Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo děkuji,právě jsem se chystala se tě zeptat. :) Jsem zvědavá jestli skalní č.4 vyletí i dnes,to by byl její třetí den,no možná už také zůstane uvnitř. :D

Ale jsem zklamaná rostlinami. :( V minulosti jsem na cibuli vídávala vždy 6-8 dělnic,letos jedna jinak včely.A čistec velkokvětý nádherně kvete,bohužel zahradní nikde.Je mi to moc líto,zvláště když si vzpomenu,že to bývali i té tmavé formy. ;) Na svazence jsem zahlédla skalní :) ,ale stejně jich vidím na zahradě minimum.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pát 02. čer 2017 12:10:46
Ale jsem zklamaná rostlinami. :( V minulosti jsem na cibuli vídávala vždy 6-8 dělnic,letos jedna jinak včely.A čistec velkokvětý nádherně kvete,bohužel zahradní nikde.Je mi to moc líto,zvláště když si vzpomenu,že to bývali i té tmavé formy. ;) Na svazence jsem zahlédla skalní :) ,ale stejně jich vidím na zahradě minimum.
No asi létají na něco lepšího. U zahradních a skalních pozoruju dost tmavě šedé až skoro černé pylové rousky. Že by jetel? Možná nějaká nenápadná bylina? Louky jsou v plném květu. ;)
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Tak včera další pačmelák a dnes opět pačmelák. V loni jsem viděl jednoho za celé léto. Je to pačmelák? Foto....
IMG-20170602-WA0002.jpg
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pučmeloude,obrázek nejde zobrazit,asi nějaká chybička při vkládání. :?:
Na tom videu z 23.5. hledá pačmelák. ;)
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

IMG-20170602-WA0002.jpg
(80.55 KiB) Zatím ještě nestaženo

A teď je příloha vidět?
Myslíš na tom s tou červenou klapkou? Ty jsou ale zabydleni na začátku dubna......
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Nene,ten co hledal v tom listí.Na obrázku je pačmelák cizopasný,rád se ubytuje u skalních. :x U mně letos také dost slídili pačmeláci na zahradě,jiné roky ne až na jeden,ale to už je dávno.Když jsem začínala,tak jsem si tohoto cizopasného málem ubytovala. :lol: Sice se mi zdálo,že je to nějaký vztekloun,ale to jsem ještě o pačmelácích nic nevěděla. ;)
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Niky, ještě mi poraď. Dnes začali létat daleko větší než původní královna, skoro mi připadá, že tam nepatří, ale vylétají ven i dovnitř. S klapkou nemají problém. Podivej na dnešní video. Nemají za hlavou pruh, jako ty mrňousové, ale mají ho přerušený na dvě spíše tečky. Nikdy jsem tento druh neměl a začínám pochybovat, co to je za druh? Díky.
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

Zdravim Vás ;)

Po delší dobe mám konečne čas napsat, jak sa sezóna vyvinula u mňa.

Čmelák zemní odchycen 3.dubna funguje velmi dobre, mal som obavy kvôli nízkemu preletu dělniček, dnes som úl otvoril. Odchytil som asi 20 dělniček, nemalo to ale konca tak som to vzdal. Odhadom ich je tam tak 40-50, nechápu ten nízky prelet /špekulovali sme s Niky či sa u nej v jednom prípade a u tohto môjho nejedná o b.cryptarum/.

Na chalupě sa mi vrátili 2 zemní z loňska. Prvá pozorovaná už 27.března založila plod nezmyselne - asi len 1 cm. pod výstelkou. Nerozumiem prečo, bolo to len v suchej tráve a plod jej umrzol. V úlu bola samozrejme dokonalá výstelka, králičie chlpy, truchlivé dřevo spolu s mechem. Pred 2 týždňami ešte lezla po výstelce akoby ma chcela na neco upozornit, minulý víkend nalezena mrtva. Druhá zemní je obrovská, léta krásne, 27.5. dělničky, hnízdo každým dnem silnejší ;)

Pak mi samovolne obsadila úl luční, tu ale vyhnala právě tato obří zemní z loňska. Nedávno mi ďalší úl obsadila druha luční, 2 týdny vyletovala a pak som ju našiel mrtvu 10 cm od plodu, džbaneček na pul plny. Nemela tam ešte klapku, asi pačmelák nebo vosa, nevím :(

Další samovolné obsazení čmelák polní, krásna velká dravá královna, klapku moc nema ráda, s velkou razanci otvára :lol: za pár dní očekávam dělničky.

O rokytovém ktorý mi nechal v úlu po asi 10.dnech plod ani nema cenu psát, mrzí ma to ešte teď. Sám priletel, sám si našel úlek, sám sa ubytoval:( Pak prišla strašná zima, sníh a mráz a on zmizol...

:!: A teď to najdôležitejšie. Pred prudkým dubnovým ochlazením som odchytil 4 skalní. Všechny spravili pekný pamatovací let...2 se vrátili po 7 dnech od pamatovacího letu /kvôli špatnímu počasí/. První velký skalní začal po týdnu robiť neplechu, snažil sa dostať do úlu k zemním, jednoducho akoby po týdnu zistil že zemní majú ten úl lepší :( pak po 2 dnech zmizol.

Ten druhý navrátilec co sa taky vrátil po 7 dnech bol menší skalní, krásne letal 2 týdny s pylem, robil mi velkú radost. :!: ;)
Pak z ničeho nic zmizol, netuším proč. Dnes po presne 14.dnech som úlek čistil a obzeral plod, larvy. Opatrne som otvoril na jednej strane bunky, vypadli mi do ruky 4 larvy :( další 4 ostali a nevyberal som ich. Po asi 20 sekundách sa larvy začali hýbať, asi vplyvom tepla z rúk :!: prišlo mi až zle, netušil som že prežili 2 týdny bez královny. Pečlivo som ich dal zpět i keď som vedel že je to bez šance. Plod som vložil k zemním a nasledovalo to čeho som sa bal. Dělničky zemních to okamžite zaregistrovali, odtlačili kúsok voskového obalu ktorým som zakryl díru na plodu, kusadlami vybrali ty 4 larvy a vynesli ven z úlu. Dalšie 4 ktoré nevypadli prykrili hnízdnym materiálom. :!: :)

Dôležité je, že som nikdy nevedel s určitosťou, či je to menší skalní nebo úhorový. Oranžové chlupky na nožičkách som si nikdy nestihol všimnúť, veľkosťou a trochu jemnejším tonem jak skalní som mal len podozrenie. Dnes to viem s istotou, skalni je totižto skladovač pylu a tento plod s 8 larvami mal po bokoch kapsičky s pylem a nektarem. Úhorový je stavitel kapes, takže je to jasné. Navíc, pochybujem, že by larvy od skladovačov pylu prežili 14 dní bez královny, ktorá ich musí krmiť.

Uvidíme či sa dočkám úhorových dělniček z zemních :) Vyplýva z toho jedna užitočná informace, ak príde niekto o královnu a tá dokonce patrí do skupiny stavitelov kapes v období kedy tam už sú larvy, nic není stratené, je treba skúsiť odchytiť druhú královnu alebo plod presunúť k fungujúcej do hnízda k inej královne.

Myslím si, /pouze moj osobní názor/, že ak sa dajú larvy stavitelov kapes ku skladovacom pylu, nevadí to /môj prípad/, pretože larvy sa krmia same a dochází len k zahrievaniu královnou príp. dělničkami. Ak by to bolo ale opačne, tak asi určite by stavitelé kapes nevedeli tieto larvy nakrmiť.

Takže prišiel som túto sezónu o 5 královen, každá už mala plod. Netuším proč, 2 nalezené mrtvé v úloch, 3 odleteli a nevrátili sa. Sezóna samozrejme katastrofálna co sa týka počasia. Teší ma že sa Vám darí, aj keď niektorým so stratami ako aj u mňa, prajem hodne mladých zdravých královien a samečkov ;)

PS: Tušim Honza s Niky psali o mini úlkoch pre samovolne obsadenie čm. rokytovým. 5 mini úlkov 15x15 určite rozmiestnim pod strechou stodoly a kolne :) PS2: Niekto sa ptal na stodolu, určite vynikajúci nápad. U nás je v stodole v lete 20-24 stupňov, úly sú chránené proti dešti a vetru. Umiestnené ich mám hneď za stenami stodoly zo S a SV strany, z vonkajšej strany je len klapka. Nikdy som nemal problém ani so zaviječem alebo pačmelákmi, stodola silne voní senem a na úloch sú vo vnútri jemné pavučiny, zaviječ proste nemá šanci. PS3: do budúcej sezóny momentálne vyrábam 10 nových úlov čím sa dostanem na počet 17. Z toho 12 budem aktívne obsazovať, 5 bude rezervních ktoré obsadím v prípade že by sa hodne darilo ;)

Majte sa krásne ;)

1. čm. rolní https://youtu.be/b6Gr6mvTy14
2. čm. úhorový přílet bez klapky https://youtu.be/233Uu_StRZY
...nové úly, čm. úhorový a stodola s čm. zemním...

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pučmeloude,má sice ten proužek mírně atypický,ale měly by to být nové matky lučního.Mě také každoročně udivuje,že nové matky bývají větší než ta původní. :) A zakladatelka měla jeden pruh za hlavou nebo i jeden v dolní části těla?Luční mají víc forem co se týče umístění žlutých proužku a jejich šíře či viditelnosti. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Janeku, díky za informace o chovu a poznatky. Nějaké ztráty vždy budou a to letošní jaro bylo opravdu drsné. Já jsem příšel o dvě matky, zemní se jednoho dne nevrátila. No a skalní nakonec dotěrným zahradním neodolala. I tak to ale letos dopadlo mnohem lépe než loni, kdy jsem měl velké ztráty u zemních.

Tedy 12 úlků a 5 do rezervy, to bych taky chtěl.... :) V dětství jsem 12 úlků měl. Teď jsem rád, že obstarám těch 6. Času bohužel moc není.

Momentálně vyrábím nastavec s klapkou na pařezový čmelín pro skalní u rodičů. Dělničky by měly být v průběhu týdne. ;)
Odpovědět