Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak s tím rozprodejem louky to vidím pro čmeláky dost špatně,pokud není v blízkosti nějaká podobná. :(
Já viděla matku lesního na podzim minulý rok,bohužel letos nejspíš v okolí žádné hnízdo nezaložili jelikož jsem neviděla ani jednu dělnici či dokonce matku. :cry:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě ještě dolétávají poslední rolní, ale už jsem udělal vyhodnocení letošní sezóny:
https://www.chov-cmelaku.cz/2019/10/16/ ... zony-2019/

Co se čmeláka lesního týká, u nás není, ale v dojezdu 10-15 minut lokality jsou. Rozdávám letos osivo lidem z vesnice a budu se snažit tu nějaké příští rok odchovat, obec by se také mohla zapojit s medonosnými rostlinami.
https://www.chov-cmelaku.cz/2019/10/14/ ... ukarovsko/
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
stř 16. říj 2019 20:52:08
U mě ještě dolétávají poslední rolní, ale už jsem udělal vyhodnocení letošní sezóny:
https://www.chov-cmelaku.cz/2019/10/16/ ... zony-2019/

Co se čmeláka lesního týká, u nás není, ale v dojezdu 10-15 minut lokality jsou. Rozdávám letos osivo lidem z vesnice a budu se snažit tu nějaké příští rok odchovat, obec by se také mohla zapojit s medonosnými rostlinami.
https://www.chov-cmelaku.cz/2019/10/14/ ... ukarovsko/
👍som zvedavý na tvoje klapky budúci rok.Mam zatiaľ 4 takže bude sčím porovnávať.🐝
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
ned 13. říj 2019 17:39:19
Ahojte.Dnes mi po dvore lietala kráľovná zemných a skalných.V č.5rolne som likvidoval melittobie.10 robotnic a 1 mladá kráľovná presunuté do mini cmelina na dožitie.Cmeli n nadzemny (posledný)zlikvidovaný.Este funguje č.3rolne.Čaute.
Tak to já jsem královny naposld viděl snad někdy před měsícem,ne-li ještě dříve-kromě těch mých rolních ve čmelínech před rozletem.Ale zdálo se mi,že je jich proti samečkům o hodně více,tak snad našly všechny nějaké ty ženichy...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Honza79 píše:
pon 14. říj 2019 8:52:33
Moji rolní také ještě fungují. V hnízdě je ještě asi 30 jedinců a i zásob mají dostatek. :D

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/R ... 7984_n.jpg
To u mne dožívá poslední hnízdo rolních,před týdnem jsem tam viděl jednu matku,ale docela malátná se zdála,kdoví,jstli se nechystala ve čmelíně zimovat,prý se to občas stane.Jinak je tam 6 dělnic a zajímavé je,že všechny mi připadají velikostně jako z prvních vylíhlých na jaře.Nejmenší jsem si málem spletl s malou mouchou.Ale zásob teda žádné,hnízdo mrtvé,všechny vycucávaly poslední zbytky krmení na krmítku,po dodání sladiny druhý den všechny seděly pod strůpkem a až další den se stáhly na poslední snad kokon-který je ovšem stejně zastuzený.A pravděpodobně jsou už tak sešlé,že ani nelítají.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem se pustil do čištění čmelínů,staré plesnivé hnízda byly nachystány na likvidaci do kompostu-nebo spíš na ohniště,asi za půlhodiny jsem viděl lézt po zemi rolní královnu,než jsem se vrátil za čtvrtminutu s foťákm,byla pryč,tak nevím,jestli to byla odněkud přilétlá,neebo byla někde ve stelivu taky zahrabaná-ale úlky byly už víc jak 14 dní opuštěné...
Jinak se ojediněle objeví nějaká rolní dělnička na divizně.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dnes jsem byl sklidit "louku" na zahradě a sledoval jsem rolní. Stále létali, tedy jen dělnice, průlet byl slušný. A je to jak psal Zdenda, jsou to takové velmi malé dělnice.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak u nás létají docela velké dělnice,ale počet se začíná pomalu snižovat.Z úlků vylétávají jak malé tak velké dělnice,občas i sameček.
Někde v okolí se asi podařilo pozdní hnízdo rokytových,viděla jsem krásnou matku na maliníku. :D A skalní to pořád ještě nevzdávají.Před třemi dny jsem viděla dvě dělnice odletět a dvě jen vylezly a po chvilce se vrátily dovnitř,dnes také ještě dvě.Je to sice jen takové dožívání,přesto jsem je dosud nikdy tak dlouho neměla. ;)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Tak ja hlásim ukončenie sezóny.Dnes vyčistený posledný cmelin (rolny).Bohužiaľ sa tam nachádzali aj melittobie.😬.Spálené ,vystriekane.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

pro Huga
konečně jsem našel ty teplotní loňské testy... Posílám ti odkaz cestou soukromé zprávy.

JInak letos budu dělat ještě v zimě testy chování s úlem - zemljankou. Jelikož, je to celé ale velký experiment, nechci zatím zveřejňovat předčasné uzávěry a možná to bude celé k zahození... ale někdo musí cestu i slepou projít...
Odpovědět