Samotářky na zahradě.

Stejně jako čmeláci jsou pro chov stále více oblíbené i včelky samotářky.
Odpovědět
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Letos jsem si také pořídil domeček pro samotářky.Ubytováním nepohrdly a tak mám již několik trubiček zazátkovaných. Při hledání informací jsem narazil na stránky, kde se jim podrobně věnují. Pro inspiraci tady je odkaz http://paul-westrich.de/index.php
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Josefe,jaký domeček sis koupil?Já mám od ZZ a mají zájem pouze o ten střed kde jsou bambusové dutinky.Do těch frézovaných se ubytovala pouze jedna a to do té menší velikosti.Zbytečná koupě. :( Škoda.že se nedostanou koupit bambusové dutinky již nařezané s otvory cca 8 mm. ;)
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Ahoj Niky1.Hotýlek jsem si vyráběl sám. Jako materiál jsem použil stébla slámy, rákosu a větvičky od bezu. Neosvědčilo se mi měkké dřevo / bříza/, kdy otvory po vrtáku zanechávají"fousy", které samotářky netolerují. Tvrdé dřevo je vyhledávané. Jako první se ubytovaly čalounice, objevovaly se jen 14 dnů a uzavřeno bylo asi 15 dírek. Pak nastoupily pravděpodobně vosičky dřevovrtky, které stále pracují.Nyní se mi dva dny objevuje samotářka, která je podobná čalounici, ale zdá se mi, že je na ni pozdě. K hotýlku jsem pak ještě přidal špalky z tvrdého a ztrouchnilého dřeva. Měl jsem zálusk na Drvodělku fialovou, která má ráda rozpadající se dřevo. Později jsem však zjistil, že u nás se vyskytuje jen v teplých oblastech Moravy.Příští rok chci omezit slámu a rákos, přidám však bezové větve a tvrdé dřevo s otvory od 7 do 10 mm pro větší samotářky. Plánuji ještě pod hotelem udělat menší násep písku na jiné druhy.
Trubičky jsem také hledal na internetu, nabízejí jen papírové, které jsou jen na jednu sezonu. Uvažoval jsem i o zakoupení frézovaných prken, ale jak uvádíš, žádný šlágr to asi nebude.https://josef569.rajce.idnes.cz/Hotel_pro_samotarky/
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Josefe děkuji,všimla jsem si odpovědi až teď :oops: .Pokud stránku myší nesroluji až dolů což běžně nedělám,tak si nevšimnu nového příspěvku. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak jsem si seděla na zahradě a najednou mi začalo něco vysoce bzučivého sedat na záda.Několikrát jsem se ohnala,ale dotyčná si z toho nic nedělala a sedala tam znova.Nakonec se přeci jenom přesunula na ruku,tak jsem viděla,že je to malá šedivá včelka samotářka.
Proč to píšu,ona mi tu ruku začala sosat,nejspíš pot jelikož jsem předtím pracovala.A to několik minut v kuse,až už jsem toho měla dost a musela jsem odejít,jinak by mi nedala pokoj.Setkala jsem se s tím poprvé. ;) .
Odpovědět