začínám

Tipy a rady jak nejlépe nalákat královnu do čmelína.
Uživatelský avatar
Martin64
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 02. dub 2015 17:18:04

Zdravím všechny kamarády čmeláků. V zimě jsem si podle návodu postavil dva čmelíny. jako teplodržný materiál jsem použil směs suchého sena,listí, koudele,bavlněné cucky a peří ze starého polštáře. Koncem února jsem vybral stinná stanoviště a čekal na první čmeláčí dámy. Bydlím na kraji vesnice u Pardubic a asi půl kilometru od domu máme zbořeniště staré cihelny, kde se čmeláci vyskytují. Při vycházkách s pejskem jsem pozoroval jejich chování a před dvěma týdny jsem započal s odchytem samiček, které evidentně slídily u země či podle zdí a hledali. Po odchytu čmeláčka umístím do půllitrové zavařovačky a pomocí zavaděčě jim nabídnu ubytování. Celkem jsem odchytl šest matek ale ani jedna se neusadila. Po chvíli po uvolnění vchodu vylezou a uletí. Ve dvou případech, kdy byl odchyt cca v 17 hod. zůstali v úlku přes noc a druhý den dopoledne odletěli. Vždy počkám tři až čtyři dny ale zatím se ani jeden nevrátil. Tak nevím. Buď dělám něco špatně, nebo "moji" čmeláci nemají zájem o mé "luxusní hotely".
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

Zdravím,
možná jsou maminy trošku stresovaný, já je chytám do síťky a hned se je snažím dostat do trubičky - používám trubku od igelitových pytlíků z Billy, konec uzavřu krytkou , která je neprůhledná a pouštím do úlku.
Někdy se stane , že samička vleze do úlku rychle, začne v něm lítat, dostane se pod strop a to je špatně. Mám zkušenost , že když není moc vyplašená a proleze trubkou dovnitř a narazí na výplň , tak je to OK.
Když si po vpuštění poslechneš a je klid , samička si úlek prohlíží , pokud tam lítá tak je to špatný. V takovém případě úlek otevřu a samičku nechám odletět.
Taky přidávám k výplni kousek loňské výplně - má " svou " vůni a to samičku taky může přesvědčit.
Pokud máš nové úlky , možná jsou moc cítit novotou. Jestli samička z úlku přímo odletí , tak nemá cenu čekat - musí udělat orientační let - ten určitě poznáš.
Hlavně to nevzdávej , mockrát se mě stalo , že ani jedna z deseti nezůstala.
Uživatelský avatar
Martin64
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 02. dub 2015 17:18:04

2.dubna jsem šel na procházku s pejskem a před domem v příkopu jsem objevil dvě čmeláčí fešandy. Jedná se čmeláka zemního hledající si zřejmě nové ubytování. Bylo to před polednem, a byla docela zima, 8 stupňů C. a poletoval sníh. Po odchytu si celkem ochotně zalezly do čmelínů. Vletové otvory jsem měl zavřené cca 5 minut. Do pozdního odpoledne jsem se pohyboval po zahradě a sledoval činnost. Bohužel, ničeho jsem se nedočkal. Je možné, že díky zimě si čmelák zaleze a spí a ožije až po oteplení. Mohu nyní čmelín otevřít a zkontrolovat, zda tam matky jsou či ne? Existuje nějaká spolehlivá ale šetrná metoda? Nerad bych je stresoval a pokud tam jsou a je naděje na to, že tam zůstanou, nerad bych o ně přišel. Děkuju za jakoukoli radu. Na čmeláci.cz je rada, že se má dát do vletového otvoru proužek trávy či papírku svisle a prohnout dovnitř. Pokud matka leze ven, překážku si odstrčí, či vytlačí. Toto jsem učinil, a travní list široký cca 3 mm je pořád na svém místě beze změny. Rodina i sousedé mi v této činnosti fandí. Pokud žil tchán, choval včely. S jeho odchodem do včelařského nebe odešli i včekly a mě i sousedům potencionální opylovači na zahradách plných ovocných stromů i květin. Byl bych velice šťasten, pokud by se mi chov čmeláčků podařil.
Uživatelský avatar
Martin64
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 02. dub 2015 17:18:04

Omlouvám se za chybu data v předchozím příspěvku. Správné datum je sobota 4. dubna. Děkuji. :oops:
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Myslím, že hlavní věcí k úspěchu je co možná nejkratší doba mezi odchytem hledající samičky a jejím vpuštěním do čmelínu. Takže je dobré chytat samičky v blízkosti čmelínu. Osobně je dávám do igelitového pytlíku, protože se tam nemlátí jako v zavařovací sklenici pak, je naženu do velké odřízlé injekční stříkačky, která je asi nejideálnější k tomu jak dostat samicku do malého otvoru aniž by jí to více rozrušilo a ona úplně ztratila "hledací náladu". V cmelínu se snažím upravit vnitřní výplň tak, aby když vyleze z chodbičky uvnitř měla před sebou chodbičku v teplodržném materiálu s komůrkou. Otvor zacpu prstem jen na pár vteřin, než mám jistotu, že vlezla opravdu až dovnitř. To že by samička lítala uvnitř se mi asi nestalo, zaprvé se snažím čmelín naplnit dost nebo alespoň řídkým mechem i u krajů a také ve čmelínu by měla být tma (těsní-li stěny) a ve tmě čmelák lítat nebude ve tmě jen leze.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jinak ač stále koukám po čmelácích, počasí zatím není na osídlování dobré. Nějaké samičky jsem viděl, ale spíše rychlý průlet než nějaké hledání. Jestli počasí bude podle předpovědi, tak o víkendu budou ideální podmínky skoro 20°C to se na odchyt samiček určitě připravím.
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Dnes v pátek 10. ve 12 hod. jsem odchytil první matku do síťky blízko domu a tak to šlo rychle.Manželka přidala vršek rozmíchaným medem a pomocí rourky od alobalové folie je vpuštěna.
Výlet je zatím uzavřen :?: .Je hezky a viděl jsem velké i malé, ale žádná nepočkala, až si ji prohlédnu z blízka ;)
Fessl
Příspěvky: 7
Registrován: sob 07. úno 2015 19:10:53

Ahoj,

mám již připravený čmelín a pokouším se o usazení, ale zatím marně. Asi 12x jsem se už snažil usadit matku čmeláka zemního a ve většině případů matka skutečně udělala pamatovací let, ale žádná se zatím nevrátila. Nechal jsem matku ve čmelínu cca 5-15 min. Co je skutečně nejdůležitější v průběhu usazování, aby matka čmeláka o čmelín vážně uvažovala?

díky za jakoukoliv radu.

Fessl
Uživatelský avatar
Martin64
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 02. dub 2015 17:18:04

Tak se nám blíží květen a šance na obydlení čmelínů se rapidně snižuje. (Alespoň na http://www.cmelaci.cz to píší). Už jsem se pokusil o nasazení matky tolikrát, že už to skoro nepočítám. Pamatovací lety provedla asi polovina, ale čmelíny jsou stále prázdné. Ale mám radost, když pracuji na zahradě a čmeldové lítají kolem mně. Znamená to, že i když pohrdly mými hotýlky, někde v blízkosti se usídlili a na zahradě pilně pracují. Paradoxem je že sousedova dcerka zakopala pod maliny obrácený květináč se smuchlaným Rudým Právem a čmelák zemní, možná i mnou donesený se ubytoval sám. Ale tak to prostě v přírodě chodí. A je to tak dobře. :)
brix
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17. dub 2015 21:42:21

Letos jsem čmeláků zemních usazoval snad 20 a nic! Některý rovnou uletí, jiný vyleze, prohlíží si česno, pomalu vzlétne a udělá pamatovací let, ale nikdy se nevrátí! Myslím že je pro něho nadzemní úlek nevhodný, ikdyž zde pár lidí píše, že se jim ho podařilo usadit, mě se to nikdy nepovedo a to už to zkouším pár let. Dobré zkušenosti mám s čmelákem skalním, ale moc jich oproti zemnímu nelétá, alespoň u nás. Letos jsem viděl jediného a hned napoprvé zůstal. Zkuste tento druh, jako výplň bych ale použil něco lepšího než noviny :) , já používám látkovou instalatérskou izolaci na potrubí, nastříhám ji na malé kousky, nesmí tam být dlouhá vlákna, přidám chomáč chlupů ze psa, nebo myší hnízdo, chmíří z rákosu. Přeju hodně štěstí
Odpovědět