Snad se povede vychovat královny. Ty znaky, co jmenuješ souhlasí. Škoda, že samci nejsou nějak výrazně odlišní. Tu moji královnu jsem opravdu blíže nezkoumal, musela ještě přečkat 5 minut ve skleničce při jízdě na kole. Ale evidentně ji to nerozhodilo... ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak tu máme další várku nových dělnic, ale zatím se jim do světa nějak nechce. Ani když jsem klapku otevřel pro účely filmování, tak se tedy čmelandy moc nepředvedly.... :D

https://www.youtube.com/watch?v=xDK3SQafC6Q
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,ale krasavice. :D Škoda,že ta moje loňská se přišla jen na starý domov podívat a nezůstala.
Chytrá dělnice,dobře věděla,že je ještě slabá a vrátila se zpět. :lol:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,hledala jsem informace o cryptarum a našla jsem zajímavou zmínku o ruderatus.Podle níž patří hortorum do skupiny s krátkým cyklem vývoje jako třeba pratorum,ale ruderatus s dlouhým stejně jako třeba terrestris.Takže bys částečně i podle doby vylíhnutí mladých matek a délky trvání hnízda mohl předpokládat o který druh nejspíš půjde.
I když to může být trochu zavádějící pokud hortorum založí druhou generaci,ale to se asi nestává běžně. ;)
Ještě tam bylo uvedeno,že tmavá forma se vyskytuje často u ruderatus,kdežto u hortorum málo.Bylo to myšleno v Anglii.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,hledala jsem informace o cryptarum a našla jsem zajímavou zmínku o ruderatus.Podle níž patří hortorum do skupiny s krátkým cyklem vývoje jako třeba pratorum,ale ruderatus s dlouhým stejně jako třeba terrestris.Takže bys částečně i podle doby vylíhnutí mladých matek a délky trvání hnízda mohl předpokládat o který druh nejspíš půjde.
I když to může být trochu zavádějící pokud hortorum založí druhou generaci,ale to se asi nestává běžně. ;)
Ještě tam bylo uvedeno,že tmavá forma se vyskytuje často u ruderatus,kdežto u hortorum málo.Bylo to myšleno v Anglii.
Niky, díky za poznatky. Uvidíme. Hnízdo je každopádně každým dnem silnější....
Odpovědět