Napadený čmelín - jak to řešit?

Tipy a rady na ochranu čmelína před škůdci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den. Před pár dny jsem zjistil, že mám čmelín napaden. (Nekoukám se do něj moc často, abych nerušil, mám plexisklo pod sundavací střechou)
Viděl jsem na plexiskle zevnitř spoustu miniaturních takových "broučků" cca 0,5-1mm velkých. Na stěně okolo větracích otvorů se plazilo pár "housenek" takových světle žlutých, cca 2-3 cm dlouhých!
:-((
Dá se to nějak řešit?
Čmeláků je uvnitř jistě tak 50-100 nedokážu to odhadnout. Jsou čilí, ale podle mě již trochu trpí tím horkem, které neustává. Čmelín je většinu dne ve stínu, na chladnějším místě zahrady, ale vzduch má nyní často těch 29-35 stupňů ...
Uvítám nějaké rady.
Děkuji
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jestli jsou uvnitř housenky i 3cm tak už něco nejspíše sežraly a budou možná i zavrtány na díle. Další otázka je jsou už nové matky vylíhlé? nebo se to čmelákům nepodařilo možná už díky housenkám nepodaří. Je sice již celkem pokročilá doba a spousty druhů čmeláků touto dobou vyvede matky a hnízdo začíná stagnovat.

Jako takovou poslední věc co se dá udělat je z mého pohledu vyčistění čmelínu. Popisoval jsem to ve vedlejším fóru jako stěhování.
Čmelín pozdě večer za tmy až se všechny dělnice vrátí zavřít (vletový otvor) vzít ho domů dovnitř do absolutní tmy a jako osvětlení použít červené světlo buď něco do temné komory (dříve na ČB fotografie) nebo si pomoci červenou blikačkou na kolo. Čmeláci pak nelítají, ale jen lezou a dají se snadněji přemístit. Hnízdo vyndat do velkého lavoru (vaničky atd.) čmelín vyčistit dát do něho čistou novou výplň a pak přendat samotné očištěné "dílo" čmeláků do středu společně se všemi dělnicemi a hlavně královnou.

Já takto úspěšně přemístil a očistil napadené hnízdo zavíječem (housenky byly ale asi jen max 1cm) a teď o víkendu jsem u hnízda pozoroval mladou královnu.

Co se týká vedra je to pro čmeláky zřejmě dost nepříjemné, nejlepší by bylo podzemní hnízdo netrpící výkyvy teplop, ale já se jím snažím pomoci alespoň občasným zaléváním z konve. Jednoduše poliju celý čmelín a okolí.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jinak mouchy se mnohdy do čmelínu dostanou, ale neznamená to asi nijak velké nebezpečí a malé broučky nevím co jsi s nimi myslel, jestli takové ty roztoče nebo savky, které po čmelácích lezou i v přírodě. Každopádně nejhorší je uvnitř najít můry zavíječe a jeho housenky které se obvykle pod stropem po ukončení růstu zabalí do bílých vláken (to už bývá pozdě).
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

majla: dík za odpověď. Jak poznám, že už jsou matky vylíhlé? Jsem začátečník, toto je náš první čmelín. Čmeláků je tam plno, včera navečer jsem zkusil sundat plexisklo (moc je jim to nelíbilo, ale alespoň se vyvětralo - mimochodem, ten čmelín je docela cítit! :-)) )
Housenky, viděl jsem tam asi 3, se rychle schovaly někam do rohu ke dnu, nestačil jsem je ani pinzetou vyndat. Tak jsem zase nasadil plexisklo.
To kompletní vyčištění ve tmě s červeným světlem se mi zdá náročné, nevím jak bych to zvládl a neublížil tomu čmeláčímu hnízdu.

Něco jsem našel zde:http://www.cmelaci.cz/nepratele-cmelaku ... y-cmelaku/
Paradox je, že klapku jsem si vyrobil, ale pak jsem tam dlouho čmeláky neměl a když už tam byli, tak jsem se bál, že se nenaučí pod ni vlézt. Zkoušel jsem to, ale čmeldové s tím nějak moc zápasili a do čmelína vlézt neuměli.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Myslím, že matky nelze přehlédnout obvykle je skoro dvakrát větší nez delnice což je opravdu vidět pouhým okem. Vyndat tri housenky zřejmě nic nevyřeší, jelikož těch housenek bude velmi pravděpodobně mnohem více někde u zdroje jejich potravy tzn. u díla čmeláku skrytých pod výstelkou kde si v klidu hodují.
Ano vyčištění hnízda není úplně jednoduché a ani nutné, lze to vše ponechat na přírodě a buď se pár mladých matek podaří ještě vychovat a nebo ne. Ostatně ani po vyčištění hnízda není nic 100%.

Jinak již několikrát tady padlo, že klapka výrazně snižuje šanci napadení čmelínu škůdci a to mohu jen potvrdit. Když tam klapka není návštěva zavíječem je prakticky jistá a i oddálení napadení má smysl, protože to může být boj s časem, kdy se ještě podaří vychovat nové matky nebo ne.

Jinak můj osobní názor je, že je lepší instalovat klapku i například na 1. nebo 2. generaci dělnic (bez toho aniž by na klapku byla přivyknutá samička) než jí neinstalovat vůbec. Každý, ale musí projít svojí osobní zkušeností.
Uživatelský avatar
puschpull
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12. dub 2015 12:58:15
Bydliště: Most - Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Tak myslím, že jsem tam viděl i dost těch dvakrát větších čmeláků - což jsou tedy podle všeho matky. Mohu to když tak vyfotit (jestli ale má smysl sem fotku dávat - nic tím sice nevyřešíme, ale alespoň se bude od čeho opřít při diskusi) Díky za informace a slovní podporu.
Čmeláci tyto dny sedí u vchodu a intenzivně "větrají", totéž jich plno dělá uvnitř čmelínu. Myslím, že v tuto chvíli jim dává to horko zabrat víc než housenky ...
katynovotna754
Příspěvky: 1
Registrován: sob 26. zář 2015 21:20:01

Dobrý den,jsem studentka střední přírodovědné školy a zpracovávám seminárku o čmelácích. Bohžel se mi nepodařilo je letos odchovat, nějak se jim čmelín nezalíbil a tak mám teď docela problém s nedostatkem obrazového materiálu do mé práce. Je možné, pokud Vy úspěšní máte nějaké fotografie ze čmelína - hlavně třeba jak čmeláci větrají - poskytnou tyto obrázky do mojí práce ? Přísahám, že je nemám k pokoutné publikaci a tak podobně. Děkuji za odpověď a případnou pomoc.
Odpovědět