Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,zajímavé zjištění. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
pon 10. pro 2018 0:45:02
Z jiného soudku, co se pletení čmeláků týká. Letos jsem kolem úlu vertikutátoroval trávník a čmeláci poblíž úplně zblbli. Nevím jestli to byla nějaká vůně mechu, nebo je zmátla změna okolí, ale byli úplně zblblí, ven létali normálně, ale zpátky nebyli schopni trefit do úlu. Začali poletovat všude okolo a zalézat do chuchvalců mechu jako by nevěděli, kde mají domov. Musel jsem je pak asi dvě hodiny strkat stříkačkou do klapky, než se znovu naučili kde bydlí. :D
Možná byli zmatení/omámení jak se hnulo se zemí a trávník začal "dýchat". Prostě nezvyk, který je při návratu překvapil.

Pepane, moc pěkné! Už aby to začalo! ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer, Niki vypadá to ,že jich budu mít patnáct. Kdyby jsi měla nějakého souseda zedníka,že by ti odsypal trochu toho lepidla a mohla by jsi
ten polystyrén tím opravit?
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

připojuji se k Pepanovi a zednické lobi :), taky jsem je měl letos neohozené, ale vnitřek (i vnějšek...) vystěrkovat a dát si s tím tu práci se opravdu vyplatí. Nemusí se tahat na perlinku, stačí tenká 2-3mm vrstva a když to naředíš podle návodu, tak to není nic těžkého, sám jsem to nikdy nedělal a docela mi to šlo, přestože loni, jak jsem koukal na obr Pepana jsem si říkal, že to dělat pro nezkušenost nebudu. Na úlky ti stačí na nášení i malířská špachtle. Blbě se dělají jen rohy. Polystyren se jinak rád drolí (poškodíš si ho např nějakou páskou, kterou se občas uvnitř něco fixuje ), hodně se špiní ale hlavně ti ta vnitřní stěrka krásně tahá vlhkost a udržuje rovnováhu. Papírovou vložku tam ale stejně dám, ale jen kvůli čistotě úlku a snadnému čištění po sezoně a tak mi stačí bohatě i tenčí papír.
Cenově jsi pokud vše koupíš - fasádní lepidlo / stěrka na polystyren i se špachtlí někde do 300Kč max.
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Děkuji za rady :) .

Pepane,ty se nezdáš :lol: 15 to už je pěkný počet :D .Jsem zvědavá které druhy se ti podaří usídlit a zdárně odchovat.
Bylo by fajn,kdyby se to podařilo někomu i s lesním. :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Pepane, koukám na tu tvou fotku čmeláčího sídliště a přemýšlím, jak to máš řešené s mravenci?

Niky nepřemýšlela jsi někdy o stavbě čmelína z extrudovaného polystyrenu? Ten je přeci jen pevnější a nedrobí se, takže práce s ním by mohla být snadnější a stejně tak by šlo asi snadněji vyříznou a nahradit jeho část.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,nepřemýšlela,jelikož já si je nevyrábím z polystyrenových desek,ale kupuji termoboxy,kde mi stačí udělat otvory :lol: .
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny! Niki chtěl bych konečně Skalního těch tu moc není a také Zahradního a také další....Úhorové nebo Lesní a ty co jsem měl letos.
Pro Zahradní jsem chodil denně a to se buď krmili nebo už měli rousky. Tak nevím, kdy vlastně hledali hnízdo? Záhada :D .
Kaosi i když těch černých mravenců tu mám dost (asi jako každý) tak problém sněma nemám.Jinak jak přes klapku se tam nedostanou tak že je to jen
ojedinělý průnik několika jedinců.Horší jsou ty vytrvalé mouchy co zevlují na česně a čekají na příležitost.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Niky a co ty termoboxy aspoň uvnitř natáhnout tím lepidlem, jak říká Karel i já zlepší se tam vnitřní klima. Nebude se tam srážet vlhkost a bude to víc přírodní.Aspoň vyzkoušej u jednoho ;) .
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ad mravenci, no já jejich nebezpečí docela relativizuji - ne že by nedokázali hnízdo zlikvidovat pokud ho najdou, ale to najdou je dnes trochu jinde než bylo dříve... Pokud je úlek nezajištěný klapkou, dřevěný s mezírkama (tak jak to kdysi bývalo...) tak pak hrozbou určitě byli, ale klapka je spolehlivá bariéra a i na těsnost spojů klademe daleko větší důraz. Pylové rousky i na klapce je nezajímají. Já ještě navíc s tou delší venkovní chodbou neměl nikdy průnik mravenců dovnitř a tak už nedělám proti nim nic. Klapky mám na L na stěně -po steně skladu a okolních rostlinách mi vesele běhají, ale o klapku se vůbec nezajímají. Podle mne je do úlku přitahovala hlavně vůně medu a při dnešní kvalitě našich úlků todle riziko docela pominulo. Venkovní úl dát na nožičky tak jak se doporučuje - jistota je jistota, ale další ochrany v podobě venkovního chemostopování mi přijdou už zbytečné.

Brachycoma souhlas, Pepane nechceš vyzkoušet mou úpravu klapky?
klapka s pastí.jpg
(84.08 KiB) Zatím ještě nestaženo
Ty jsi zručný/ zručnější tak bys to zvládnul a byla by data i od dalšího chovatele :idea: Je tam jen drobná úprava oproti FB návodu, chemostop nebudu dávat na tu předstěnu přímo, ale na vystřižený kousek plastu z těch polokrabiček, co se do nich balí v hypermarketech maso. Přichytím to lepící páskou, pak jen sloupnu, zahodím a dám novou. Protože se chemostop strašně blbě čistí, a pokud ho člověk sundá olejem tak pak zas blbě na tuto naolejovanou část chytá.

Návod na úpravu pro tvou inspiraci:
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/U ... odel_2019/
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět