Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Já navečr což je 21,30 ucpávám vchod , když nemám klapku úplně dole, vatou. Ráno v 5,15 otvírám a vždy mám na vatě nějakého zakousnutého , který chtěl ven. Dělničky pod střechou vesele lítají, klapku mám na špejli, s mezerou tak 3mm. Jsou tak maličké, že jim to nechci úplně zavřít, navíc tam nevidím, musím na žebřík se zrcátkem, abych na ně viděla s tou malou škvírkou jim to jde, nechám to tak tři dny a pak úplně zavřu. Udělám to dobře? Niky Kavčo poraďte prosím. U dvou sklaních čekám na dělničky koncem měsíce, ale královny jsem neviděla vylítávat, jenže je chladno a myslím, že mají hodně práce se zahříváním a krmením.V kůlně, kde jsem si myslela, že je v bezpečí jsem našla ráno na zemi u úlku zavíječe. Hrůza. Úl jsem prohlédla, byl v pořádku, zavěsím nad něj lapací destičky, protože vchod mám venku, výpary by snad neměly být na závadu. Jinak je to radost pozorovat ty malé, černé olivy jak lítají o závod bez ohledu jaké je počasí. Mějte se.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,a jak je ten strop těsný,bude tam docházet vzduch? :?:
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Trámy jsou na výšku 23-25cm, taková je mezera . Myslím, že jsou v pohodě, jen budu muset udělat z ucpaných suků v létě větrání, dám dvakrát síťku proti mouchám a přilepím to stříbrnou lepicí páskou jen nevím jak lépe řečeno čím slepit ty dvě vrstvy sítě k sobě.
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Tak teď si nejsem jistý, poraďte mi, je to pačmelák?
Přílohy
1.jpg
(227.23 KiB) Zatím ještě nestaženo
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pučmeloud píše:
čtv 25. kvě 2017 23:15:51
Tak teď si nejsem jistý, poraďte mi, je to pačmelák?
No ten špičatý zadek je jasný, bude to pačmelák. Doufám, že se do úlu nedostal....
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak je vidět,že tento druh se rozšířil letos všude. :x Já jsem nejčastěji na zahradě viděla právě tento druh.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Moje skalní dnes létala už sedmý den s dělnicemi ;) ,také vám některá skalní tak dlouho létala s dělnicemi? :?: Já by byla radši,kdyby už zůstala uvnitř v bezpečí a ona pořád létá. :( Doufám,že dnes to už bylo naposledy a od zítřka bude doma. :D

A pažitka u mně selhala.Výjimečně se občas na moment skalní zastaví,ale jinak tam jsou jen včely.Spíše je vidím na štědřenci,šantě a zimní cibuli,tu oni miluji.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pát 26. kvě 2017 19:46:32
Moje skalní dnes létala už sedmý den s dělnicemi ;) ,také vám některá skalní tak dlouho létala s dělnicemi? :?: Já by byla radši,kdyby už zůstala uvnitř v bezpečí a ona pořád létá. :( Doufám,že dnes to už bylo naposledy a od zítřka bude doma. :D

A pažitka u mně selhala.Výjimečně se občas na moment skalní zastaví,ale jinak tam jsou jen včely.Spíše je vidím na štědřenci,šantě a zimní cibuli,tu oni miluji.
Já čekám dělnice od skalní během následujících dní. Tak uvidím,

Na pažitku mi létají téměř výhradně skalní a v létě bývá skalními obalená.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,je možné,že i u mně pak na ni budou létat,když budou mít později menší výběr. :) Na rododendrony mi vždy létalo plno čmeláků,loni nic moc a letos tam sem tam vidím nějakého lučního nebo rokytového. ;) Buď lepší výběr nebo málo pylu? :?:
edit:tak možná to bude i druhy,rozkvetly červené typu Zembla,mají pěkně žluté prášníky a na nich je konečně víc čmeláků. :D

A ta skalní létá jak o život i dnes to je osmý den. ;) Jestli to nesouvisí nějak s menším množstvím dělnic,ale i tak to nechápu,tak dlouho? :?:
No a prvomájová zemní má ode dneška už také dělnice. :D Takže budu čekat jen na dělnice od těch dvou květnových skalních. :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pon 22. kvě 2017 20:52:13
Olo děkuji,mě už za několik dní také pokvete,tak jsem zvědavá jestli na ni půjdou,protože mi ji v minulosti navštěvovali převážně zemní.Ale také je pravda,že jsem několik roků skalní neměla,prot jsem možná viděla ty zemní. ;)

Pepane,jak se ti osvědčila ta síťka ze záclony?Vznese se čmelák nahoru když jí na konci chytíš nebo jak to děláš?
Ten štědřenec na kmínku vypadá hezky. :)

Nevím jestli nemají oranžový pyl některé odrůdy kanadských borůvek.Viděla jsem tam skalní s oranžovými rousky,ale ona mohla předtím být na jiné rostlině. ;)
Zdravím všechny ! Niki , síťka se mi osvědčila.Přiklopím čmeláka síťkou (musím dávat pozor abych ho nepřimáčkl tou obručí) a pak nadzvednu cíp síťky a on vzlétne nebo přeleze nahoru. Pak jen síťku přeložím a je tam chycený. Potom zasunu přenosku do síťky tak , že ho jakoby navedu tou záclonou do přenosky, pak přenosku natočím sítkem na slunce, počkám ,až tam přeleze a rychle zašpuntuju uzávěr. Přenosku používám i na zavádění do úlku, jen sítko zacloním , aby tam nebylo světlo a ona pak přeleze do úlku. Trochu cviku a jde to snadno. Do sáčku nebo pet lahví, bych já asi nechytil nic.
Odpovědět