Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Nápad je to zajímavý,ale je fakt,že by se tam mohl hravě dostat pačmelák.Na druhou stranu jsem v sezóně pozorovala pačmeláka kroužícího před úlky,ale snažil se dostat jen přes plexi,nenapadlo ho lézt tam kam lezly dělnice.Jenomže jsem neměla nervy ho pozorovat dost dlouho,možná by na to nakonec přišel.Navíc by mi vadilo nutnost použití elektroniky,zvláště u většího počtu úlků.

Nevyhovuje mi ale ani stávající klapka,hodně mi vadí množství zůstávajících rousků před vchodem(i přes mnohé názory,že jim to nevadí,mě to prostě vysoce znervozňuje).Ještě bych ráda vyzkoušela tu lehčí klapku,snad ji vyzkouší více chovatelů když ji můžou samostatně zakoupit a vyměnit,a podělí se zkušenostmi s jejími klady,eventuálně zápory.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Karle samozřejmě, na tom videu to usnadňuje vstup čmelákům ale i škůdcům! :!:
To je všem jasné.Já ale nic takového stavět nechci!
Jak jsem psal už dříve, jedná se mi pouze o aretaci klapky v noci :idea: . Hlavně proti zavíječům i když vím že můžou vniknout i přes den.
Jedná se mi jen o další zlepšení ochrany a žádná naše ochrana není 100% a ani nebude! Zkusím to u dvou úlků. U jednoho na servo a u druhého na cívku.
I já mám rád jednoduché věci co fungují samy u sobě, ale automatickou aretaci bez elektrotechniky neuděláš.Zatím to vypadá na odběr 20 až 40 mA.
Na malou baterii je to dost,ale na autobaterii by už to nějakou dobu vydrželo.Nejlépe napájet ze sítě.Líp se mi jeví ta cívka ,jelikož při poklesu
napětí nebo výpadku ,zůstane klapka pohyblivá a bude dál plnit svoji ochranou funkci jen se už v noci nezamkne :) .
Pak dám fotky.
Tak se zatím mějte pěkně...
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Jo Niky ,ještě ty klapky jak jsem už psal mám je na hřebíky, žádné skoby a můžu je měnit za chodu. Lehčí nebo těžší ze sítkem nebo bez
podle potřeby,to co si vypozoruji sám! Čmeláky výměna trochu rozhodí ale nijak zvlášť :) ,ale moc často to nedělám protože mi klapka většinou funguje jak má. :)
Tak zatím ahoj...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane díky,také letos budu muset zkoušet co se mi pro mé podmínky osvědčí. :)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

U tebe Pepane nepochybuju, ty víš co děláš, ale právě Adam to úplě nevychytal .... Já elektronice a obvodům moc nerozumím, končím u zvonku
a světýlek, takže pro mne je to zcela zapovězená oblast.
Já jsem zatím nechal původní klapku, jen předělal ten závěs z těch skobiček, kde se to často šprajclo, na závěs z pásu uhelonu (ale může být asi jakákoliv tkanina). Tím že je to v celé ploše jde volněji a nešprajcuje se to, ani pokud čmelák neleze středem, ale krajem a tím zvedá klapku nerovnoměrně. Už jsme to tu u někoho z Vás viděl.

Pokud se Jakubovi ty lehčí klapky osvědčí, asi nebude problém, aby dal do své nabídky jen klapku jako náhradní díl pro nás :)

Modlím se, abych letos usadil rolní, ti jsou na testování nejlepší :).
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,Jakub je už ve své nabídce má :) .Čmelák polní hnízdní budky přijímá velmi ochotně,takže by neměl být žádný problém :) .
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Díky Niky, tak to je super, kdyby se mi rolní povedl, třeba na dva úlky - bych mohl na jedné vyzkoušet a tím porovnat výsledky.
Loni jsem ho usadil sice bez problémů, ale matka po 3 týdnech zahynula mimo hnízdo, zbyly po ní 4 krásné larvičky a plný medový pohárek :(.
Budu i přemlouvat zahradního, tam mne loni odmítly všechny matinky, i když mám slabost pro skalní, rád bych to měl vyvážené, no už aby to začalo :) :)
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky1 píše:
stř 23. led 2019 15:01:38
Nápad je to zajímavý,ale je fakt,že by se tam mohl hravě dostat pačmelák.Na druhou stranu jsem v sezóně pozorovala pačmeláka kroužícího před úlky,ale snažil se dostat jen přes plexi,nenapadlo ho lézt tam kam lezly dělnice.Jenomže jsem neměla nervy ho pozorovat dost dlouho,možná by na to nakonec přišel.Navíc by mi vadilo nutnost použití elektroniky,zvláště u většího počtu úlků.

Nevyhovuje mi ale ani stávající klapka,hodně mi vadí množství zůstávajících rousků před vchodem(i přes mnohé názory,že jim to nevadí,mě to prostě vysoce znervozňuje).Ještě bych ráda vyzkoušela tu lehčí klapku,snad ji vyzkouší více chovatelů když ji můžou samostatně zakoupit a vyměnit,a podělí se zkušenostmi s jejími klady,eventuálně zápory.
Tiež mám nachystané ľahšie klapky ,,pre istotu" na všetky cmeliny.Su z obalu na cd.Robim to hlavne pre tie popadané rúška ktoré má vvytacaju lebo zostávajú medzi klapkou.Aktreba bez problémov ich zatazim.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,ale doporučuji bez chodbiček. :!: Pro jejich způsob hnízdění jsou nepřirozené.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky dám na Tebe a letos to pro ně zkusím bez - v tom je výhoda těch venkovních chodeb, mohu chodbu zcela odstranit - stejně je usazuji do odpojené chodby a dát klapku rovnou na výstup ze zdi (nebo krátkou spojku).
Loni jsem měl odlišnou situaci, úlků bylo málo a nechtěl jsem riskovat parazita, teď tam budu mít venkovních chodeb a pachových pastí tolik, že se nemusím bát, že by parazit neměl možnost vlézt jinam než do úlu rolních a tak mohu volit i podle jejich potřeb, jejich nenápadnost a menší počet je taky s výhodu. (Skalní, zemní snesou i 1,5m chodby, tak převezmou úlohu lapačů...)
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět