Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

podlipiar píše:
stř 10. říj 2018 9:56:57
Ještě se chci zeptat jestli se nechá příští rok klapka zavřená a navrátilkyně ji zvládnou. Dík Jarka.
Jarko, určitě klapku nechej pro první vracející se matku otevřenou. Pak už postup, jak psal Karel. Popsal to krásně.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

I u mě se dnes po dlouhé době objevil jiný čmelák než rolní. Očividně probuzená matka zemní si doplňovala zásoby cukru:

https://youtu.be/fgyMKU7uK0U
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

U nás je už druhý den zataženo asi 10-11°C.Na zahradě to utichlo :( ,jen dva čmeláci polní,zatímco předevčírem mělo to poslední hnízdo ještě prolet 9x za 1/2 hodiny a dělnice nosily pyl.Včera jsem zahlédla dvě matky zemní,jedna s úzkým proužkem za hlavou a ta druhá s hodně širokým(možná hájová??).
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Takže sezóna celkom uspesna. 12 cmelinov s toho z 9 odchovane kráľovny.6 x zemne a 3 x skalné.Mrzia ma hlavne 2 x rolne ktoré pri druhej generacii robotnic zmizli.Nadzemne cmeliny 1,3,7,8 zavijac pri liahnuti alebo po liahnuti kralovien. Podzemné cmeliny 2,9,10,11,6 bez zavijaca aj keď v 11 som chytil múru a 1 husenicu tak pri čistení žiadne stopy po zavijacovi. V nadzemnych zakukleny zavijaci na boku ale hniezdo extra neznicili. V podzemných malé mušky možno melitobie ale skoro všetky sa zalepili na chemostop. Na ďalšiu sezónu chystám 9 podzemnych a 2 nadzemne cmeliny (budú pre rokytovych a lesných).Čaute a držte sa.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Každý rok tu někdo shání myší hnízdo, aby vylepšil výstelku a zvýšil tak šanci na usazení matky. Funguje to hlavně na zemní a zahradní, tedy druhy hnízdící právě v myších dírách. Myší hnízdo se ale těžko hledá, často to bývá jen náhoda, třeba při odebírání palivového dřeva. Letos jsem však objevil jednoduchou věc, tedy spíš můj syn, který mě na ni v obchodě upozornil. Jedná se o drátěnou pastičku na myši. Tato past odchytí i několik myší najednou a hlavně zůstanou živé. Je podzim a myši se stahují z polí k lidským příbytkům, tak odchytit myš není problém. Myšku stačí dát do nějaké nádoby s čmeláčí výstelkou a nějaký den ji tam prostě chovat a přikrmovat. Momentálně takhle chováme v bedně na zahradě čtyři myši. Děti mají radost a já taky.... :lol: Až uznáte, že už je výstelka náležitě navoněná myšinou, tak prostě myši můžete vypustit zpět na svobodu, nebo s nimi naložit podle vlastního uvážení... ;) Já vím, je to takové úsměvné a asi né pro každého. Komu se však nechce chodit škemrat o použitou výstelku do Zverimexu, tak mu to třeba pomůže. ;) Jinak musím říci, že usadit čmeláčí matku lze samozřejmě i bez použití myšiny, není to nutná podmínka.
past-na-mysi-domecek.jpg
(30.62 KiB) Zatím ještě nestaženo
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Honza79 píše:
pon 22. říj 2018 10:25:58
Každý rok tu někdo shání myší hnízdo, aby vylepšil výstelku a zvýšil tak šanci na usazení matky. Funguje to hlavně na zemní a zahradní, tedy druhy hnízdící právě v myších dírách. Myší hnízdo se ale těžko hledá, často to bývá jen náhoda, třeba při odebírání palivového dřeva. Letos jsem však objevil jednoduchou věc, tedy spíš můj syn, který mě na ni v obchodě upozornil. Jedná se o drátěnou pastičku na myši. Tato past odchytí i několik myší najednou a hlavně zůstanou živé. Je podzim a myši se stahují z polí k lidským příbytkům, tak odchytit myš není problém. Myšku stačí dát do nějaké nádoby s čmeláčí výstelkou a nějaký den ji tam prostě chovat a přikrmovat. Momentálně takhle chováme v bedně na zahradě čtyři myši. Děti mají radost a já taky.... :lol: Až uznáte, že už je výstelka náležitě navoněná myšinou, tak prostě myši můžete vypustit zpět na svobodu, nebo s nimi naložit podle vlastního uvážení... ;) Já vím, je to takové úsměvné a asi né pro každého. Komu se však nechce chodit škemrat o použitou výstelku do Zverimexu, tak mu to třeba pomůže. ;) Jinak musím říci, že usadit čmeláčí matku lze samozřejmě i bez použití myšiny, není to nutná podmínka.

past-na-mysi-domecek.jpg
Minulú zimu som tak mišky mal a za cca týždeň osb dosku prehryzli.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
pon 22. říj 2018 10:34:50
Minulú zimu som tak mišky mal a za cca týždeň osb dosku prehryzli.
Já je mám v plastové bedně čtyři dny a zatím dobrý. No chce to hlídat a hlavně nemít bednu s myškami doma v bytě.... :lol:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ta matka zemní s úzkým pruhem létala i dnes :( .Nevím jestli ještě nemá naplněný váček nebo se neumí zahrabat,jelikož jsem ji viděla asi před třemi dny a také dnes jak se snesla na zem ke keřům s napadaným listím,ale po chvilce zas odletěla. ;)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niky já si bohužel myslím, že tyto probuzené matky si myslí, že je už po zimě... takže se už nezahrabou. :cry:
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já jsem kdesi četl, že se matky mohou probudit a pak si jdou doplnit zásoby na zimu. Jenže bohužel už si nepamatuji kde a jak spolehlivý zdroj to byl. Ptal jsem se pana Čížka a Votavové z Troubska, bohužel mi nedokázali odpovědět :-(
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět