Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Tomáš píše:
pon 22. kvě 2017 21:45:49
Ahoj,

tohle by možná mohlo trochu pomoc.

https://www.vcelarskeforum.cz/barvy-pylovych-rousku
;)

Ahoj Tome, super tabulka asi si ji vytisknu a zalaminuju. Ještě by to chtělo druhy čmeláků a pačmeláků, taky zalaminovat, abych to měl přímo v přírodě po ruce a uměl je pak porovnat hned na místě.
Zatím dík zato. :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Pučmeloud píše:
čtv 25. kvě 2017 23:15:51
Tak teď si nejsem jistý, poraďte mi, je to pačmelák?
Ahoj Pučmeloude, všiml jsem si , že máš aretaci na klapkách aby se ti tam nedostalo něco většího. Dobrý nápad! :idea:
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Chci se zeptat ostatních, jestli už vám lítají mladé princezny od lučních, protože mně se zdá, že mi jo.Pokusím se je dnes nafotit. :?:
Tak zatím a hezkou sobotu na zahradě.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Tak dneska jsem přišla o jednu skalní , zdálo se mi, že se v úle nic neděje tak jsem to dnes sledovala do 15hod. žádný pohyb. Při kontrole jsem opatrně vyhazovala zateplení, nikde královna, našla jsem džbánek prázdný a jednu buňku zazátkovanou. Po zahradě mi chodí skalní královna úplně zmatená, nelítá chodí, když ji dám na květ vytáhne sosáček , ale nehledá nektar, navečer ji dávám do úlu, ráno ji najdu jak jde po trávníku. Je asi otrávená našimi největšími predátory , myslím jezeďáky, zase něco stříkali. Druhý skalní se mi taky nelíbí už 14dní lítají dělničky, ale nějak málo, připadá mi, že jsou tak čtyři. Podstřešáci lítají o závod, krmí se hlavně na skalníkách a divizně červené.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Blanka píše:
sob 27. kvě 2017 15:05:08
Tak dneska jsem přišla o jednu skalní , zdálo se mi, že se v úle nic neděje tak jsem to dnes sledovala do 15hod. žádný pohyb. Při kontrole jsem opatrně vyhazovala zateplení, nikde královna, našla jsem džbánek prázdný a jednu buňku zazátkovanou. Po zahradě mi chodí skalní královna úplně zmatená, nelítá chodí, když ji dám na květ vytáhne sosáček , ale nehledá nektar, navečer ji dávám do úlu, ráno ji najdu jak jde po trávníku. Je asi otrávená našimi největšími predátory , myslím jezeďáky, zase něco stříkali. Druhý skalní se mi taky nelíbí už 14dní lítají dělničky, ale nějak málo, připadá mi, že jsou tak čtyři. Podstřešáci lítají o závod, krmí se hlavně na skalníkách a divizně červené.
Ahoj Blanko,když to řeknu slušně tak je to dost frustrující .:x
Co vlastně stříkali ? Řepku nebo něco jiného? Toho se taky bojím .Snad se ti rozjede ta druhá skalní.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
sob 27. kvě 2017 13:49:52
Chci se zeptat ostatních, jestli už vám lítají mladé princezny od lučních, protože mně se zdá, že mi jo.Pokusím se je dnes nafotit. :?:
Tak zatím a hezkou sobotu na zahradě.
Tady jsou ty fotky, dnes ráno.


Obrázekimage hosting over 5mb

Obrázekupload image online

Ti luční jsou moc pěkní čmeláci ,že ? :) Tak si všichni užijte krásnou a slunečnou neděli.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Pepane,máš je hezké baculky. :) Mě zrovna před chvíli také první matička lučních vyletěla. :D :D Zajímavé,že od druhé luční chycené v pořadí,u té první jsem ještě neměla štěstí žádnou vidět. ;)

Já to dělám s tou síťkou stejně,jen jsem chtěla vědět jestli to funguje podobně i s tou záclonou,já mám pvc sáček,ten sám drží vzhůru a čmelák se po přiklopení hned vznese.

Dívám se,že jsi změnil klapky nebo jsi je měl hned takové u některých čmelínů?
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Honzo a Pepane, pačmelák se dostal dovnitř. I přes klapku. Bylo mi divné, že královna najednou létá ven a potom teprve z fotky jsem viděl, že je to pačmelák. Normálně si zvedne klapku, Co s tím.....konec?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pučmeloud píše:
ned 28. kvě 2017 14:56:46
Honzo a Pepane, pačmelák se dostal dovnitř. I přes klapku. Bylo mi divné, že královna najednou létá ven a potom teprve z fotky jsem viděl, že je to pačmelák. Normálně si zvedne klapku, Co s tím.....konec?
Pokud se dostal dovnitř, tak s ťím už nic nenaděláš. Matka ani dělnice ho nepřemohly. Otázka je, jak dlouho tam létal, zda stihl naklást vajíčka a co je s matkou? V tom horším případě je konec s celou kolonii. V tom lepším - pokud matka přežila se můžeš připravit na to, že se budou vychovávat i budoucí pačmeláci....V případě smrti matky a dostatečném počtu dělnic by pačmeláky zvládly možná odchovat i dělnice. Ale třeba naklást vajíčka nestihl. Byla klapka dovřená nebo ne? Je to smůla. :(
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Pučmeloud píše:
ned 28. kvě 2017 14:56:46
Honzo a Pepane, pačmelák se dostal dovnitř. I přes klapku. Bylo mi divné, že královna najednou létá ven a potom teprve z fotky jsem viděl, že je to pačmelák. Normálně si zvedne klapku, Co s tím.....konec?
Ahoj, mi se to zatím nestalo. Určitě bych ho odchytil a odvezl pár km daleko ( když je chráněný :?: ) a pak bych pozoroval co se bude dít dál s hnízdem.
Odpovědět