Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Lucka píše:
úte 28. bře 2017 8:25:28
Ahoj, tak tento rok poprvé zkouším chovat čmeláky☺ včera večer kolem sedmé jsem prvního ubytovala, ale zatím nevylétnul:-( Mám se podívat dovnitř? Díky
Po hodině většinou pouštím horem,aby uletěla.Ale večer je teď ještě chladno, je asi lepší jí tam nechat v teple a pustit druhý den.Jak tu psal Honza, nechat na sluníčku, ona se probere, eventuelně je položim na květ narcisu nebo kaliny, aby si něčeho cucla..
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Pepan píše:
úte 28. bře 2017 8:47:30
Zdravím všechny! Po sobotě a neděli se mi dvě určitě vracejí u dalších ještě nevím. Sedm jsem označil těmi značkami (viz. foto), když jsem je značil, tak jsem viděl jak jsou zamoření těmi roztoči.
Gratuluju!
Pochopila jsem to správně, že je fakt značkuješ/ne jen na obrázku/? Jak to děláš? Musím říct, že já se snažím s nima manipulovat co nejmíň, abych je moc nerozparádila, i tak jsem už dostala žihadlo. :lol:
Jo a včera už jsem viděla první obří skalní .
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Marku, létají už i přímo na Kladně. Dnes byl k večeru vítr, ale létali ještě v 19:15h.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pučmeloud píše:
stř 29. bře 2017 22:31:29
Marku, létají už i přímo na Kladně. Dnes byl k večeru vítr, ale létali ještě v 19:15h.
Diky za info, ale jsem od rana do vecera v praci, takze dalsi pripadne pokusy musim odlozit az na vikend (nastesti ma byt hezky).
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
úte 28. bře 2017 8:47:30
Zdravím všechny! Po sobotě a neděli se mi dvě určitě vracejí u dalších ještě nevím. Sedm jsem označil těmi značkami (viz. foto), když jsem je značil, tak jsem viděl jak jsou zamoření těmi roztoči. Ani jsem se nesnažil je odstranit stejně by je zase někde nachytali.
Hnízda mám jen z vyhrabané trávy s mechem pokrajích , uvnitř čistá bavlněná vata a na ní zbytky z loňských hnízd a vytvarované do nízkého hnízdečka,tak že to jde i bez myšinců a ptačích hnízd. To mi loni nešlo, uhnízdit na první pokus. (Možná mi pomohly ty zbytky hnízd z loňska? Škoda že se jich nemůžem zeptat co se jím líbí.) Ta tráva s tím mechem nebyla moc suchá tak že i ta vlhkost může mít vliv, jak psala Kavča. Ůlky zavírám po
vlezení matky taky jen na cca 10-15 minut.Tak se zatím mějte a ať se daří! :)
No prosím a jde to už i jinde a dokonce bez myšiny. Pepane gratuluju! S tím značkováním bych měl obavy, že matku "vytočím" a ona pak nebude mít zájem. Ale zdá se, že to jde....

U mě všchno ok. Všechny tři matky létají, spouštím dále klapky. Rád bych se teď zaměřil na ty skalní nebo rokytové. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kavcaa píše:
stř 29. bře 2017 8:16:42
... tak jsem už dostala žihadlo. :lol:
Kavco, musíš si vyzkoušet všechno. Co by to bylo za chovatelku čmeláků, kdyby občas nedostala žihadlo.... ;)
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

A u mně vypadají dvě nadějně.Včera jsem se vracela až večer, mrholilo, ale dala jsem do vchodů trochu mechu .U dvou ze tří byla do hodiny vymetená dírka.Tak snad...Upravila jsem výstelku čerstvým mechem.Věřím, že na tý vlhkosti něco bude.Když vám takový mech zahřeje sluníčko, jak se to zapaří ,dělá to krásný teplo.Věřím, že právě to se jim líbí.
Taky jsem krom skalní viděla úhorového.Loni jsem jich měla na rozkvetlém javoru mraky.Ale četla jsem , že hnízdí na povrchu.Má to cenu zkusit ubytovat? A jaký čmelín by jste volili? Máte někdo zkušenosti.Loni myslím Majla?
Tak držím všem palce..je to skvělá zábava!
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kavcaa píše:
čtv 30. bře 2017 9:35:30
A u mně vypadají dvě nadějně.Včera jsem se vracela až večer, mrholilo, ale dala jsem do vchodů trochu mechu .U dvou ze tří byla do hodiny vymetená dírka.Tak snad...Upravila jsem výstelku čerstvým mechem.Věřím, že na tý vlhkosti něco bude.Když vám takový mech zahřeje sluníčko, jak se to zapaří ,dělá to krásný teplo.Věřím, že právě to se jim líbí.
Taky jsem krom skalní viděla úhorového.Loni jsem jich měla na rozkvetlém javoru mraky.Ale četla jsem , že hnízdí na povrchu.Má to cenu zkusit ubytovat? A jaký čmelín by jste volili? Máte někdo zkušenosti.Loni myslím Majla?
Tak držím všem palce..je to skvělá zábava!
Tak se taky už dočkáš. ;) Na úhorového by byl asi nejlepší čmelín bez vnitřní chodbičky nebo jen s krátkou. Ale pokud si nechceš čmelín šetřit na něco většího nebo na nějaký konkrétní druh, tak proč to nezkusit. Čmelandy dovedou překvapit..... ;)
Raduška
Příspěvky: 8
Registrován: pon 02. úno 2015 20:02:42

Ahoj všem, chci se zeptat, jestli se vám někdy stalo, že čmelák udělal hezký pamatovací let a pak přilétl asi za 10 min a prohledával okolí čmelínu jako např. pod kameny v keřích apod.? Potom zálezl normálně do čmelínu. Je to hodně zvláštní. Díky za odpověď. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Raduška píše:
čtv 30. bře 2017 14:22:34
Ahoj všem, chci se zeptat, jestli se vám někdy stalo, že čmelák udělal hezký pamatovací let a pak přilétl asi za 10 min a prohledával okolí čmelínu jako např. pod kameny v keřích apod.? Potom zálezl normálně do čmelínu. Je to hodně zvláštní. Díky za odpověď. :)
Raduško, občas se stane, že je čmelanda při prvních několika návratech nejistá. Pořádně prohledává okolí, než se trefí. Pokud je v kondici a zdráva, brzy bude už létat s jistotou.

U nás dnes je poměrně teplo kolem 20 °C, oblačno, ale čmeláci moc nehledají. Viděl jsem jich jen několik, navíc jen zemní a luční.
Odpovědět