Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer ,přátelé. Karle dobrý nápad :idea: s tím závěsem klapky, zase něco nového. Hlavně aby klapka dobře doléhala, (asi jo jinak by jsi to nedělal.)
Nevýhoda bude, že klapka nepůjde lehce vyměnit za vhodnější ,kdyby byla potřeba. Ale to je i u skobiček...
Jinak dnes jsem se dostal na 13 mA u serva, což už je slušný odběr asi jako jedna ledka. Hlavně už to funguje jak jsem chtěl.Ještě zkusím jít dolů
s tím odběrem,pak do krabičky a testování na úlku. :)
Tak zatím...
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

S dolehnutím si je potřeba pohrát - hlavní kotvení mám na horní hraně, ale o necelý mm mi nedoléhala, tak jsem musel dát ještě jeden chemoprénový pásek na horní hranu (je vidět jako nesouvislá žlutá "linka"), ten nedrží celou klapku,jen zajišťuje právě úplné dosednutí.
Obrázek

Jinak to není můj nápad, přišel s tím Ondra s Jakubem a někdo tady už to tak měl, dokonce snad chycené jen širokou páskou.
Vyměnit klapka pak nejde, jediná možnost je nefixovat ten pásek z uhelonu ke klapce lepením,ale jen tou bílou páskou, což by možná šlo pak vyměnit a nebo strhnout a udělat znovu..., osobně bych v tom případě ale asi vyměnil celou klapku jako celek.

Není to otestované zatím ne snad stran trvanlivosti, snadnosti otvírání, ale hlavně ve větru. Zkoušel jsem na ni jen foukat a čelně ji nadzvednu, což tu klasickou taky, ale tady to může být snazší, tak musím vyzkoušet jak dlouho/ zda ji vítr a jak silný zvládne nadzvednout...

Tedy pozor:
Je to určitě věc k testování a ne pro rutinní doporučení ... (testy by měl dělat i Ondra s Jakubem u svých (mají to podle sebe, ale princip stejný) a pak dáme dohromady zkušenosti. Ono jim to určitě život usnadní, ale aby je to neohrozilo....
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer. Karle pěkný detail toho uchycení, odšrouboval jsi i bok aby to bylo líp vidět.
Já dávám do placu taky několik fotek...

Zde úlky č. 13,14,15.pro malé druhy čmeláků. Zlegalizovaný,abych tak řekl úlek loňský,provizorní z květináče (s topením) a dva "podstřešáky"
jen s překližky síly 9 mm (bude muset stačit výplň z Lintranu) ,ale s pastí a u jednoho už i s aretací klapky v noci.
U úlků jsem provedl výmaz hustým bahýnkem ze zahrady ,ať nesmrdí novotou :) .

Obrázekhow much do forensic anthropologists make a year

Zde detail zavírání klapky.První pružinka je na niti od páky serva (není moc vidět) a po přidání druhé pružinky na nit, kterou reguluji přivírání klapky lze aretaci provozovat hned ze začátku usazování, kdy je klapka
ještě otevřená :idea: .

Obrázekexotic pet names for males

Obrázekphotoupload

To je pro dnešek vše ,už se mi nechce. Zítra vložím další ...
Tak dobrou noc :) .
Naposledy upravil(a) Pepan dne pon 28. led 2019 18:17:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Pepene to už je vysoká čmeláčí to už nestíhám, pětihvězdičkové hotely. Tebe nedoženeme. Doufám, že budeš mít štěstí. To už vychytanější být nemůže.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Blanko, dík za kompliment, ale jak říkáš bude záležet hodně na štěstí :) .Co nového u tebe?

Zde další fotky.

Síťka vlepená z boku vchodu,tam je pak zastrčená ta past s lepidlem (trubka z napáječky pro exoty).

Obrázekdark guy names

Obrázek

Zde ještě detail mechanismu.


Obrázek

A zde moje osvědčená klasika, síťka v rámečku pod střechou a jarní zateplení...

Obrázek

To je pro dnešek vše.Mějte se krásně.... :)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Pepane super ta past, obdobnou zkouší Ondra, tak budeme mít na konci roku porovnání. Dá se i do té tvé pasti vložit příčně pásek z nějakého plastu a na něj trochu chemostopu - nemusí být pásek v celé délce, přes to hrdlo už ven asi nevyleze. ale směrem ke klapce třeba jen 3cm.. pro sichr.
Moc nevím jak velký máš vlez do pasti, jestlli to nebude na Aphomii malé (ale fotka zkresluje), ale ono to můžeš i za sezony upraviit... Nebo přidělat pár vlezů z boku pokud by se jim do toho nechtělo, že je vstup přeci jenom od klapky trochu dál.

No elektronika to jsi machr a ten demižon v pozadí nevypadal vůbec zle :) :)
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Pert
Příspěvky: 21
Registrován: pát 31. bře 2017 19:08:09
Bydliště: votice

zdravím všechny, loni na konci sezony jsem měl problémy s odvětráváním čmelínu, čmeláci mi pořád ucpávali větrací otvory.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Petře pokud to jde (podle konstrukce úlku) doporučuji dát vnitřní mřížku - rámeček pod větrací otvor. Čmelákům se sice zmenší vnitřní prostor pro hnízdo, oni ale nepotřebují mít pod střechou volné místo pro ně. (Tedy výplň může být až po ten rámeček a nechat jim tam jen 2-4cm mezi výstelkou a rámečkem, aby mohli lézt volně po výstelce). Horní volná část mezi výstelkou a střechou by měla být hlavně pro cirkulaci vzduchu a to může být i prostor, kam se už nedostanou. Čímž vyřešíš problém, který uvadíš, navíc máš snazší možnost kontroly a lze pak i větrat v nouzi nebo chladit tím, že střechu nadzvedneš. Způsoby tu byly popsané. Nemusíš se pak obávat, že by tudy čmeláci vylétávali...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Moji dva zemní si vystavěli z výstelky "takový komín",aby se jim podařilo větrací otvory zakrýt,jelikož nemám výstelku až k nim.Přemýšlela jsem jestli třeba neměli nízkou vlhkost a proto se snažili otvor ucpat? :?:


Pepane,vidím že jsi dobře připravený,tak pak prosím nezapomeň v sezoně napsat co se ti osvědčilo a co eventuálně ne. :)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky že by tím sami regulovali vlhkost to si nemyslím. Teplota je s otazníkem. Podle mne cítí proud -tah vzduchu (což rádi obecně vůbec nemají, my to ale musíme nějak řešit cestou kompromisu) a pro ně je to přítomnost otvoru, kam sice nemohou, ale potenciální hrozba vstupu někoho cizího do hnízda nebo riziko zatečení vody a podchlazení hnízda, tak se to snaží zadělat. Většinou k tomu dojde právě ve fázi už hodně rozvinutého hnízda, kdy mají dělničky i na vedlejší práce :P jako je ostraha vletu a pod.. U hnízda v zemi, pokud by tam byla obdobná chodba, to asi řeší stejně z uvedených důvodů. Mne to s tím vnitřním roštem nedělají, protože přes síť jde ten vzduch ještě více rozprostřený v ploše.

K vlhkosti si myslím, že víc škody se dá udělat s jejím snížením než opačně. Loni jsem se ji kvůli prvním zkušenostem s zcela neabsorpční stěnou z polystyrenu hodně bál, měl jsem tam v plné fázi kolonie hodnoty u zemních i skalních nad 90% , srazit se to ani pomocí toho silikagelu moc nedařilo a na konec to na kolonii vůbec zásadní vliv nemělo. Plísni podlehne většinou už jen nevyužívaná část hnízda. Problémem je tak hlavně kondenzace, při otvírání a kontrole, která hlavně v chodbičkách a v tom bordýlku co si tam natahají může udělat bláto, které pak může až chodbu znepřístupnit... Letos mne hodnoty kolem 85% relativní vlhkosti nechají zcela v klidu, ale to neznamená, že bychom tam neměli mít materiál, který je schopen udržovat konstantní stav (mech , cementová stěrka u těch neabsorpčních úlků z polystyrenu nebo jiného plastu)..
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět