Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem rozebrala poslední dva úlky s čmeláky polními a nechtělo se mi ani věřit kolik měli otevřených kokonů plus kupky nevylíhnutých.Rozložila jsem je do nádob s dnem 27 a 30 cm,která jimi byla pokryta.V té menší jsem jich napočítala víc než 400(nechtělo se mi to počítat vše a v té druhé větší jsem to ani nepočítala.Už od pohledu se jich zdálo ještě víc. :shock:

A zas mi vykousali dost hluboké prohlubně do polystyrenového dna.Příští rok musí jít do dřevěného nebo tam musím dát neprokousatelnou podložku. :roll:
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
pon 03. pro 2018 12:58:43
Dnes jsem rozebrala poslední dva úlky s čmeláky polními a nechtělo se mi ani věřit kolik měli otevřených kokonů plus kupky nevylíhnutých.Rozložila jsem je do nádob s dnem 27 a 30 cm,která jimi byla pokryta.V té menší jsem jich napočítala víc než 400(nechtělo se mi to počítat vše a v té druhé větší jsem to ani nepočítala.Už od pohledu se jich zdálo ještě víc. :shock:

A zas mi vykousali dost hluboké prohlubně do polystyrenového dna.Příští rok musí jít do dřevěného nebo tam musím dát neprokousatelnou podložku. :roll:
Nádhera Niky. Tak to boli extra hniezda za to že su to polni. :shock:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pon 03. pro 2018 12:58:43
Dnes jsem rozebrala poslední dva úlky s čmeláky polními a nechtělo se mi ani věřit kolik měli otevřených kokonů plus kupky nevylíhnutých.Rozložila jsem je do nádob s dnem 27 a 30 cm,která jimi byla pokryta.V té menší jsem jich napočítala víc než 400(nechtělo se mi to počítat vše a v té druhé větší jsem to ani nepočítala.Už od pohledu se jich zdálo ještě víc. :shock:

A zas mi vykousali dost hluboké prohlubně do polystyrenového dna.Příští rok musí jít do dřevěného nebo tam musím dát neprokousatelnou podložku. :roll:
Niky, tak to je paráda. Kdy Ti letos přestali polní létat? U nás na vsi měli jedni lidé dva úly údajně s polními a stále úly stojí venku... Což už je celkem zbytečné a úly se akorát tím počasím ničí. Budu s nimi muset dát řeč až půjdu kolem....
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,přesněji si to nepamatuji jelikož jsem si to zapomněla zapsat.Když se v určité fázi listopadu tak hodně ochladilo,tak jsem je začala dávat ven jen když se oteplilo nad 7°C,později už zůstali stabilně v předsíni kde si dožili.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím Všechny! Niki, ty jsi rekordmanka že jich máš tak dlouho.V té předsíni oni lítají ? Nebo máš zajištěnou klapku ?

Obrázek

Zde je moje umístění některých úlků pro rok 2019. Jelikož mi uschl stříbrný smrček pod kterým jsem je měl loni tak jsem zvolil umístění pod tůje a
jabloň.Z jara bude východní slunce pro ohřátí a v létě je odstíní tůje a jabloň. Přívodní kablíky od topítek mám propojené paralelně mezi úlky, tak že mi za nepříznivého počasí stačí zapojit jen hlavní přívod ke zdroji (viz. loňské a letošní fotky)
Budku od "podstřešáků" jsem chtěl upravit na regulérní úlek pro rokytové,ale mezi tím se tam zalíbilo vrabcům (Lintran jim evidentně nevadí :D )
Tak je tam nechám a musím vyrobit pro čmeláky nový ze dřeva. Času je zatím dost...
A z jiného soudku....zkusil jsem kontaktovat " Šťastné lidi" -Mínu a Vítka a naverbovat je do našich řad.(Možná je znáte z Youtube, kde mají hodně
pozitivních videí,doporučuji se podívat). Mají ideální zahradu pro chov čmeláků a také povahu na to.Zatím je víc láká včelaření ,ale do budoucna
kdo ví ?
https://www.youtube.com/results?search_ ... +lid%C3%A9
Tak se zatím mějte pěkně... :) .
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ještě fotky jak jsem vyvařoval ten Lintran ve staré kuchyni v přídomku. Máchal jsem ho i v Savu, ale různé kukly mohly přežít, kdežto vyvaření asi těžko... :)


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,dívám se,že je máš barevně jeden jako druhý.Myslíš,že si nebudou úlky plést?V sezoně pak dej prosím vědět.Já právě dumám nad barevností pro příští sezonu jelikož se někteří pletli i když měli úlky i klapky různě označené.Ale mám je umístěné i nad sebou protože si nemůžu dovolit je takto volně rozestavit jako to máš ty.Kolik jich budeš mít tedy celkem i s těmi v zemi?

Polní už také úplně před časem skončili(jak jsem psala přesně si to nepamatuji).V předsíni měli samozřejmě klapku pevně zavřenou.Nejdřív jsem je přenášela ven,později už to nemělo smysl,tak s dokrmováním pomalu dožili v předsíni. ;)Byla to na polní extra velká hnízda.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niki, tak jsme se tu pěkně sešli :) . Doufám, že si je plést nebudou .Ty co mám v zemi tak jsou vchody také skoro stejné a nepletli se. Jedině ,když mají jiné úmysly ;) .Řekl bych ,že jsou čmeláci docela přesní.Když jsem je letos přemísťoval přes den tak jen po cca 10 cm a už bylo vidět,že váhají.
Ale uvidím,když tak udělám barevné klapky.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Pepane nádhera :) S barvou bych se netrápil, ta je pro oko naše a pamatováka, kde už jsem inspekci udělal a kde ne :). Jsem přesvědčen, že oni se orientují podle těch pamatovacích letů a tam si fixují předněty nebo jejich nějaké vnitřní GPS :) barva v tom ale roli nehraje. Letos jsem musel tu jižní klapku zaclonit, takže nebyla moc vidět a šli naprosto přesně, stejně tak ty probuzené matky, hledaly přesně v místě, kde klapka byla, přestože už byla uklizená a i se trochu změnila vegetace (listy). Stejně tak na jaře, můžete dát klidně úplně jiný úl i s jinou barvou klapky a loňská skalní si ho najde, pokud je na stejném místě. To, že se "spletou" - spíš se někdy dělničky pronásledují a nebo frajírci zkoušej... Vzdálenost a orientace česen je důležitější (já je třeba rozhazju na stěně aby vlety byly o 180 stupňů orientované - jeden Z a ten nejblíže na V) ty je máš odhadem 50cm od sebe, to by myslím mělo být úplně v poho a případně by pomohlo prostě je natočit tak, aby jeden vlet byl např JV a druhý JZ, ale nebál bych se i jeden úl úplně otočit, já měl letos vlet skalních přímo před popínavou růži a hned na to navazuje už dost hustý živý plot. Bez problémů to dávali i tu změnu, když listy zcela zakryly to, co na jaře bylo úplně volně prostupné a klapka nebyla už vůbec vidět...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Pepane máš to moc pěkné! Já se skoro stydím, že ještě nemám nachystáno, mám po domě teď desítky čmelínů, ale samozřejmě že jen některé jsou pro mě, jenže jsem se nedostal ještě ani k vyčištění těch použitých.

Z jiného soudku, co se pletení čmeláků týká. Letos jsem kolem úlu vertikutátoroval trávník a čmeláci poblíž úplně zblbli. Nevím jestli to byla nějaká vůně mechu, nebo je zmátla změna okolí, ale byli úplně zblblí, ven létali normálně, ale zpátky nebyli schopni trefit do úlu. Začali poletovat všude okolo a zalézat do chuchvalců mechu jako by nevěděli, kde mají domov. Musel jsem je pak asi dvě hodiny strkat stříkačkou do klapky, než se znovu naučili kde bydlí. :D
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět